Stát od včerejška nabízí počítačové a internetové kurzy. Přihlásíte svoji babičku?

  • 6
V rámci spuštěného projektu s názvem „Národní program počítačové gramotnosti v ČR“ chce stát nabídnout pomoc každému, kdo se chce naučit pracovat s počítačem a s internetem. O kurzovné se podělí jak stát, tak účastník.
Včerejším dnem oficiálně začal „Národní program počítačové gramotnosti“. Podobné programy probíhají v rámci celé Evropy, ale český model má svá specifika. V mnoha zemích se v rámci takové podpory používají různé dotace, které jsou určeny neadresně subjektům, které pak paušálně nabídnou nějakou zlevněnou službu, jakou může být připojení k internetu. V rámci čekého programu stát podporuje ale přímo jednotlivé občany.

Národní program počítačové gramotnosti

Tento program je v první fázi rozčleněn do dvou druhů lekcí. První z nich je určena těm, kteří se s počítačem v podstatě ještě nesetkali. Hlavním úkolem tohoto kurzu bude naučit zájemce základním dovednostem při práci s počítačem a zbavit je případné psychologické bariéry - strachu ze složitého stroje. Druhý druh kurzu má uživatelům přiblížit prostředí internetu a naučit je efektivnějšímu využití internetu. Samozřejmě se předpokládá, že jeho účastnící budou již umět s počítačem pracovat. Každý kurz bude mít maximálně deset účastníků, aby mohl lektor zvolit individuální přístup výuky.

V druhé fázi, která má probíhat od druhého kvartálu tohoto roku, budou nabízeny ještě další tři kurzy, které mají účastníky naučit základní orientaci v tabulkovém procesoru a textovém editoru. Poslední lekce pak má za úkol dále prohloubit praktické zkušenosti uživatele s počítačem. Po absolvování celého pětistupňového vzdělávání budou moci uživatelé využít test, na základě jeho úspěšného dokončení jim bude vystaven certifikát.

Každý kurz bude trvat 2 hodiny, což znamená pro absolventa celého programu celkem 10 hodin strávených u počítače. Každý účastník získá v rámci kurzu malou brožurku, která mu pomůže osvěžit si nabyté vědomosti.

Financování

Hlavními partnery projetu jsou Ministerstvo informatiky a společnost Intel. Organizačně program zajišťuje akciová společnost Centrum internetu, která má již s pořádáním podobných akcí své zkušenosti a dle slov svého představitele Pavla Komárka dokáže garantovat odbornou erudici lektorů a zajišťuje programu veškerou podporu.

Na financování se tedy podílí jak stát, tak soukromé subjekty, ale i samotní studenti. Každý účastník kurzu zaplatí 100 korun a druhou stokorunu k tomu za něj doplatí Ministerstvo informatiky. V letošním roce se má podle odhadů do tohoto programu na podporu počítačové gramotnosti zúčastni na 30 000 lidí. Ministr Mlynář s nadsázkou prohlásil, že pokud bude účastníků více než 40 000, padne na jejich podporu značná část financí jeho malého ministerstva. Počítá ale prý s tím, že takový úspěch podpoří vláda navýšením rozpočtu.Celý projekt má probíhat přibližně čtyři roky.

ministr Mlynář na včerejší tiskové konfernci, která zahájila projekt "Národní program počítačové gramotnosti" 

Ministerstvo informatiky chce tímto mimo jiné posunout Českou republiku výše na žebříčku, na kterém jsou země seřazeny podle procenta domácností, které jsou vybaveny počítačem, popř. připojením k internetu. V současnosti má počítač 16,5 % domácností a připojení na internet podle údajů ministerstva jen 6 %. Hlavní důraz je ale kladen na zvýšení konkurenceschopnosti účastníků na trhu práce a následně z toho vyplývajícího zlepšení produktivity práce a tím pádem lepších výkonů celé ekonomiky.

Na včerejší tiskové konferenci Vladimír Mlynář v souvislosti s dotazem, proč projekt není součástí rekvalifikačních programů úřadů práce, uvedl:

Nechtěli jsme, aby lidé měli povinnost přijít na kurz jen proto, že po jeho absolvování budou mít dále nárok na podporu.

V důsledku stokorunovému poplatku za dvouhodinový kurz se počítá s tím, že se na kurzy budou přihlašovat lidé, kteří budou motivováni k tomu, aby si dovednosti práce s počítačem opravdu osvojili. Má tak být zaručeno, že ministerstvo svůj příspěvek nevyhodí oknem.

Jak přihlásit svou babičku

Pro zájemce o kurzy byla zřízena tzv. „modrá linka“, která umožňuje z kteréhokoliv místa v České republice volat za místní hovorné. Její číslo je 844 111 130. Zavolání na ni je jedna z nejrychlejších možností, jak se na kurz přihlásit. Operátoři na tomto čísle si vyžádají od účastníka jméno a příjmení a domluví se s ním na termínu a místě, kdy a kde bude kurz navštěvovat. Tato linka funguje také jako informační ústředna pro všechny, kdo se chtějí o programu dozvědět podrobnosti.

Místa, kde se budou moci účastníci vzdělávat, jsou roztroušena po 135 městech celé České republiky a jejich počet se má i nadále zvyšovat. Seznam regionálních center naleznete na tomto serveru.

Největší podíl na učebních prostorách mají školy, neboť z 95 % budou kurzy probíhat právě v jejich budovách. Přibližně 3 % učeben bude umístěno v knihovnách a konečně zbylá dvě procenta nabídly další subjekty, jako jsou například internetové kavárny.

Kdo se zřejmě zúčastní? 

Zkušenosti z minulého roku, kdy Centrum internetu a.s. provádělo podobné kurzy na úrovni krajských měst, hovoří o tom, že z celkového počtu cca 5000 účastníků byly téměř čtyři pětiny starší čtyřiceti let. Mnohdy do jedné z 18 internetových kaváren, kde se kurzy konaly, zamířili i lidé v důchodovém věku. Z tohoto pohledu zajisté nejsou nezajímavé statistiky internetových uživatelů na světovém internetu, kdy právě důchodci jsou jednou ze skupin, která v poslední době zaznamenává jeden z největších nárůstů.