Automatický rybářský prut v akci

Automatický rybářský prut v akci | foto: Tomáš Nezval

Student vynalezl prut, který sám chytá ryby

  • 38
Sen, nebo noční můra rybářů. To je automatický prut, který vymyslel devatenáctiletý student Tomáš Nezval z Prostějova. S originálním nápadem dokonce získal třetí místo v soutěži Intel ISEF. Uspěl v kategorii Elektromechanické inženýrství.

Vynálezce prutu, který je řízen procesorem a umožňuje samostatně bez přítomnosti člověka lovit ryby, si z amerického Albuquerque jako cenu odnáší 1000 amerických dolarů.

Automatický rybářský prut

Nezval se tak stal jediným oceněným z Česka. Projekty dalších soutěžících přitom nebyly nezajímavé. Tým z Česka chtěl atakovat stupně vítězů například „ledničkou“, která dokáže ochladit obrovské množství tekutin, laserovou optickou střelnicí či projektem zjišťujícím, jak se v českém lesním porostu ukládá atmosférický uhlík.

Konkurence však byla veliká. „ISEF je považován za jakési olympijské hry mladé vědy. Charakteristikou soutěže ISEF je, že místo tištěné práce účastníci připravují prezentaci, která se obhajuje před porotci. Soutěžící mají patnáct minut, aby porotce seznámili se svým projektem. Prezentace probíhají v angličtině. Porotci jsou skeptičtí vědci, a tak to někdy dá pořádně zabrat,“ komentoval náročnost soutěže Petr Klán z Ústavu informatiky AV ČR, který je vedoucím části českého týmu.

Letos na mezinárodním vědeckém veletrhu Intel ISEF spolu soupeřilo více než 1500 mladých vědců a vynálezců z 51 zemí světa.

Automatický prut na zimní lov

"Pod pojmem automatický rybář si samozřejmě nelze představit monstrum, které nakráčí k vodě, udělá do ledu díru a tahá jednu rybu za druhou," říká autor Tomáš Nezval.

Jak tedy celé zařízení vypadá? Na trojnožce je umístěna základní jednotka. Na ni je nasazen prut, který lze kdykoliv jednoduchým pohybem vyndat a chytat sám.

Automatický rybářský prut

Na základní jednotce je displej a 5 membránových tlačítek pro ovládání funkcí. Vše je vodotěsné.

Na druhé straně naproti prutu je joystick, jehož pohybem se nahraje do paměti libovolný asi 15 sekundový pohyb prutu. To je dobré nahrát v čisté vodě a vyzkoušet tak, jak se která návnada chová při různém pohybu prutu.

Po nahrání a uložení požadovaného pohybu se zvolí čas a délka potahu vlasce, který rybář považuje za záběr.

"To znamená např. když lovená ryba odvine 20 cm vlasce v čase 2 sekundy. Jakýkoliv jiný pohyb ať v čase nebo délce je brán jako klamný záběr. V okamžiku splnění nastavených parametrů je prut vymrštěn do horní polohy a to bez ohledu na předešlý stav," vysvětluje oceněný vynálezce. Tím je proveden zásek ryby a elektrickým navijákem je úlovek vytažen nad led.

Dva roky testů ukazují na téměř 100% spolehlivost. Pokud dojde k záběru je ryba vždy ulovena.

"Jako doplňkové funkce je zde např. hloubkoměr, teploměr, počítadlo ulovených ryb. Celé zařízení je uloženo v kufru jehož dno tvoří pohonná baterie a kufr samotný slouží jako sedačka," uzavírá Tomáš Nezval.