Střípky z IDF - kam míříš, Intele?

  • 7
Co půl roku pořádá firma Intel, největší výrobce polovodičů, vlastní výstavu svých nejnovějších produktů, technologií a představuje své vize. Na letošním IDF bylo kromě procesorů také nové řešení pro Wi-Fi a supermoderní čip pro mobilní telefony. Rozbor novinek vám přinášíme ve článku...

Každý půl roku pořádá Intel, největší výrobce polovidičů, setkání vývojářů spojené s výstavou - Intel Developler Forum. Na té předvádí své nejvyspělejší technologie a ukazuje své vize. Intel udává krok celému počítačovému světu, a proto většina nápadů a výrobků této firmy ovlivní i nás, běžné smrtelníky, a to nemusíme být ani uživateli počítačů. Intel (přesněji jeho zakladatel Robert Noyce) vyvinul první integrovaný obvod, a tím odstartoval celou digitální éru. Bez Intelu by se vývoj počítačů patrně značně zpomalil a možná bychom neměli mobilní telefony, digitální hodinky, elektronické kalkulačky, CD a mnoho dalších digitálních technologií, bez kterých si běžný život nedovedeme představit. Vraťme se ale k IDF. Co nám letošní podzim Intel přichystal? 

Staronové Pentium 4

Alfou a omegou celého produktového portfolia Intelu jsou procesory. Minule jsme se rozepisovali o procesoru Prescott, který nás čeká v následujících měsících (z IDF bohužel vyplynulo, že to možná nebude tak brzo, jak se původně avizovalo). Aby Intel zkrátil čekání na tento nový procesor, který s velkou pravděpodobností ponese jméno Pentium 5 a bude možná podporovat 64bit technologii (jako odpověď na AMD Athlon 64), byla uvedena nová verze Pentia 4 - Pentium 4 Extreme Edition.

Logo Intel Pentia 4 Extreme Ed. 

Jedná se o běžné Pentium 4, kterému byly přidány 2 MB vyrovnávací paměti 3. úrovně na frekvenci procesoru. Čip je složen ze 108 miliónu tranzistorů (porovnejte s 486, která byla složena z miliónu tranzistorů). Nové Pentium 4 pracuje na frekvenci 3,2 GHz a je plně kompatibilní s dnešními procesory/deskami. Na první pohled byste nové extrémní Pentium od normálního nepoznali. Nový procesor podle Intelu bude poskytovat velmi dobrý výkon v počítačových hrách. Tuto informaci si můžete ověřit v nezávislém testu, kde bylo proti P4 Extreme Edition postaven Athlon 64.

Intel v telefonech

Kromě extrémního Pentia 4 Intel představil nový čip pro mobilní telefony a PDA. Nese kódové jméno Bulverde a začne se prodávat začátkem příštího roku. V telefonech 3G (s 4megapixelovým fotoaparátem) a PDA by se měl objevit na přelomu roku 2004/2005. Tento nenápadný čip, o kterém se moc nemluví, toho umí hodně. Jedná se o první čip daného formátu, který přebírá možnosti klasického počítačového procesoru. Bulverde totiž podporuje technologii MMX. Co je to MMX? Multi Media eXtension jsou instrukce, které zlepšují práci procesoru v multimediálních aplikacích, jako jsou počítačové hry, zvuk, nebo digitální video. První procesor s touto technologií bylo Pentium MMX uvedené v roce 1997. V dnešní době mají MMX instrukce snad všechny procesory. Díky novému procesoru budou mobilní telefony umět skoro zázraky: pracovat s velkými obrázky (je libo 10MB obrázek?), stříhat digitální video, hrát 3D počítačové hry či se chovat jako webový server (nezapomeňte, že díky stále zmenšujícím se flash pamětím se časem do mobilu vejdou desítky GB dat). Kromě neuvěřitelných multimediálních schopností bude čip velmi úsporný na energii; bude obsahovat úspornou technologii Intelu - SpeedSted. A ještě nesmí zapomenout na frekvenci - ta se bude blížit 1 GHz.

Centrino - bezdrátové technolgie

Čtenáři Technetu určitě vědí, že pod pojmem Centrino je soubor bezdrátových technologií od Intelu. Notebooky založené na Centrinu vydrží v provozu na baterky až deset hodin. Intel už ale připravuje nástupce. Ten ponese kódové označení Dothan. Stejně jako u Prescottu budou spoje v tomto procesoru široké pouze 90 nm. Bude obsahovat "obrovskou" 2 MB vyrovnávací paměť a tikat na frekvencích nad 1,8 GHz. Zajímavostí tohoto procesoru bude velký počet tranzistorů - 140 miliónů. Kromě větší cache a výrobní technologie je nové Pentium M lehce upraveno i architektonicky - obsahuje nové algiritmy, které zrychlují práci s pamětí. A kdy se Dothana dočkáme? Měl by být v noteboocích, které si někteří z nás koupí na Vánoce.

