Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stáhněte si zdarma dokumenty, encyklopedie a příručky pro každý den

aktualizováno 
V dnešní sbírce programů jsme pro vás připravili několik dokumentů, díky kterým si rozšíříte své dovednosti a doplníte vzdělání. Víte například, jak se bezpečně chovat v digitálním věku? Neznáte význam odborného výrazu? Nevíte, jak pečovat o svůj chrup, nebo, jak poskytnout první pomoc?

Ve speciální dílu zajímavých programů a utilitek, výjimečně nenaleznete aplikace. Tentokrát jsme se totiž zaměřili na elektronické dokumenty, encyklopedie a příručky, jenž vám mohou poskytnou celou řadu užitečných informací z různých oborů.

Znáte například některé údaje a fakta o významných českých, slovenských a zahraničních osobnostech? Víte, co máte dělat, pokud váš počítač napadne vir, či jste součástí nějaké nehody a je zapotřebí dát první pomoc? Možná uvítáte také informace o tom, jak zdravě jíst či si naopak rádi zalistujete v botanickém herbáři.

Některé dokumenty jsou ve formátu PDF (soubory ve formátu PDF jsou určeny jako elektronická náhrada klasických tištěných dokumentů). K jejich čtení je tedy nutné mít nainstalovaný některý z prohlížečů tohoto formátu. Samozřejmě se nabízí aplikace Adobe Reader. Velmi kvalitní je však i produkt s označením Foxit PDF Reader.

Kdo je kdo v Česku, Slovensku a ve světě 2.2.3 - shareware
Chcete vědět, kdo byla Vlasta Fabiánová, čím se proslavila a kdy umřela? Potom zkuste využít slovník Kdo je kdo. Databáze česko-slovenských jmen obsahuje 3682 hesel, u světové to je 6049 a celkově obsahuje 980 fotek. Stávající databázi lze i editovat a dokonce do ní lze přidávat i další osobnosti.

 • Stahujte na této adrese (27 MB).

  Bezpečnost v digitálním věku - freeware
  Ing. Boleslav Vraný napsal elektronickou publikaci, ve které se dozvíte užitečné informace o problematice počítačové bezpečnosti. V PDF dokumentu vám bude vysvětleno, co je hoax, co jsou tzv. nigerijské dopisy či jak zvolit bezpečné heslo. Užitečné jsou i informace o tom, jakým způsobem lze vylákat hesla, nebo PIN kód. Nechybí ani povídání o virech a hackerech, problematice bezpečnostních děr OS či jejich záplatování. Další kapitoly jsou věnovány mimo jiné odposlechu a šifrování, SPAMu a obraně proti němu či identitě na síti a to vše v češtině.

 • Stahujte na této adrese (64 kB).

  InfoVir – full - freeware
  Protože bezpečnosti není nikdy dost, máme pro vás ještě jednu prezentaci, jejímž účelem je seznámit uživatele s bezpečnostními riziky práce na počítači. Součástí balíku je off-line verze webu, bulletiny o této problematice, program simulující vizuální projevy virů a prezentace o antivirové obraně. Dokument je v PowerPointu.

 • Stahujte na této adrese (4.4 MB).

  1-Click Answers 1.1.0.364 - freeware
  Potřebujete vysvětlit odborný výraz, se kterým si nevíte rady? Potom využijte tento interaktivní nástroj pro rychlé vyhledání a přehledné zobrazení informací. Stačí stisknout klávesu Alt a myší kliknout na termín v libovolné Windows aplikaci (Office, prohlížeč, poštovní klient apod.) a program zobrazí souhrnné informace k vybranému termínu. Odpovědi hledá na serveru Answers.com a zobrazuje je v angličtině.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).

  Zdravé zuby - freeware
  Víte, jak správně si čistit a pečovat o zuby? V této elektronické publikaci se dozvíte, jak vlastně takový zub vypadá, co je to zubní kaz a jak se správně o zuby starat. Pro rodiče jsou zde uvedeny důležité informace o době prořezávání zubů a významu péče o dočasný chrup, včetně zásad prevence zubního kazu. Nechybí ani grafy (statistiky) a obrázky vysvětlující prevenci o chrupu. Projekt je schválen a podporován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

 • Stahujte na této adrese (1.4 MB).

