Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Studenti ČVUT debatovali s odborníky o internetovém pirátství

Můžeme si volně kopírovat filmy? Kolik odvádíme z prázdných médií autorům hudby? Co všechno obnáší volné užití audiovizuálních děl? Na tyto otázky hledala odpověď debata studentů s odborníky na autorské právo na půdě Fakulty elektrotechniky ČVUT.

V budově ČVUT proběhla v úterý 4. listopadu 2003 debata na téma "Právní aspekty audiovizuálního pirátství". Akademická půda nehostila diskusi náhodou. Podle České protipirátské unie (ČPU) se na počtu odhalených případů nelegálního šíření audiovizuálních děl podílejí vysokoškolští studenti 20 procenty.

Autorské právo a volné užití

Diskusi zahájila mgr. Markéta Prchalová, ředitelka ČPÚ. Za pomoci několika "slidů" přiblížila přítomným aktivity organizace, která vznikla v roce 1992 za účelem ochrany autorských práv audiovizuálních děl. Především pak vnesla jasno do problematiky tzv. volného užití autorského díla.

V rámci této výjimky z autorského práva si může každá osoba vytvořit pro osobní potřebu jednu kopii jakéhokoliv hudebního či filmového díla, aniž by musela vlastnit originální nosič. Je tak ošetřena možnost stahovat pro soukromé účely multimediální soubory z webových stránek a počítačových sítí. V souvislosti s internetem je zde důležitý bod, který určuje, že musí jít o dílo zveřejněné. Není tedy legální pořizovat kopie filmů nebo CD před jejich oficiálním vydáním nejen ve světě, ale i v rámci jednotlivých regionů. Tuzemský divák by tak neměl vlastnit kopii filmu, který byl vydán na DVD ve Spojených státech, ale nikoliv v České republice.

Podle mgr. Prchalové by si dokonce ani český divák neměl nahrávat pořady ze zahraničních televizí, neboť nebyly autorizovány pro zveřejnění na našem území. Zde se s ní pustil do křížku pan Vladimír Smejkal, odborník na počítačové právo, podle nějž příjem cizích satelitních stanic ničemu neodporuje a ukládání pořadů je v naprostém pořádku.

Vladimír Smejkal

Diskutujícími byla také napadena myšlenka, že by kopie původního nosiče měla být vytvořena pouze na podobném médiu. Například hudební kompakt by měl být zálohován zase jen na CD-R, neboť autor neurčil své dílo pro použití v MP3 přehrávačích. Ovšem v dobách zavádění ochran kompaktních disků vydavatelství hlásala, že si majitel disku může zálohu udělat přece jakýmkoliv způsobem a nikde není psáno, že to musí nutně být právě digitální kopie 1:1. Ostatně, konkrétní není ani autorský zákon.

Naopak příznivou zprávou je, že česká legislativa dovoluje v rámci volného užití použít tzv. nekalé pomůcky, "pokud tak není činěno pro dosažení majetkového prospěchu". Neznamená to nic jiného, než že pro vytvoření osobní kopie originálního nosiče můžeme sáhnout po některém z undergroundových nástrojů - ať už jsou to programy pro dekódování DVD nebo ripování chráněných CD. Otázkou je, jaké změny v tomto odstavci nastanou po našem vstupu do Evropské unie, zvláště pokud česká vláda přijme direktivu EUCD, jejíž důsledky jsme již mohli postřehnout v sousedním Německu.

Markéta Prchalová - ČPÚ

Možná si někdo pamatujete na "Týden protipirátského bojovníka". Vězte tedy, že ve svém soukromí můžete hudbu nebo film pouštět komukoliv, členům rodiny i přátelům. Díla však nesmíte dále šířit, ať už půjčováním či vystavováním na internetu.

Kladivo na piráty

Internetoví piráti za oceánem se třesou před americkou organizací RIAA, u nás by se měli bát regionální pobočky IFPI. Podle slov jejího ředitele, Karla Kučery, provozuje londýnská centrála na internetu zvláštní bránu. Tato aplikace sleduje aktivitu uživatelů v síti KaZaa a automaticky rozesílá detailní informace o nejnáruživějších sdílečích.

Karel Kučera - IFPI ČR

Ročně je odhaleno přibližně 300 případů porušování autorských práv prostřednictvím internetu. Sdílení souborů je vzácné, jedná se především o nabízení hudby, videa a softwaru prostřednictvím e-mailu a zasílání objednaných CD na dobírku. "Usvědčeným pachatelům hrozí sice jen podmíněný trest, ale peněžitá pokuta se může pohybovat v řádech desítek až stovek tisíc korun," varuje major Václav Vávra z policejního prezidia.

Jsou DVD drahá?

Vzhledem k přítomnosti zástupce distribuční firmy Bonton nemohla nepřijít na přetřes otázka ceny. Přímá odpověď na dotaz, zda je možné zlevnit příliš drahá DVD, však sálem nezazněla. Zástupce distributora se nejdříve pustil do polemiky, zda jsou disky příliš drahé proti tomu, když člověk video ukradne z internetu, a zda by tazatel stejně tak kradl auta. Téměř desetiminutovou přestřelku vypočítávání nákladů a cenových politik nakonec utnul samotný student, který pochopil, že filmová studia evidentně existující problém buď nechápou, nebo nechtějí řešit, a požádal, aby se prodejci nad cenami DVD alespoň pokusili zamyslet. Zapravdu mu částečně dal až Huw Perkins, evropský zástupce společnosti Columbia Tristar/Sony. Ten souhlasil s tím, že se snížení cen nosičů digitálního videa může pozitivně odrazit na objemu prodeje.

Huw Perkins - Columbia Tristar

Pavel Borowiec z DVD Group si na toto téma posteskl, že je u nás velmi drahý authoring DVD videa. Nákladné jsou nejen softwarové nástroje, ale o příslušnou gáži si řeknou i programátoři a grafici pracující na tváři disku. Levnou záležitostí není ani převod starých filmových titulů do digitální podoby. Jen restaurace obrazu "Starců na chmelu" údajně přišla na půl milionu korun. Ať tedy potom někdo vysvětlí, proč Starci stojí na DVD pět stovek a Samotáři téměř tisícovku? Že by měl novější film hezčí animované menu?

Pavel Borowiec - DVD Group

Kolik platíme za vypalování?

Závěrečné téma se neslo ve znamení debat, které sem tam probíhají i v diskusích na Technetu: Proč, když odvádím poplatky z vypalovačky a prázdných médií, se mám ještě starat o nějaká autorská práva? Odpověděl Karel Kučera:

"Z PC vypalovaček se neodvádí ani haléř. V České republice neexistuje dohoda s výrobci hardware, na jejímž základě by peníze z prodeje mechanik plynuly hudebním organizacím. Odvádí se pouze z prázdného média, a to 1 % z prodejní částky. Při koupi 100 ks CD-R na spindlu za 5 korun snadno si spočítáte, že to není nijak atraktivní suma."

Dotaz z publika

Mgr. Prchalová dodává, že tyto poplatky nepokrývají případné zneužití mechaniky a médií k ilegální činnosti, ale slouží ke kompenzaci umělcům za právo volného užití díla.

Další fotografie a záznam debaty na AVC Silicon Hill.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...