SW týden: VIP, úspěchy a překvapení...

Uplynulý týden se nesl ve znamení spíše internetových událostí s nádechem problematiky počítačové bezpečnosti. Vypadá to tak, že se tato oblast začíná pomalu probouzet z nudné zimní letargie...

Uplynulý týden se nesl ve znamení spíše internetových událostí s nádechem problematiky počítačové bezpečnosti. Vypadá to tak, že se tato oblast začíná pomalu probouzet z nudné zimní letargie...

Ti nejlepší na internetu...
Počátkem uplynulého týdne zveřejnila Akademie českého Internetu své nominace na své výroční ceny. Z nominovaných osobností či projektů vzejdou letošní vítězové výročních cen Zavináč 2001. O rozdělení výročních internetových cen Zavináč rozhoduje každoročně odborná porota, kterou tvoří významné osobnosti českého Internetu. Členy poroty se automaticky stávají také všichni držitelé cen z předešlých ročníků. Zvláštní kategorií je hlasování o „osobnost českého Internetu“. O udělení této ceny nerozhoduje porota, ale veřejnost prostřednictvím Internetu či hlasovacích lístků zveřejněných v médiích.

Přichází čas soukromých domén
Jak rychle a jednoznačně odlišit na internetu firemní a soukromé prezentace? Po uplynulém týdnu již snadno – londýnská společnost Global Name Registry totiž uvolnila registraci jmen druhé úrovně na doméně .name. Registrovat lze domény ve tvaru WWW.jmeno.primeni.NAME, přičemž adresa elektronické pošty na takové doméně má formát jmeno@prijmeni.NAME. Zatím možnosti zaregistrovat takovou doménu již využilo více než 60 tisíc zájemců.

Američané zaútočili na český parlament!
Naštěstí se nejednalo o útok fyzický, ale pouze počítačový. Nešlo však o simulovaný útok americké námořní pěchoty proti budově nedaleko Malostranského náměstí, ale o zahlcení parlamentního poštovního serveru množstvím zpráv elektronické pošty. Kupa anglicky psaných zpráv propagujících tzv. domácí školství, kterých na server Poslanecké sněmovny přišlo několik desítek tisíc sice nevyřadilo server z provozu, ale došlo k jeho výraznému zpomalení. Podle pracovníků parlamentního odboru informatiky se nejednalo o útok hackerů a lokální počítačová síť dolní komory nebyla ohrožena.

Český úspěch?
Americká firma českého podnikatele Romana Kasana – společnost Securitae, která získala vedoucí pozici v oblasti technologie centrálně řízené ochrany osobních počítačů, ukončila v průběhu uplynulého týdne akvizici německé společnosti Sandbox Security AG, firmy pracující v oblasti ochrany počítačů proti nebezpečnému mobilnímu kódu. Tím završila proces integrace tří bezpečnostních technologií do jednoho produktu. Po akvizici technologie vyvíjené pro US Air Force firmou Tiny Software a licenční smlouvě na antivirovou technologii s firmou Network Associates je akvizice technologie „sandboxu“ firmy Sandbox Security AG završujícím krokem při naplnění strategie komplexní bezpečnosti osobního počítače s centrální správou.

Linux míří do vlády
Korejská vláda zakoupila 120 tisíc licencí Hancom Linuxu, což by jí mělo umožnit nahradit na přibližně 25 procentech stanic produkty společnosti Microsoft jinou platformou – tj. platformou „open source“. Podle informací, které korejská vláda zveřejnila, by tak mělo dojít ke snížení nákladů na software až o 80%. Tato země však není první ani poslední, která s touto myšlenkou koketovala. Podobné záměry má např. i Čína a některé další státy, zejména v Asii. Zda tento trend bude pokračovat a zda dojde i do Evropy, je ovšem otázkou.