Tablet od Aceru je těžký, má spoustu konektorů a zajímavou cenovku

  • 52
Množství přípojných konektorů je hlavní devizou nového tabletu Acer Iconia A500, který v plně počeštěné verzi dorazil nedávno na trh. Desetipalcový tablet však sráží vyšší hmotnost.

Acer Iconia A500 je s cenou kolem 13 000 korun jedním z nejlevnějších 10palcových tabletů na trhu, který má slušný výkon, dobrý displej a vnitřní kapacitu 32 GB.

Jako vejce vejci

Tablet s operačním systémem Android 3.0 byste si podle specifikace mohli rychle splést s jiným zařízením podobného typu. Pracuje s dotykovým širokoúhlým displejem s rozlišením 1280 × 800 bodů a využívá dvoujádrovou platformu NVIDIA Tegra 250. K dispozici je 1 GB operační paměti a 32 GB interní úložné kapacity.

Dále pracuje se dvěma kamerami: s přední s rozlišením 2 Mpix (na video hovory) a zadní s rozlišením 5 Mpix.

Přední kamerka na tabletu Acer Iconia A500

Zadní kamerka s přisvětlovací LED diodou na tabletu Acer Iconia A500

Ke komunikaci s okolím poslouží bezdrátové technologie wi-fi 802.11b/g/n a Bluetooth. GSM chybí, mobilní verze se však chystá do prodeje v půlce roku. 

Zdířky kam se podíváš

Už na první pohled je vidět, že Acer vsadil na pevnou a odolnou konstrukci, která využívá broušeného hliníku. Design Iconie neukazuje nikde ostré hrany.

Těžko byste hledali jiný tablet, který má přímo na svém těle dva USB porty, HDMI výstup, čtečku SD karet a ještě systémové rozhraní.

2 x USB a systémový konektor na tabletu Acer Iconia A500

Možná i proto je Acer A500 mírně větší, ale především těžší než konkurence. Hmotnost přes tři čtvrtě kilogramu unaví ruku rychleji než konkurenční modely, které váží kolem 2/3 kilogramu.

Poněkud netradičně zvolil Acer umístění kolébky pro regulaci hlasitosti. Obvykle je hned vedle tlačítka pro zapnutí přístroje (na jeho boku), tentokrát ji však najdeme samostatně na horní hraně. Pokud tablet držíte na šířku oběma rukama (a to je poměrně často), nebudete mít ovládací prvek právě po ruce. 

Co nás však potěšilo, je hardwarový zámek natáčení obrazu podle polohy tabletu, který tak není nutné hledat v menu. Je hned vedle ovladače hlasitosti. Na horní část se ještě vešla krytem chráněná zdířka pro microSD kartu a další prostor, kde bude u verze A501 místo pro telefonní SIM kartu.

Pravá strana tabletu je vyhrazena pro napájecí konektor a pro malý a velký USB port. Zcela dole je pak malý otvor pro reset, když tablet zatuhne. Příjemné bylo, že jsme jej při testu nemuseli ani jednou využít.

Tablet Acer Iconia A500

Spodní hranu využívá pouze systémový konektor. Levá strana je vybavena zmíněným zapínací/vypínacím tlačítkem, zdířkou pro sluchátka a miniHDMI konektorem.

Většina konektorů však není nijak zakrytá, a tak se do nich může dostat nečistota či vlhkost.

Na rozdíl od konkurence využil Acer pro umístění přední webkamerky levý bok vedle displeje. Také umístění reproduktorů je netradiční. Jsou na zadní straně tabletu, a dělí se tak o prostor s kamerkou a LED diodou pro přisvícení snímané scény.

Zadní část tabletu Acer Iconia A500

Slunce dá obrazovce zabrat

Acer využil v Iconii A500 slušný displej, který bez větších problémů zobrazuje při běžném provozu to co má. Je kontrastní a zvládne poměrně široký úhel pohledu, kdy se ještě nemění barevnost a kontrast.

Horší je to při práci venku na slunci. Zvláště u tmavých podkladů je někdy těžké rozeznat, co je na obrazovce.

Zvuk jako z tranzistoráku

I když má přístroj podporu standardu Doby Mobile, zvuk z integrovaných reproduktorů není nijak záživný. Chybí mu hloubka a basy. Navíc umístění reproduktorů do zadní části nepovažujeme za šťastné, neboť je třeba je umístit tak, aby se zvuk odrážel od nějakého předmětu dopředu k posluchačovi.

