Standardní datové formuláře mohou zrychlit přechod na systém e-governmentu

  • 1
Práce na vytvoření formulářového rozhraní dosáhla prvního milníku. XForms je nyní ve verzi 1.0 a byl také zároveň přijat organizací World Wide Web Consortium (W3C) jako standard. Podporu slíbili i výrobci software.
Běžný uživatel asi nepřikládá nějaký větší význam tomu, jakým způsobem fungují různé formuláře, jejichž prostřednictvím zadává data, která jsou po něm vyžadována. Přesto se jedná o oblast, kde vede poměrně tuhý boj. Důvod je prostý: stále více kdysi papírové agendy se přesouvá do elektronické formy. Elektronické formuláře mohou výrazně zjednodušit práci mnoha lidí při vytváření webových aplikací a také usnadnit vkládání dat do různých databází, jejich zobrazování a tím pádem i následnou práci s nimi.

XForms

Jedním z důležitých kroků ke standardizaci formulářů byla tento týden přijatá specifikace XForms ve verzi 1.0. Systém XForms se stal součástí jazyka XML (Extensible Markup Language) a jako takový jej lze využít k vytváření dynamických formulářů a rozhraní.

Vývoj tohoto systému probíhal pod patronací skupiny Wide Web Consortium (W3C), což je standardizační organizace zabývající se vývojem protokolů používaných na webu a jejich vzájemnou interoperabilitou. Na zmíněném vývoji se podílí mnoho firem a práce na formátu probíhala několik let. Nyní je tedy ostrá verze na světě a zároveň získala požehnání W3C, které umožní, aby mohl být Xforms přijat co nejširším publikem.

Mnoho povyku pro nic?

Na první pohled se může zdát, že XForms 1.0 není nic světoborného. Vždyť již nyní je k dispozici spousta nástrojů, které umožní vytvářet elektronické formuláře a provázat je s existujícími databázemi a na základě dotazů nastavit zobrazování příslušných dat. Hlavní pokrok spočívá v tom, tak jako u většiny standardů, že XForms představují kompatibilní nástroj pro všechny hlavní platformy a operační systémy. Uživatelé tak nejsou vázaní na řešení od jednoho dodavatele.

Zároveň se již objevují vývojové nástroje, které umožní s formátem XForms pracovat při vytváření např. webů i méně zkušeným vývojářům, kteří tak již nemusejí získávat speciální znalosti. Výsledkem bude zvýšená produktivita a rychlost práce při vývoji.

Výrazně by se tak měl v mnoha firmách a institucích urychlit a zlevnit přechod na elektronickou formu oběhu dokumentů. Podle informací serveru ZDNet se například jen ve Spojených státech vynaloží zhruba 15 miliard dolarů na přechod z „papíru“. To je samozřejmě obrovský trh, o který bojují i takové firmy jako Microsoft, Adobe, Novell a další.

Jak daleko je elektronická vláda?

Díky existenci standardních nástrojů se také výrazně zvyšuje naděje, že státní instituce urychlí přechod na formu tzv. e-governmentu. U tak obrovských kolosů je právě otázka sladění různých systémů, které si, mnohdy nezávisle na sobě, jednotlivé instituce pořídily, jednou z klíčových. A právě XForms by měl do tohoto relativního chaosu vnést pořádek tím, že není na jednotlivých platformách závislý. Nechme se tedy překvapit, jak této situace využijí státní orgány a organizace i v ČR. Za jak dlouho se jim podaří představit takový systém, který umožní občanovi, aby si většinu běžné agendy při komunikaci se státem mohl vyřizovat v teple svého domova? První vlašťovky již naznačují, jak by to celé mohlo v konečné fázi vypadat.