Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Utajené surfování po internetu pomůže skrýt i vaši identitu

  • 48
Během surfování na internetu toho o sobě a svém počítači prozrazujete poměrně hodně. Vedle toho jaký používáte operační systém a internetový prohlížeč, lze pomocí IP adresy celkem přesně lokalizovat vaši polohu. Tu však můžete skrýt pomocí speciálních webů či prográmků.

Lokalizace uživatele podle IP adresy využívá třeba YouTube pro řízení přístupnosti obsahu uživatelům z různých zemí. Podobně fungují například servery amerických televizních stanic, na kterých si uživatelé s americkou IP adresou mohou zdarma přehrávat filmy a seriály.

Omezení lze snadno obejít. Stačí k tomu mít nástroje na anonymní surfování po internetu a programy na zvýšení zabezpečení počítače při pohybu po síti.

Tor

Pro skrytí identity při surfování na internetu sice lze snadno použít veřejné anonymní proxy servery, jde ovšem o nespolehlivé a pomalé řešení. Daleko lepší je použít specializovaný nástroj.

Tor není třeba nějak zvlášť nastavovat, jeho funkce pracují po instalaci a spuštění automaticky. Pokud ovšem chcete svoji identitu na internetu řídit sami, máte k dispozici seznam serverů a dostatek příslušných nastavení pro zajištění plné anonymity při surfování po internetu. Pro anonymní pohyb na internetu prostřednictvím nástroje Tor používejte prohlížeč Mozilla Firefox.

Správnou funkci anonymizéru si vyzkoušejte například na adrese www.whatismyipaddress.com, kde by neměla být vaše IP adresa lokalizována v České republice.

Tor stahujte ze Slunečnice zde 16,6 MB, freeware).

Nástroj Tor na skrytí pravé identity uživatele na internetu pracuje zcela automaticky.

CyberGhost VPN

Anonymizační služba CyberGhost VPN pracuje podobně jako předchozí program Tor. Také zde je váš pohyb po internetu směrován přes jiné servery, a to tak, aby byla vaše opravdová identita dobře skryta.

Přestože v případě CyberGhost VPN jde o placenou službu, můžete ji s jistými omezeními používat i zdarma. Počítejte ale s maximálním objemem anonymně přenesených dat po internetu, a to ve výši 1 GB. Poté si musíte pořídit nový uživatelský účet.

Při bezplatném použití programu budou data směrována přes pomalejší servery a každých 6 hodin se počítač automaticky odpojí od anonymní sítě. I tak je ovšem CyberGhost VPN bez problému použitelný a nabízí například i seznam stránek amerických televizí, kde můžete díky přístupu přes americké servery sledovat zdarma poskytovaný obsah.

CyberGhost VPN stahujte ze Slunečnice zde (41 MB, freeware).

CyberGhost VPN vám zpřístupní obsah serverů amerických televizních stanic, určených pouze pro uživatele z USA.

Mask My IP

Nástroj Mask My IP funguje na stejném principu jako předchozí aplikace. Po instalaci lze jediným kliknutím skrýt skutečnou IP adresu a nahradit ji jinou, americkou.

Mask My IP je možné používat i bez zaplacení, nebudete mít ovšem přístup k nejrychlejším proxy serverům pro skrytí vaší identity a rovněž si nemůžete zvolit IP adresu jiné země než USA. Také je třeba počítat s jistým zpomalením načítání internetových stránek.

Mask My IP stahujte ze Slunečnice zde (4,5 MB, freeware).

Mask My IP nahradí vaši skutečnou IP adresu a na internetu budete identifikováni jako uživatel z USA.

Sandboxie

S bezpečným surfováním po internetu nesouvisí pouze anonymita, ale rovněž i ochrana před napadením vašeho počítače škodlivým kódem na internetových stránkách.

Sandboxie spouští vybrané programy v chráněném prostředí, odkud nemohou ovlivnit uživatelská data nebo nastavení.

Ne všechny antivirové programy si poradí s ochranou před napadením prostřednictvím internetového prohlížeče. Proto se může vyplatit použít speciální aplikace, která internetový prohlížeč zcela izoluje od všech ostatních částí počítače a zamezí mu v možnosti měnit data na jeho disku. Takto lze jakýkoli internetový prohlížeč spouštět například v programu Sandboxie, který můžete velmi snadno použít i pro mnoho jiných účelů.

Můžete s ním například bezpečně spouštět i jakékoli jiné aplikace, které chcete jen otestovat, aniž by jakkoli zasahovaly do vašich souborů nebo nastavení počítače.

Sandboxie stahujte ze Slunečnice zde (1,4 MB, shareware).

Clean Slate

Aplikace při každém restartu vrátí zpět veškeré provedené změny, a udrží tak počítač ve funkčním stavu i v případě, že se na něm střídá více uživatelů.

V programu Clean Slate lze přesně nastavit pravidla pro obnovu počítače do výchozí konfigurace při každém restartu.

Nasazení Clean Slate je vhodné třeba v případě počítače pro děti, který má sloužit jen k prohlížení internetu, přehrávání filmů a dalším běžným činnostem. Obnova konfigurace se samozřejmě netýká aktualizací operačního systému, antivirů a dalších klíčových aplikací.

Pomocí velmi podrobného nastavení lze přesně nastavit pravidla pro jednotlivé uživatele či skupiny uživatelů. Změny v konfiguraci Clean Slate jsou chráněny heslem.

Clean Slate stahujte ze Slunečnice zde (21,9 MB, demoverze).

Jakým způsobem chráníte svůj počítač vy? Podělte se o svoje tipy s ostatními čtenáři v diskusi.