Superseed (supersemínko) vybavené GoPro kamerou Hero 3, vytápěním proti mrazu v...

Superseed (supersemínko) vybavené GoPro kamerou Hero 3, vytápěním proti mrazu v tropopauze a vysílačem RTTY na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. | foto: Žádná věda

Startuje hon za pokladem „z vesmíru“. Stratocaching dnes v Budějovicích

  • 32
České Budějovice mají 750 let a slaví je i výletem do stratosféry. Z historického náměstí v centru města odstartoval Stratocaching. Ve hře byla tentokrát pouze jediná keška. Na „okraj vesmíru“ s sebou vzala i pamětní minci města a GoPro kameru.

Sdružení Žádná věda dnes vypustila balón v rámci oslav k 750. výročí založení města České Budějovice, a to na pozvání místní Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích (VŠTE), která podobným populárním experimentům přeje. Pokud ještě Stratocaching neznáte, podívejte se sem.

Komorní varianta Stratocachingu s jedinou stratokeškou/semínkem typu „Superseed“, tedy bez tzv. Dropionu (gondoly) se vznesla dnes, 7. října v 10 hodin na meteorologického balonu z náměstí v Českých Budějovicích. Toto „supersemínko“ má podobný design jako jedna ze 12 kešek z let 2013 a 2014, ale navíc obsahuje kameru GoPro. Dokáže tak zajistit směrem nahoru krásné panoramatické video, směrem dolu pak až psychedelický videozáznam sestupného letu s autorotací.

Superseed (supersemínko ) vybavené GoPro kamerou Hero 3, vytápěním proti mrazu...
Superseed (supersemínko ) vybavené GoPro kamerou Hero 3, vytápěním proti mrazu...

Superseed (supersemínko) vybavené GoPro kamerou Hero 3, vytápěním proti mrazu v tropopauze a vysílačem RTTY. To lesklé stříbrné je pamětní mince.

Podobný modul již tým Stratocachingu vypustil do „vesmíru“ letos na jaře a jeho design získal druhou cenu v globální soutěži GBSC, které se účastnilo přes 300 týmů z celého světa.

Jak vypadá videozáznam z letícího semínka se můžete podívat na tomto videu:

30. července 2015

Jak a kdy sledovat průběh letu

  • Radioamatéři: Dnes (7.10.2015) v 10:00 (+ cca 20 minut - po nezbytných projevech) nalaďte frekvenci 437 MHz, modulace USB.
  • Široká veřejnost: Všechna data jsou zobrazována on-line na webové stránce www.spacenear.us nebo http://tracker.habhub.org. Pokud vše poběží podle plánu, v okamžiku aktivace semínka byste měli v českých Budějovicích spatřit ikonu balónu.

Pokud chcete dorazit na místo startu (Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice) nebo se vydat na samotný lov Stratokešky, jste srdečně vítáni. Budete-li na místě mezi prvními, čekají vás drobné odměny od města České Budějovice. Nezapomeňte na místě počkat a nezkazit tak radost z tohoto letu ostatním. Stratokeška (semínko) zůstane městu jako památka na netypickou oslavu výročí.

Co je uvnitř kapsle?

Z pěti různých typů vysílačů, které jsme použili ve dvou ročnících Stratocachingu, jsme pro let v českých Budějovicích vybrali vysílač RTTY (klasický dálnopis - více v článku o prvním Stratocachingu). Ten zajišťuje nepřetržité sledování semínka po cestě nahoru i dolů, protože každé tři sekundy odesílá GPS pozice modulu (navíc pošle i výšku, napětí baterie, teplotu uvnitř kapsle a počet satelitů, které vidí). Stejný vysílač jednou za čas také odešle všechna data v morseovce, aby i „obyčejný“ posluchač (samozřejmě radioamatér) mohl sledovat průběh letu.

Výbava Stratokešky

Semínko obsahuje:

  • 3x AA baterie, z toho jedna napájí vysílač a další dvě jsou určeny pro vyhřívání, aby elektronika v extrémním mrazu nezamrzla.
  • GoPro Hero 3 kamera s vlastní baterií
  • Bonus v podobě pamětní mince o hodnotě 200 Kč vydané k 750. výročí založení Českých Budějovic.

Zajímavostí je také to, že z modulace tónu (amplitudové obálky) dokáží radioamatéři vypočítat, jak rychle se semínko v danou chvíli otáčí.

Jaký očekáváme průběh letu?

Balón napuštěný héliem se pokusíme dostat tentokrát do co největší výšky v závislosti na ranní předpovědi počasí. Teoreticky můžeme doletět až do 40 kilometrů. Pak již balon vlivem silně nepřívětivého okolí praskne.

Zcela novým prvkem, který využijeme ve Stratocahcingu poprvé, je mechanický odpojovač Petra Bakoše, designéra a konstruktéra celého projektu.

Semínko se uvolní až v okamžiku, kdy balón ve výšce praskne. Nemusíme tedy použít časový spínač či palubní počítač, který v minulých experimentech předem omezoval délku a výšku letu. Tímto způsobem máme zaručeno, že dosáhneme opravdu maximální výšky, kterou nelze dopředu přesně odhadnout.

Aktuální počítačové předpovědi letu v závislosti na větru ukazují, že semínko opět skončí nedaleko startu (stejně jako kvůli absolutnímu bezvětří při posledním startu při loňské akci). Možná přistane rovnou v nějakém rybníku nedaleko Třeboně. To jsou ovšem zatím jen spekulace, stratosféra je nevyzpytatelná.

Jak bezpečně dopravit náklad ze stratosféry?

Jak jsme vymýšleli javorové semínko

Balony létají do stratosféry a padají zpět na Zem jen v Česku více než třikrát denně. Žádný však za letu nemusí vypustit desítku kapslí, které pak lidé na zemi budou hledat. V projektu Stratocaching jsme se museli postarat i o to, aby na zem dopadly doslova něžně. Pomohl nám trik okoukaný z přírody.

Biomimetika

Další informace najdete na Facebooku Stratocaching.

Na průběh zatím posledního velkého Stratocachingu z loňského roku se můžete podívat tady:

28. října 2014