  First Aid Basics 1.7 – freeware
  Program First Aid Basics (První pomoc - základy) obsahuje základní informace o první pomoci, data o umělém dýchání, nepřímé masáži srdce, angíně pektoris, infarktu, bolestech, kousnutích, bodnutích hmyzem, frakturách a vykloubeninách, základech obvazování, lékárničce atd. Vhodné i pro studium.

 • Stahujte na této adrese (885 kB).

  Evropa v 17. a 18. století – demo
  Program obsahující množství informací z kultury, umění a politiky sedmnáctého a osmnáctého století s obrazovou a hudební galerií. Díky audio ukázkám, hudebním galeriím a galeriím historických obrázků se snadno dozvíte evropské dějiny 17. a 18. století. Události jsou navíc zobrazené přehledně na časové ose. Vyžaduje .NET Framework.

 • Stahujte na této adrese (60.1 MB).

  Fitbook 1.1 – demo
  Fitbook je elektronická verze knihy, která obsahuje vhodné informace potřebné k realizaci tréninkových cílů. Současně tvoří učebnici sportovním klientům a je návodem lidem, kteří si chtějí za pomocí ověřených vědeckých principů a postupů zlepšit kondici, postavu a zdraví. Fitbook Linie nahlíží a obeznamuje veřejnost se základní problematikou cvičení, výživy a dalších aspektů a to v obsáhlých sekcích výživy, vitamínů a minerálů (Vitaplus).

 • Stahujte na této adrese (23.3 MB).

  Botanický herbář – shareware
  Produkt pro ty, co chtějí znát rostliny. Obsahuje databázi 513 rostlin vč. textové informace o jednotlivých rostlinách. Obsahuje fotografie (celkem je to v tuto chvíli 2118 fotografií), lze v něm vyhledávat podle barvy květů, doby květu, stanoviště, formy (byliny, keře, stromy) a podle počtu okvětních lístků nebo kombinací těchto údajů.

 • Stahujte na této adrese (1.4 MB).

  Strojírenství Beta 9.3 – freeware
  Jste studentem SPŠ nebo SOU se zaměřením na strojnictví? Potom by vám mohla přijít vhod tato příručka. Obsahuje totiž látku z předmětů Stavba a provoz strojů a Strojírenská technologie.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).

  Beatles Forever 2.70 - freeware
  Elektronická encyklopedie The Beatles. Obsahuje více než 400 textů a přibližně 200 MIDI souborů. Jednoduché a příjemné ovládání, vyhledávání, export, tisk atd.

 • Stahujte na této adrese (2.1 MB).

  AIDS – Fakta, naděje - freeware
  Elektronická verze publikace o problematice AIDS a HIV. Autorem publikace AIDS - Fakta, naděje je profesor Luc Montagnier z Pasteurova ústavu v Paříži, jeden z objevitelů viru HIV. Publikace je však bohužel již delší dobu neaktualizována.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Freeimages.com
  Obnovujeme zapomenuté heslo pro přístup do Windows

  Obejít operační systém Windows a dostat se do něj i bez znalosti uživatelského hesla? Není to snadný úkol, ale při troše štěstí toho dosáhnout lze. Představíme...  celý článek

  Diskové úložiště
  Speciální programy ukážou, co na disku nejvíce užírá volné místo

  Znovuobjevit zapomenuté fotografie, najít založené či ztracené dokumenty anebo zjistit, zda některé soubory nemáte na diskovém úložišti vícekrát. To jsou...  celý článek

  Tablet pro práci i zábavu
  Aplikace pro tablety: zjistěte, co měří senzory, nebo upravujte fotky

  Zajímavá aplikace zobrazí informace ze senzorů mobilního zařízení, jiná nahraje obsah obrazovky nebo aplikaci s bohatou nabídkou fotek a obrázků na pozadí...  celý článek

  Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
  Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

  Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.