Repro a USB na tabletu Acer Iconia A500

Repro a HDMI na tabletu Acer Iconia A500

Doporučujeme tak pro kvalitnější poslech připojit sluchátka, nebo externí repro.

Fotografovat se zatím tablet nenaučil

Standardní integrovaný fotoaparát kvalitou neoslní, spíše jde o poslední záchranu, pokud člověk nemá jinou možnost.

Fotografie z tabletu Acer Iconia A500
Snímek pořízený zadní kamerkou tabletu Acer Iconia A500

Má pomalejší reakci i za dobrých světelných podmínek a výsledné foto se hodní spíše pro záznam zážitků z cesty, než pro chlubení se ve fotoalbu. Tím se však příliš neliší od konkurence.

Videozáznam je víceméně plynulý, což není samozřejmost.

Originální fotografie si můžete stáhnout zde a zde, video pak tady.

Výkon i na 3D hry

Čip Nvidia Tegra 2 je výkonný systém, který zvládne i náročnější úkoly, a to včetně zobrazení 3D scén. Ani Acer neměl problém s výkonem.

Zajímavá byla výdrž, kterou firma udává při přehrávání videa na 8 hodin. Tříčlánkový akumulátor s kapacitou 3 260 mAh nám při běžném provozu se zapnutým wi-fi a maximálním jasem displeje vydržel asi 12 hodin.

Využívali jsme ho na brouzdání internetem, přehrávání videa z Youtube, práci s e-maily, hry apod. To byl slušný výkon. V pohotovostní režimu vydrží zhruba 10 dní se zapnutým wi-fi. Z 10 % se akumulátor plně dobije za cca 3 hodiny.

Grafická nadstavba vlastní multimediální síť

Acer tablet vybavil jednoduchou grafickou nadstavbou, která umožní roztřídit aplikace podle způsobu jejich použití. 

Softwarová nadstavba v tabletu Acer Iconia A500
Softwarová nadstavba v tabletu Acer Iconia A500
Softwarová nadstavba v tabletu Acer Iconia A500
Softwarová nadstavba v tabletu Acer Iconia A500

Čtveřice oken je vyhrazena pro multimédia, elektronické knihy, hry a sociální sítě. K přehrávání a třídění multimédií využívá Acer program nemoPlayer.

O informace ze sociálních sítí se zase stará aplikace Social Jogger, která shromažďuje informace z nich na jednom místě. 

Multimediální přehrávač nemoPlayer v tabletu Acer Iconia A500

Program pro clear.fi pro vytvoření multimediálního serveru v tabletu Acer Iconia A500

Firma tablet vybavila i vlastní obdobou DLNA systému pro sdílení multimédií, který nese označení clear.fi a je kompatibilní s DLNA. Jednoduše vytvoří z tabletu mediaserver.

Závěrem

Acer Iconia A500 se řadí k těm povedenějším zařízením na našem trhu. I když patří do kategorie tabletů za více než 10 000 korun, nijak zvlášť za konkurencí nezaostává. Jeho bratříček s 16GB interní pamětí bude za cenu pod 10 000 Kč. 

Záporně hodnotíme vyšší hmotnost a slabší displej v porovnání s konkurencí. Hmotnost je však daní za pevné hliníkové tělo a třeba i 2 USB porty.

Výhodou je množství integrovaných konektorů, relativně nízká cena a plně počeštěné (až na pár drobností) rozhraní.

Specifikace

Displej:  10,1“ obrazovka s LED podsvícením a rozlišením 1280 × 800

Operační systém: Android 3.0 Honeycomb + speciální aplikace: clear.fi, SocialJogger

Systém: NVIDIA Tegra 2

Operační paměť: DDR2 1 GB

Disk: flash 32 GB

Sítě:  802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR

Fotoaparáty: 5 Mpix a 2 Mpix

Rozhraní: 2× USB. audio jack , miniHDMI, čtečka Micro SD, mikrofon, stereo reproduktory

Senzory: Akcelerátor, světelný, gyroskop, e-kompas, GPS

Baterie: 3 260 mAh baterie  

Rozměry:  271 × 177 × 13,2 mm

Hmotnost:  756 g

Cena s DPH: 13 000 Kč