61. Mezinárodní astronautický kongres

61. Mezinárodní astronautický kongres | foto: http://www.iafastro.com

Světová kosmonautika míří do Prahy. Kongres ukáže nové cesty do vesmíru

  • 14
Cesta na Mars, hledání mimozemského života i zvyšování hladiny moří. To jsou jen některá z témat, která budou odborníci probírat na 61. ročníku Mezinárodního astronautického kongresu. Jednat o nich bude třeba šéf NASA. Organizátoři připravili i program pro širokou veřejnost.

Zhruba 1 400 témat a projektů se chystají představit světoví odborníci na Mezinárodním astronautický kongres (IAS), který se koná v Praze od 27. září do 1. října.

Mezi hlavní body programu bude patřit průzkum vesmíru, Mezinárodní kosmická stanice ISS, satelitní navigace a využití kosmických technologií pro sledování životního prostředí. Nebudou chybět ale ani mnohem "přízemnější" témata, jako je například psychologie lidí dlouhodobě spolu žijících v uzavřeném systému.

Speciální semináře pak ukáží, kam směřuje vývoj jednotlivých součástí vesmírných lodí a vybavení jejich obyvatel - pohonnými jednotkami počínaje a ochrannými pomůckami kosmonautů konče.

Přímo na kongresu spolu jednají šéfové národních vesmírných agentur, americké NASA Charles Bolden, evropské ESA Jean-Jacques Dordain, indické ISRO K. Radhakrishnan, japonské JAXA Keiji Tachikawa a ruské ROSKOSMOS Anatoly Perminov.

A například Charles Bolden patří zároveň i k nejaktivnějším kosmonautům, když se do vesmíru podívat čtyřikrát.

Účast přislíbili i němečtí astronauti jako Thomas Reiter a Gerhard Thiele. První zmíněný drží s 350 dny strávenými ve vesmíru evropský rekord, druhý se v roce 2000 účastnil mise STS-99 v raketoplánu Endeavour.

Neměl by chybět ani náš Vladimír Remek, který zde má prezentovat svůj let do vesmíru.

V pátek 1. října bude celý kongres otevřen široké veřejnosti. Lidé si tak budou moci prohlédnout jednotlivé stánky, kde jednotlivé organizace představují své produkty a nápady.

Kromě prezentací proběhne řada plenárních zasedání a přednášek, která nabízejí zajímavá témata.

Hlavní témata plenárních zasedání a přednášek

- nastínění hlavních kosmických programů světových agentur

- vliv vládních programů týkajících se vesmírných aktivit

- světový význam globální družicové navigace

- globální zvyšování hladiny moří a jejich dopad na lidstvo

- vize vesmírných operací nové generace

- globální strategie objevování vesmíru

- ISS: pokrok a možnosti do budoucna

- Česká vize zkoumání vesmíru

- Přehled vesmírných aktivit v Jižní Africe

- Historie a budoucnost GPS

- Vývoj programu pro hledání mimozemské inteligence SETI

- Mise indické sondy pro hledání vody na Měsíci


Podrobnosti o těchto tématech najdete na stránkách kongresu zde.

Součástí kongresu bude rovněž speciální sekce pro studenty a mladou generaci, představitele parlamentů, společný workshop OSN a Mezinárodní astronomické federace (IAF) a průmyslová výstava kosmonautiky.

Podruhé v Praze

Kongres se koná pokaždé v jiné zemi na jiném kontinentě. Loni byla hostitelskou zemí Korea, příští rok to bude Jihoafrická republika.

Nyní jej spolu s Mezinárodní astronautickou federací (IAF) pořádá Česká kosmická kancelář (CSO). Již podruhé v historii tato akce zavítala do Prahy, poprvé to bylo v roce 1977.

Po vstupu Česka do Evropské kosmické agentury (ESA) v roce 2008 je to podle Jakuba Řeháka z České kosmické kanceláře největší astronautická událost v české kotlině.

Kongres od roku 1951 každoročně pořádá IAF s partnerskými organizacemi. Nad IAC 2010 převzali záštitu prezident republiky Václav Klaus a primátor Hlavního města Prahy Pavel Bém.

,