Digitální 3D model starověkého Říma - Římské fórum

Digitální 3D model starověkého Říma - Římské fórum | foto: Virginská univerzita

Starověký Řím znovu ožívá. Na internetu

Antická historie láká i po dvou tisíciletích. Pokud vás zajímá, jak vypadat starověký Řím v roce 320 našeho letopočtu, stačí najít tu správnou adresu.

Deset let trval vývoj modelu Rome Reborn 1.0, který si dal za cíl připravit 3D model Říma za vlády císaře Konstantina. Počítačoví experti „zrekonstruovali“ na 7 000 staveb a 30 z nich má i vybavený interiér. Patří sem například Koloseum či budova Senátu. V té době Řím obývalo asi 1 milión občanů.

V současnosti je na stránkách projektu k dispozici fotogalerie, videosekvence, audioarchív a řada textových informací. Na přístup tisíců lidí k simulaci zatím nemají dostatek počítačového výkonu. Jednají však s firmou Linden Labs provozující virtuální svět Second Live, která by mohla s veřejným zpřístupněním pomoci.

Digitální 3D model starověkého Říma

„Je to první krok k vytvoření virtuálního stroje času, který našim dětem a vnoučatům pomůže při studu historie Říma a dalších velkolepých měst,“ uvedl v rámci představení projektu pro agenturu AP jeho vedoucí Bernard Frischer.

Jedná se zatím o první verzi, na které se podíleli archeologové, architekti a počítačoví specialisté z Virginské a Kalifornské univerzity spolu s výzkumnými institucemi z Itálie, Německa a Velké Británie. Celý projekt má sloužit k různým experimentům a čeká jej další rozvoj.

Vědci totiž hodlají zrekonstruovat historii Říma od doby bronzové až do pátého století našeho letopočtu.

Náklady se zatím vyšplhaly na asi 2 milióny USD (cca 44 mil. Kč). Data pro vývoj modelu se získávala pomocí laserového skenu současného Říma s úpravami podle informací archeologů a starých textů.

Také v Česku se vytváří elektronický model historického hlavního města. Jedná se digitalizaci Langweilova modelu Prahy z první poloviny minulého století. Původní fyzický 3D model vytvářel Antonín Langweil od roku 1826 do své smrti v roce 1837.