Staňte se plastickým chirurgem ve fotografii

  • 4
Další díl o úpravě digitální fotografie vám poradí, jak odstranit věci, které na pořízené fotografii nechcete mít. Triky s klonovacím razítkem vám také mohou pomoci při zamaskování fotomontáže.

Rušivé objekty ve fotografii můžeme v programu Zoner Photo Studiu 7 překrýt pomocí retušovacího nástroje Klonovací razítko. Klonováním překryjeme nejrůznější sloupy, dráty a podobná nevhodné objekty vhodnější částí fotografie. Pomocí retušovacího razítka je možné též vylepšit přepálená místa a retušovat pleť.

Při retušování je potřeba hlavně hodně trpělivosti – ne vždy se vše povede napoprvé a některé detaily budete muset několikrát opakovat. Narozdíl od ořezu klonováním ztrácí fotografie na reportážní hodnotě.

Zakryjte, co se vám nehodí

foto kostela připravené k retušování

Civilizace přináší mnoho užitečného, ale zároveň fotografům znepříjemňuje život nejrůznějším elektrickým vedením jako v první ukázce.

panel nástrojů Zoner PhotoStudia 7

Klonovací razítko Ikona razítkaje velmi variabilní nástroj, který má několik parametrů. Prvním z nich je Poloměr, který udává velikost přenášené části v obrazových bodech.

Pomocí parametru Krytí nastavíte maximální míru přenesení původního obrazu bez ohledu na počet kliknutí či přejetí myší přes cílovou oblast. Tento parametr zabrání úplnému překrytí původního motivu – pro odstranění nevhodných předmětů není příliš vhodný, ale s výhodou jej lze použít při odstraňování přepálených míst a retuši obličeje.

Hustota udává míru přenosu obrazu po jednom přejetí či kliknutí - dalo by se říct, že tímto parametrem nastavujeme měkkost či tvrdost nástroje…

Rozmazání určuje míru prolnutí okraje.

Pomocí volby režimu Spojený si zvolíte, zda zdrojová a cílová oblast bude během klonování udržovat stejný odstup. Během retuše budete tyto parametry mnohokrát měnit – pro jednotlivé detaily na fotografii se vždy hodí trochu jiné nastavení.

Retuš přebytečných objektů na fotografii

Nejprve začneme s velkým poloměrem a odstraníme všechny dráty v obloze a až potom se budeme věnovat menším věnujte detailům. Stiskneme klávesu CTRL a klikneme vedle drátu – tím zvolíme zdrojovou oblast. Potom kliknutím (nyní již bez držení klávesy CTRL) na drát a tažením myši zakrýváme dráty okolní oblohou… Nemusíte vše odstranit na jeden zátah – lépe je postupovat po kratších úsecích. Pokud se něco nepovede můžete využít funkci Zpět Ikona zpět.

Retuš přebytečných objektů na fotografii

Pokud klonováním vytváříte viditelnou čáru, vyberte jiný zdroj pro přenášení (co nejblíže k cílové oblasti), případně vhodně upravte Poloměr a Rozmazání. Důležité je zaškrtnutí parametru Spojený, aby se nám zdrojová oblast rovnoměrně posunovala. Obloha totiž vytváří plynulý přechod, který je potřeba zachovat, aby nebylo klonování příliš surové a nápadné.

Retuš přebytečných objektů na fotografii

Obloha je vyčištěná, ale dráty stále překrývají kostel. Nyní následuje obtížnější část procesu – proces klonování budeme muset přizpůsobit detailům. Rozhodně budeme muset zmenšit Poloměr a experimentovat s Rozmazáním. Je dobré taky využít možnost rychlého zmenšení a zvětšení pomocí kláves + a - na numerické klávesnici.

Retuš přebytečných objektů na fotografii

správně

Retuš přebytečných objektů na fotografii

nesprávně

Při klonování dávejte pozor na výrazné hrany, které musí přesně navazovat!

Retuš přebytečných objektů na fotografii

V některých případech raději zachovejte zbytek drátu, který splyne s hranou a zaměřte se spíše na místa, kde drát hranu přetíná.

Retuš přebytečných objektů na fotografii

Takto může vypadat výsledek po základní retuši. Zdaleka nejsou odstraněny všechny dráty a jiné rušivé předměty (sloupy, odpadkové koše, transparent, …), ale pro běžnou potřebu je již tento výsledek dostačující.

Plastická chirurgie s.r.o.

Úprava portrétové fotografie

Druhá ukázka demonstruje použití klonovacího razítka při odstraňování odlesků, případně přepalů. Na této fotografii nejvíce vadí nepříjemné odlesky na čele a na nose, které vznikly při použití vestavěného blesku fotoaparátu. Do těchto míst je možné naklonovat pleťovou barvu z jiného místa obličeje.

Úprava portrétové fotografie

S nastavením Krytím a Hustotou na 25 a méně lze z vhodného místa na obličeji „přidat“ do vypáleného místa pleťovou barvu. Tentokrát nemusí být zapnut režim Spojený, spíše je třeba dát pozor na vlasy, které na čelo nepatří.

Úprava portrétové fotografie

Podobně jako čelo se dá opravit nos a také vyhladit kruhy pod očima a vrásky. Retuš se ale nesmí příliš přehánět, aby nezanikly charakteristické rysy obličeje.

Úprava portrétové fotografie

Výsledná fotografie…

Úprava portrétové fotografie

… a detail obličeje před a po úpravě (před retuší byl potlačen i efekt červených očí).

Při klonování v obličeji postupujte opatrně, abyste příliš nezničili přirozenou kresbu pleti, nevytvořili šmouhy a také nenaklonovali znaménka.

 

Poznámka: Klonovací razítko v této podobě obsahuje již Zoner Media Explorer 6.

 

Další rady pro úpravu fotografií:

Článek vznikl ve spolupráci se společností ZONER software, s.r.o.


Témata: DigiFoto, software