SW týden: Útoky, krize a internet...

Právě uplynulý týden by se mohl zdát v rámci softwarové a internetové scény v porovnání s tím předminulým poněkud vlažný. Ovšem zdání na první pohled obvykle klame, událostí bylo dost. Ostatně, posuďte sami...

Útoky virů šířících se po internetu, které napadají internetové servery postavené na platformě Microsoft Internet Information Server (IIS), jsou stále častější a způsobují čím dál tím více škod. Stavu, kdy se někteří provozovatelé těchto serverů ohlížejí po bezpečnější alternativě, nyní využívá i konkurence společnosti Microsoft. Příkladem je postoj společnosti Sun Microsystems, která minulý týden pro uživatele ISS ohlásila poměrně agresivní program přechodu na vlastní platformu iPlanet Web Server, Enterprise Edition 6.0. V souvislosti s faktem, že renomovaná poradenská společnost Gartner Group doporučila firmám zasaženým viry CodeRed a Nimda přechod od ISS k bezpečnější serverové platformě, mohou podobné marketingové akce v budoucnu otřást stabilitou společnosti Microsoft na trhu řešení pro internetové servery.

Poměrně masivní útok na počítače uživatelů podnikla mutace viru Nimda označovaná jako Nimda.E, která se od původní verze viru liší v několika detailech. Páchá stejné škody a využívá stejnou techniku šíření, avšak na rozdíl od svých předchůdců není tento vir komprimován a liší se i některé názvy souborů, které používá při napadání serverů. Tomuto zmutovanému viru se dokonce podařilo na nějaký čas znepřístupnit webové stránky deníku The New York Times.

Útoky, v tomto případě teroristické, otřásly také stabilitou nejedné americké společnosti. Z oblasti informačních technologií a konkrétně software je toho příkladem známý producent aplikací pro grafiku a DTP – společnost Adobe Systems. Ta oznámila, že díky neuspokojivým obchodním výsledkům následujícím po teroristickém útoku na Spojené státy plánuje propustit přibližně 150 svých pracovníků, čili 5% z celkového počtu svých zaměstnanců.

V této době byla také zveřejněna studie společnosti KPMG na téma  „Hotely a internet v roce 2001“, která prokázala, že nové technologie přinášejí prospěch jak hotelům, tak i jejich klientům. Studie jasně ukázala, že výnosy hotelů se za poslední dva roky díky rezervacím prostřednictvím internetu výrazně zvýšily a více než 90% hotelových řetězců v současnosti nabízí možnost rezervací prostřednictvím internetu. Velké množství těch nejlepších nabídek získali klienti právě na internetových stránkách jednotlivých hotelů. Údaje v této studii ostře kontrastují s informacemi, které KPMG získalo v roce 1999. Internetové stránky hotelů totiž v roce 1999 nabízely ubytování za ty nejvyšší ceny. Pokud klientovi vyhovovala cena, postavila se mu do cesty poměrně frustrující překážka – zvolenou rezervaci totiž nebylo možné prostřednictvím Internetu potvrdit. Mezi nejvýznamnější zjištění aktuální studie patří fakt, že více než polovina rezervací provedených prostřednictvím internetových stránek hotelů je levnější než telefonické rezervace nebo rezervace prováděné prostřednictvím cestovních kanceláří. V průměru tak klienti ušetří 12.5 britské libry na jedné rezervaci (tj. přibližně 675 korun).

Ve středu se za přítomnosti ministra a předsedy Rady vlády České republiky pro státní informační politiku Karla Březiny sešli členové výkonného výboru Českého fóra pro informační společnost (ČFIS). Tématem tohoto setkání bylo financování programů Akčního plánu SIP v příštím roce ve světle návrhu rozpočtu na rok 2002. Členové výkonného výboru projednali i otázky spojené s připravovaným plenárním zasedáním a dohodli postup v oblasti jmenování nových členů Fóra. ČFIS bylo zřízeno Radou vlády ČR již v roce 1999 jako poradní orgán, který svým zaměřením reflektuje odborné a společenské aspekty realizace státní informační politiky a vývoje informační společnosti v úzkém vztahu jak k odborné pracovní skupině, tak k odborné a ostatní veřejnosti. Posláním Českého fóra pro informační společnost je podporovat dialog o vývoji informační společnosti, o různých aspektech tohoto vývoje, rizicích a příležitostech a o roli vlády a veřejnosti v tomto vývoji.

Na trhu se objevila nová verze populárního internetového prohlížeče Netscape, a to ve verzi 6.2. Tato verze by měla být o poznání stabilnější, rychlejší a měla by mít integrovaný AOL Instant Messenger. Závěrem uplynulého týdne se nové verze internetového prohlížeče dočkali také majitelé počítačů kompatibilních s Apple Macintosh, kteří užívají operační systém MacOS od verze 7.5.3 do verze 9.2. Ačkoliv se stále jedná o beta verzi, přichází „Opera 5.0 for Mac“ norské společnosti Opera Software s vylepšeními, jako je např. propracovanější instalátor či vylepšená podpora jazyka AppleScript.