Z okraje vesmíru na Zem přiletí „javorová“ semínka. Můžete být při tom

  • 97
I v letošním roce se vrací hravý vědecký experiment, který v loňském roce přilákal tisíce hráčů a desítky tisíc diváků: Stratocaching. Ryze česká a přitom téměř vesmírná variace na populární hledání „kešek“.

Český experiment a geolokační hra Stratocaching poprvé odstartoval v listopadu 2013. I letos vynese největší dostupný stratosférický balon do výšky kolem 30 kilometrů speciální gondolu zvanou Dropion, z níž palubním počítačem řízený mechanismus uvolní 12 kapslí vybavených GPS lokátory a další radiovou technikou (podrobnosti později). Za kapslemi v podobě velkých javorových semínek, které loni hledalo přes třináct tisíc zaregistrovaných geokačerů a dalších fanoušků, se budete moci vypravit už 25. října 2014.

Přihlaste se na lov Stratokeší

Abyste mohli sledovat let semínek (Stratocache) ze stratosféry a zúčastnit se hledání, přihlaste se na stránkách Stratocaching.cz.

Registrace je zcela nezávazná a zdarma.

Předpokládané datum startu je 25. října 2014.

Aplikace Stratocaching už je v betatestování a ke stažení bude v průběhu září.

Samozřejmě pokud nám bude přát počasí a úřad. Stratocaching pro vás pořádá sdružení Žádná věda za přispění serveru Technet.cz. Přihlásit se můžete na stránkách Stratocaching.cz. Zde také naleznete podrobné informace o experimentu, pravidla hry a další zajímavosti.

Můžete si také tipnout, kam dopadne Dropion a vyhrát zajímavé ceny věnované hlavním partnerem experimentu, kariérním portálem Jobs. Zatímco jiným tato firma pomáhá s budováním profesní kariéry, nám zásadním způsobem pomohla k tomu, abychom druhý ročník Stratocachingu vůbec mohli rozjet.

Technologie z leteckého průmyslu

Zatímco loni měl tým nadšenců kolem sdružení Žádná věda k dispozici jen velmi omezené zdroje a výrobní prostředky, letos jsme se při vývoji „plavidla“ spojili s nejlepšími firmami v oboru.

Díky společnosti MCAE Systems máme možnost celý Dropion a samotná semínka (Stratocache - stratokeše) vytisknout na profesionální velkoformátové 3D tiskárně. V tuto chvíli máme k dispozici již plastový prototyp stratokeše, který má za sebou první úspěšné letové testy. K dispozici jsme dostali speciální materiál Ultem, který se používá v letectví. Má vynikající pevnostní charakteristiky, vysokou tepelnou a chemickou odolnost a je samozhášivý (což potřebovat nebudeme, ale v letectví je to nezbytné). Konstrukce z tohoto plastu nám umožní nejen razantní snížení váhy celé gondoly, ale i vyšší pevnost.

Využití tohoto způsobu 3D tisku v nás vyvolává stejný pocit, jako kdyby jste si doma v garáži dělali letadýlko z balzy a někdo by vám nabídl vyrobit si ho přímo v továrně Boeingu s využitím všech dostupných technologií i rad odborníků.

Aby nám už nic nezamrzlo

Kromě konstrukce zbrusu nového Dropionu (o tom se více dozvíte v chystaném článku), máme (snad) vyřešený i nejpalčivější problém z minulého ročníku: zamrzání letících stratokeší. Protože v tropopauze musí balon a cestou zpět i rotující kešky překonat teplotu až sedmdesát stupňů pod nulou, stalo se nám loni, že elektronika v semínkách prostě zamrzla. Kapacita odolných lithiových baterií poklesla natolik, že se GPS tracker vypnul a Stratocache se nám po dopadu na zem už neozvaly - více článku Proč semínko z okraje vesmíru nevyklíčilo.

Tomu musíme letos zabránit. Proto jsme se spojili s firmou BASF, jejíž nabídka sahá od chemikálií, plastů a zušlechťujících komponentů přes chemické přísady a přípravky na ochranu rostlin až po surovou ropu a zemní plyn. Tato společnost nám pomáhá s výběrem izolace, která ochrání elektroniku semínek před zamrznutím. Musí být velmi lehká a přitom dostatečně účinná. Navíc máme vyřešeno i aktivní vytápění. Více se dozvíte v dalších článcích.

