Světový summit Mezinárodní telekomunikační unie  se odehrává v Dubaji

Světový summit Mezinárodní telekomunikační unie se odehrává v Dubaji | foto: ITU

Státy OSN chtějí větší kontrolu nad internetem, USA navzdory

  • 25
První oficiální výstup z jednání členských států Mezinárodní telekomunikační unie nebudí příliš optimismu. Rezoluce, která se objevila ve středu, totiž hovoří o prosazení většího vlivu jednotlivých států na chod internetu.

Obavy o svobodu internetu začínají nabývat reálné podoby. Zástupci 193 členských států OSN jednají na konferenci WCIT-12 v Dubaji do pátku 14. prosince o změnách v telekomunikacích. Toto zasedání Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), tedy orgánu OSN, má jako jedno z hlavních témat provoz internetu. Ve středu byla oficiálně ohlášena první rezoluce, která nabádá vedení ITU k tomu, aby hrálo aktivní a konstruktivní roli v řízení internetu.

CENZURA internetu bude

Jde jen o to kdy

Jasné sdělení podle ČTK vychází ze staršího stanoviska ITU, díky němuž má být dohlížecí pravomoc nad záležitostmi spojenými s internetem suverénním právem států. To bylo přijato v roce 2005. Tehdy šlo však pouze o slovní prohlášení. Nynější summit má za cíl přepsat Mezinárodní telekomunikační řád (ITR), který se v podstatě neměnil od roku 1988.

Rezoluce nebyla formálně přijata hlasováním. Předsedající konference Muhammad Násir Al-Ghaním podle webu magazínu Business Week tvrdil, že chtěli na závěr středečního jednání pouze zjistit, jakou má takový návrh podporu. V jaké podobě se toto prohlášení objeví v pátečním závěrečném usnesení, není jasné.

Nigérii, Kubě, Alžírsku, Saúdské Arábii a dalším se tak podle serveru CNet povedlo přesvědčit většinu vrcholných delegátů k podpoře rozhodnutí, které by mohlo do budoucna výrazně ovlivnit chod internetu. USA, státům EU a dalším, které jsou proti, se tak zatím nedaří prosadit plány, s kterými na světový summit ITU přijely.

Zaskočení odpůrci

Přijetí rezoluce bylo poněkud překvapivé, protože nedlouho před tím se vedení konference dušovalo, že se nebude schvalovat žádné kontroverzní rozhodnutí. Možná tím země, které usilují o změnu politiky kontroly nad internetem, chtěly dát najevo, že vyžadují větší vstřícnost. Tyto státy si během zasedání stěžovaly, že vlády USA a dalších států nejsou ochotny k dostatečným kompromisům v jednáních.

Španělský zástupce dokonce vznesl stížnost, že si nebyl vědom toho, že se hlasuje o usnesení a že by pak se pak zachoval jinak. Al-Ghaním na to reagoval, že o hlasování opravdu nešlo, že to bylo "hledání nálady v jednacím sále". Také šéf americké delegace Terry Kramer řekl, že se bude snažit směr daný rezolucí zvrátit.

Více o konferenci

v Dubaji

USA, státy EU a další vesměs západní země se obávají, že zvýšení regulace by mohlo znamenat konec éry otevřeného internetu, který je řízen bez větších problémů směsicí soukromých podniků a neziskových skupin. Řada návrhů na regulaci internetu již vzbudila velký odpor ze strany zastánců svobody projevu a lidských práv. Pro internetové firmy jsou zase znepokojivé návrhy, které by znamenaly povinnost platit za přenos dat do zahraničí.

O internet se nyní stará americká nezávislá organizace ICANN a spolu s ní řada nevládních a neziskových organizací. Pokud by se pravomoci těchto organizací přenesly na vlády, výrazně by jim to usnadnilo kontrolu nad pro ně nevhodným obsahem, a tím pádem i umožnilo efektivnější cenzuru.

Více o možných změnách a jejich dopadech jsme psali v tomto článku.