Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Staré internetové adresy docházejí. Za nové zaplatíte i vy

  • 123
Každé zařízení, které je připojeno k internetu, musí mít internetovou adresu standardu IP. Staré docházejí a na nové nejsou současná zařízení připravena. Uživatelé i firmy budou muset investovat peníze do nových modemů, routerů, atd.

Je to podobné, jako by na ostrov s určitým počtem pozemků neustále přijížděli kupovat pozemky noví a noví lidé. Jednoho dne prostě parcely dojdou. Organizace, které mají ostrov na starosti, však již mezitím vytvořily nový. Ten se jmenuje IP verze 6 (IPv6). Problém je, že na něm zatím moc lidí bydlet nechce. Nic jiného jim ale brzy nezbude.

Mezinárodní organizace IANA, která má celosvětově na starosti přidělování adres pro internetové domény, již totiž téměř vyčerpala své zásoby.

IANA uvedla, že jí na konci ledna zůstalo pět posledních bloků, po jednom do každého regionu, které odpovídají jednotlivým světadílům. "Dohoda schválená v březnu 2009 říká, že se žádostí o poslední volné bloky vstupuje IANA do takzvané fáze vyčerpání. V této fázi už pouze IANA dokončí poslední žádost, což se v pondělí 31. 1. 2011 stalo a rozešle po jednom bloku každému regionálnímu registru. Toto se má stát v nejbližších dnech," uvedl Ondřej Filip výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které spravuje domény s koncovkou .cz.

Samotným regionálním registrátorům adresy pro domény ze současného přídělu IANA dojdou během několika měsíců, nejpozději zřejmě v příštím roce. "K vyčerpání evropského registru adres, ze kterého čerpají i čeští poskytovatelé připojení, pravděpodobně dojde v druhé polovině roku 2012," uvedl pro Technet.cz Filip.

Následný nedostatek má vyřešit právě přechod na protokol IPv6, který pracuje s výrazně větším počtem číselných kombinací, kterými se adresy určují.

IPv4 umožňuje počtem číselných kombinací připojení méně než čtyř miliard počítačů, routerů, konzolí atd. Nově nastupující protokol IPv6 poskytuje množství adres vyjádřené číslem s 38 nulami. Zbude tak dost i na chytré toustovače i televizory.

Všichni budou muset změnit adresu

Na IPv6 však budou muset přejít i všechny nynější doménové adresy přidělované ve starším protokolu IPv4. To znamená změnu adres pro desítky milionů serverů, počítačů a dalších zařízení v současnosti připojených k internetu.

"Háček je v tom, že jsou protokoly vzájemně nekompatibilní. Zjednodušeně řečeno to znamená, že se zařízením, které zná pouze IPv4, si nepřečtete obsah webu, který poskytuje zařízení s IPv6, a ani naopak," uvedl počítačový expert společnosti TNS Josef Vávra.

Podle něj nejsou na přechod připraveny nejen informační systémy většiny velkých firem, ale ani zabezpečení většiny PC běžných uživatelů.

Přechod na nový protokol nebude zadarmo

Přechod ze staršího protokolu IPv4 na nový IPv6 bude podle internetového odborníka Daniela Dočekala znamenat nutnost změnit celosvětově kompletní strukturu internetu, nahradit statisíce až miliony routerů a dalších zařízení a také investovat desítky až stovky milionů dolarů v jednotlivých zemích.

Poté se totéž bude opakovat u všech uživatelů internetu, kteří budou muset minimálně vyměnit svůj modem nebo zařízení, přes které se k internetu připojují. "Bude to obrovský kšeft a výrobci síťových zařízení zbohatnou jako nikdy," podotkl Dočekal.

Výrobci internetových zařízení a poskytovatelé obsahu budou muset po určitou dobu podporovat oba protokoly v rámci takzvaného přechodového období. Během přechodu je možné podle Dočekala očekávat výpadky a problémy, až se ukáže, že různá zařízení a programy nefungují v IPv6 správně. "To všechno bude samozřejmě představovat čas a další miliony dolarů," dodal Dočekal.

V Česku je v současnosti na protokol IPv6 připraveno přes pět procent ze tři čtvrtě milionu domén.cz. Například u domén s koncovkou .com je to ale jen jedno procento. Podobné to je také u domén .biz nebo .org.

,