18. listopadu 2013

Bez nich by to nešlo

Stejně jako u původního Stratocachingu spolupracujeme na vývoji antény pro spojení se zemí s odborníky z ČVUT. Unikátní vlastní technologii na přímý videopřenos ze stratosféry nám opět poskytne firma pro dohledové systémy Netrex. Díky ní mohlo přes 200 000 diváků loni sledovat cestu Dropionu na okraj vesmíru a zpět v přímém přenosu. Uvážíte-li, že Dropion se v (téměř) vzduchoprázdnu stratosféry pohyboval nekoordinovaně rychlostí přesahující 200 kilometrů za hodinu (padák začne fungovat až ve chvíli, kdy se má o co opřít), je to velký úspěch, že jsme sestavu cestou z obrazu neztratili. Podrobnosti celosvětově unikátního technického řešení najdete v článku: Vysílali jsme živě ze stratosféry. To v Česku ještě nikdo nedokázal.

Akce by se nedala v žádném případě uskutečnit bez spolupráce s Českým hydrometeorologickým ústavem. Ten nám nejenom poskytuje zázemí pro start i testování, ale zejména svého zaměstnance, pana Žárského. Bez něj se už 46 let neobešel jediný start meteorologického balonu. Do stratosféry startují a zpět na zem padají (většinou bez padáčku) třikrát denně už 56 let. Správně nafouknout, vyvážit a zabezpečit balon s průměrem téměř tři metry, kterého se nesmíte dotknout holou rukou, není jednoduché.

Co znamená Stratocaching

Název vznikl ze dvou slov: stratosféra a geocaching. Stratosféra je vrstva atmosféry "obalující" naší Zemi ve výšce 11 až 50 kilometrů (nad hladinou moře). Geocaching je celosvětový fenomén, který spočívá v hledání pokladů (kešek) s pomocí GPS navigace (více na stránkách sdružení Geocaching.cz).

I letos bude veškerá „sledovací a pátrací“ činnost stát na nadšencích z řad radioamatérů sdružených kolem kolem systému APRS (celosvětový radioamatérský systém pro přenos pozičních a telemetrických dat). Jen díky nim jsme byli loni schopni odchytit přistávající Dropion takřka do náruče. Díky nim také v každém okamžiku víme, kde přesně sestava je, a můžeme tak o poloze informovat Řízení letového provozu a Úřad pro civilní letectví, což je nezbytná podmínka pro vypuštění balonu.

Stejně jako loni budou na dodržování pravidel hry a průběh celého letu dohlížet studenti z Laborek Gymnázia Slaný. Z jejich dílny také pochází původní palubní počítač Dropionu a jeho obslužný program, který mimo jiné umožňuje automatické přerušení letu v případě, že by se sestava chystala překročit státní hranici. Laborky spolupracují s Českou televizí na seriálu Zázraky přírody.

Mentoři celé hry jsou zkušení kačeři ze Geocaching.cz. Oni také budou na místě dopadů Stratokeší dohlížet na pořádek a klidný průběh hry. 

Je nám ctí, že mediálními partnery projektu se (samozřejmě kromě spolupořádajícího Technetu) stal Český rozhlas Rádio Junior a National Geographic Česko.

11. listopadu 2013

Důležitými partnery jsou pro nás také úřady. Aktuálně stále jednáme s Úřadem pro civilní letectví, ke kterému je nutné podobné akce nahlásit. Zatím jsme nedospěli k závěru, ale vzhledem k loňskému bezproblémovému průběhu akce jsme optimističtí. Na průběh letu pak samozřejmě z bezpečnostních důvodů dohlíží Řízení letového provozu.

Animaci, na kterou se můžete podívat v úvodu článku pro nás vytvořil žonglér a animátor Vojtěch Žák. Vystudoval animaci a interaktivní tvorbu pod vedením Prof. Jiřího Barty. Jeho autorské filmy byly promítány v Americe i Indii. Ve svých pracích spojuje nové technologie, umění a žonglování, kterému se věnuje více jak osm let.

Pochopitelně ani tyto špičkové technologie a spolupracovníci nám nedávají stoprocentní jistotu, že vše dopadne bezchybně, výprava do mrazivého vzduchoprázdna stratosféry totiž není jen tak. O tom už koneckonců víme své. Držte nám palce. O dalším vývoji vás budeme pravidelně informovat.

Experimenty sdružení Žádná věda

Kromě Stratocachingu už má naše sdružení na „účtu“ několik pokusů.

Členové sdružení Žádná věda jsou:

  • technologický garant Ivan Miller,
  • designer Petr Bakoš (právě on stojí za podobou Stratocachingu i výsledné "fotografie" ideální krásky),
  • novinář Jan Kužník (šéfredaktor Technet.cz a Mobil.iDNES.cz, spoluautor Stratocachingu),
  • spojovatel Ivan Sobička (má na starosti vztahy s partnery a veřejností),
  • Martin "Krtek" Šturm (vedoucí unikátního studentského kroužku Laborky, který mimo jiné připravuje pokusy pro televizní pořad Zázraky přírody).

Experiment Stratocaching byl odměněn oceněním Křišťálová Lupa.