Pohřeb Karla Svobody

Pohřeb Karla Svobody | foto: iDNES.cz

Svobodův pohřeb: Největší přímý přenos na českém internetu

Pohřeb skladatele Karla Svobody v Praze se stal mimořádně sledovanou událostí. Díky unikátnímu video-přenosu iDNES.cz ho mohly na internetu sledovat desetitisíce lidí. V tomto měřítku ještě nikdy televize na českém internetu nebyla.

"Je vidět, že Karel Svoboda byl opravdu téměř národní kulturní památkou, jak o něm mluvila jeho žena. Zájem veřejnosti o přenos z posledního rozloučení s ním byl obrovský. Tolik videa ještě přes český internet neproteklo," řekl ředitel iDNES.cz Jaroslav Kábele.

Streamovací servery obsloužily v jeden okamžik přes dvacet tisíc unikátních návštěvníků a odbavovaly téměř šest gigabitů za vteřinu. Pro srovnání: při dosavadním rekordu při hlasování o důvěře Topolánkově druhé vládě to bylo dvaapůlkrát méně.

"Přímý přenos z pohřbu v daný okamžik tvořil celou jednu čtvrtinu aktuálního datového toku na českém internetu," říká o rekordním vysílání Tomáš Petrů ředitel společnosti Visual Connection, která videopřenos zajišťovala. 

O průběhu pohřbu si můžete přečíst zde.

Jak se dělal přímý přenos

Vzhledem k očekávanému zájmu čtenářů jsme pro přímý přenos zvolili technologii Content Delivery Network (CDN), která jako jediná v ČR dokáže přenést najednou tak velký objem dat a nabídnout ho v jednom okamžiku tisícům diváků.

Na místě byli tři kameramani společnosti Visual Connection, spol. s r.o.. Filmovalo se na HDV kamery Sony. Jedna byla umístěna na kůru, druhá přímo u obřadního místa a třetí se pohybovala mezi lidmi. Podobně zvuk byl snímán dvěma externími mikrofony (ruchovým a mikrofonem u řečnického pultu) a do finální podoby upraven na mobilním mixážním pultu.

Hrubý filmový materiál byl v přenosné režii okamžitě sestříhán a překonvertován do formátu WMV (Windows Media Video). Celé improvizované studio bylo den předem vybudováno na kůru krematoria. Prostřednictvím bezdrátového mikrovlnného spojení, které poskytla GTS Novera (fullduplex o rychlosti 1 Mbit/s) byl kompletní signál přenášen do prvního takzvaného streamovacího serveru a odtud do dalších šesti, již veřejně přístupných streamovacích bodů.

Díky již zmíněné technologii CDN nesoucí název NACEVI se podařilo "odstreamovat" celý pietní akt prakticky bez výpadků.

Sebevražda Karla Svobody