Příští rok by se mělo představit Centrino 2 (kódové označení Sonoma) - bude to soubor nových technologií plus už výše zmiňovaný Dothan. Mělo by jít o nový čipset s podporou Serial ATA, PCI Express, nového grafického jádra a 8 kanálové zvukové karty. Nebude zapomenuta ani technologie DDR-2. K dispozici bude i Wireless LAN karta Colexico 2 s podporou standardu 802.11g (viz. dále). Milovnící mobilních technologií se mají na co těšit.

Více informací o Centrinu a jeho nástupcích se dozvíte v článku Nástupce Centrina oznámen: Dothan v plné polní! na serveru Notebooky.cz.

Vraťme se k bezdrátovým standardům, které Intel společně s ještě dalšími firmami definuje. V brzké době se objeví několik nových produktů s podporou bezdrátových standardů:

  • do konce letošního roku se objeví 802.11g - standard nabízející přenosovou rychlost 802.11a, zpětně kompatibilní s 802.11b, pracující na 2,4 GHz a s max. propustností 54 Mbps (6,75 MB).
  • v první polovině 2004 se objeví 802.11e s podporou technologie Quality of Service. Jedná se o standard, který poskytuje maximální stabilitu Wireless sítě.
  • Během příštího roku se objeví standard 802.11i, který značně posiluje bezpečnost bezdrátových sítí.

Výrobní technologie Intelu

Čím menší jsou tranzistory v procesoru, tím vyšší frekvence může dosáhnout. O to víc se vejde tranzistorů na plošku o velikosti poštovní známky a tím je i dokonalejší. První procesory (čtyřbitové 4004 na frekvenci 108 kHz) měly tranzistory o velikosti setiny milimetru - 10 mikrometrů (0,01 mm). Dnešní nejmenší tranzistory mají velikost 90 nm (0,00009 mm), jsou tedy více než 100x menší. 

V roce 2005 plánuje Intel zmenšit tranzistory na 65 nm, v roce 2007 už to bude 45 nm, rok 2009 přinese dokonce 32 nm a v roce 2011 můžeme podle Intelu čekat tranzistory o velikosti 22 nm (500x menší než první tranzistor nebo 5000x menší než průměr lidského vlasu a menší než šířka molekuly DNA).

Milníky ve výrobní technologii procesoru 

Tento scénář je optimistický, poněvadž implementace nových výrobních procesů provázejí problémy. Proto se můžeme dočkat nano-tranzistorů o pár let později. Procesory založené na těchto tranzistorech budou pracovat na frekvencích v řádu desítek GHz a budou obsahovat více než miliardu tranzistorů.

Vize Intelu - HyperThreading

Technologii HyperThreading snad příliš představovat nemusíme. Jedná se o možnost práce s dvěmi programovými vlákny - pokud má procesor volný potenciál, tak ho může distribuovat druhému programu, když jej potřebuje. Díky HyperThreadingu můžeme hrát hry a přitom vypalovat DVD, aniž bychom ztratili na výkonu. Celá myšlenka HyperThreadingu hardwarově rozvíjí myšlenku Multitaskingu, který nám Microsoft softwarově nadělil ve Windows 95.

Dnešní HyperThreading je v plenkách, Intel jej však v následujících letech bude neustále zdokonalovat. Jak zpracování více programových vláken, tak přidávání více výpočetních jader - první vlaštovka, určena pro servery a založená na architektuře 8. generace (kódově označované Nehalem), nese kódové označení Tulsa. Dočkáme se ji mezi roky 2005 a 2006.

Nejzajímavějším procesorem budoucnosti však zůstává Tanglewood. Nástupce Itanií v roce 2006/2007 bude mít 16 procesorových jader na jednom čipu.

Představení technologie "více jader v jednom procesoru" 

Desktopového procesoru s dvěmi jádry se také určitě dočkáme, ale minimálně s jedno- či dvouročním zpožděním za serverovými produkty.

Vanderpool

A třešnička na závěr - jak si Intel představuje domácnost druhého desetiletí 21. století? Představte si domácnost, která je napojena na jeden centrální počítač, který spravuje všechen elektronický běh domácnosti: klasické PC aplikace, televize, ozvučení domova, synchronizace s mobilními telefony/PDA a možná i spojení Wireless LAN s domácími spotřebiči. Co třeba naprogramovat pračku či infratroubu, aniž bychom se zvedali od počítače? Možná bude stačit příkaz přes mobilní telefon nebo jen vyslovení pokynu... 

Tento centrální počítač je schopen práce za všech podmínek, aniž by narušil normální chod domácnosti. Můžete formátovat disky či restartovat, ale přesto si děti ve vedlejším pokojí mohou přehrávat Blue-ray disky, které jsou stále v centrálním počítači.

Technologii Intel Vanderpool lze shrnout tak, že počítač zvládá vykonávat mnoho různých příkazů a přitom může probíhat jak výměna hardwaru, tak rebootování. Intel chce do budoucna rozdělit počítač do více samostatných jednotek, aby byl schopen pracovat za všech okolností a bez možných kolapsů. Máme se na co těšit.