Superpočítač skrývá 2880 procesorů a 16 TB operační paměti

Superpočítač skrývá 2880 procesorů a 16 TB operační paměti | foto: Profimedia.cz

Superpočítač porazil lidské soupeře. Chystá se na dráhu superdoktora

  • 328
Superpočítač IBM Watson přesvědčivě zvítězil v soutěžní hře Jeopardy, v Česku známé jako Riskuj. Podle IBM se tak otevřela cesta inteligentním expertním systémům do oblasti medicíny nebo financí.

Třídenní zápas mezi dvěma lidskými šampiony navázal na předchozí dva dny, skóre se počítalo od začátku a na konci sčítalo. První den skončil remízou, druhý den přesvědčivým vítězstvím Watsona. Třetí den, kdy každý začínal opět od nuly, byl o poznání napínavější. Soutěžící Ken Jennings se odvážnou sázkou dostal do vedení hned na začátku.

Konečný výsledek je ovšem přesvědčivý: Watson zvítězil se součtem 77 147 dolarů, za ním následuje Ken Jennings s 24 000 dolary a Brad Rutter skončil třetí s 21 600 dolary. Vítěz soutěže, Watson, si odnáší jeden milion dolarů. IBM celou tuto částku věnuje na charitu. Lidští soupeři věnují na charitu polovinu svých výher (tři sta a dvě stě tisíc dolarů).

Superpočítač Watson vyhrál třídenní soutěž Jeopardy nad nejlepšími lidskými soutěžícími všech dob

Watson snad poprvé narazil na kategorii, ve které neměl ponětí o odpovědích. Šlo o otázky hrající si s dvojsmysly: "Také na vaší počítačové klávesnici," která poukazovala na zajímavé dvojsmysly slov "Shift" nebo "Insert".

V ostatních kategoriích, ať už šlo o dialekty, Evropskou unii, spisovatele, geografii, vtipné historky, módu nebo populární kulturu, si vedl dobře. Po třídenním soutěžení nebylo pochyb. Watson, ač někdy odpovídá zvláštně a vsází legračně přesné částky, nemá přemožitele.

Kdo je to Watson

IBM Watson je superpočítač, pomocí kterého firma IBM demonstruje novou generaci počítačových expertních systémů schopných analyzovat text, hledat souvislosti a vyhodnocovat výsledky.

Pro otestování byla zvolena hra Jeopardy (v Česku známá jako Riskuj), ve které hráči odpovídají na otevřené otázky. Watson přitom nečerpá z databáze otázek a odpovědí, ale učí se z knih, tabulek a novinových článků.

Thomas Watson Jr. z IBM a System 360, září 1966
Soutěžící Ken Jennings proti počítači Watson během tiskové konference
IBM prezentuje superpočítač Watson v rámci své kampaně Chytřejší planeta
Superpočítač skrývá 2880 procesorů a 16 TB operační paměti
Soutěžící Ken Jennings a Brad Rutter

Více o superpočítači Watson si přečtěte v našem článku

První část videa, druhá část videa na YouTube

Z Watsona vyroste doktor House 2.0

Společnost IBM dala mnohokrát jasně najevo, že tímto vítězstvím v televizní show teprve začíná Watsonovo vítězné tažení. Slibují si, že technologie pro analýzu přirozeného jazyka a rozhodovací algoritmy umožní revoluci v mnoha odvětvích.

"Watson představuje způsob, jak se podívat na všechny dostupné texty a data, a najít v nich tu důležitou jehlu v kupce sena," říká Jon Iwata, viceprezident marketingu IBM.

Ken Jenning už ví, že nevyhraje, a tak v závěrečné odpovědi vtipkuje: Já osobně vítám nadvládu počítačů.)

Nejčastěji je uváděno zdravotnictví. Většina medicínských informací je k dispozici ve formě lékařských studií, a Watson je v současnosti zřejmě jediná "osoba", která může přečíst každé slovo všech těch statisíců dokumentů relevantních k diagnostikovaným chorobám.

"Množství relevantních informací, které hrají roli v boji o pacientův život, je obrovský," říká Herbert Chase, profesor klinické medicíny na Kolumbijské univerzitě.

"Je nemožné, aby s tímto informačním nárůstem lidé drželi krok. Takže potřebujeme nástroje, které nám umožní extrahovat to nejlepší a nejužitečnější. A většina lékařských dat je ve formě přirozeného jazyka, nikoli v tabulkách. To myslím hraje ve prospěch systém, jako je Watson."

IBM doufá, že v několika letech bude moci jakýkoli doktor na světě položit otázku počítačovému expertnímu systému a získat relevantní odpovědi, spolu s procentuálním uvedením jistoty a odkazů na příslušné zdroje.

Další důležitou oblastí jsou finance. "Byznys, to nejsou jenom čísla," připomíná David Ferrucci, vedoucí týmu stojícího za vývojem Watsona. "Jde především informace, o lidi, to teprve potom ovlivňuje čísla. Watson dokáže zpracovat obrovské množství informací v přirozeném jazyce, de facto všechny informace: zprávy, knihy, finanční zprávy, blogy..."

Pojišťovny, banky i investoři mohou použít podobný systém k lepšímu pochopení závislostí, které jinak zůstávají skryty ve změti neanalyzovatelných informací.

Ferrucci i jeho tým věří, že Watson způsobí revoluci v mnoha teoretických i praktických oblastech, včetně lékařství, dopravy, vědeckého výzkumu a financí.