Tak trochu jiný čipset: NVidia nForce2 pod lupou

  • 2
Čipovým sadám nVidia nForce2 jsme se na Technetu v minulých dnech příliš nevěnovali. Možná tak trochu neprávem a proto dnes svojí chybu (alespoň částečně) napravujeme a přinášíme vám detailnější pohled na tento nadějný a velice výkonný čipset.

NVidia to zkouší na poli čipových sad pro základní desky už delší dobu a tak nForce2 (jak sám název napovídá) není zdaleka prvním, a zřejmě ani posledním počinem tohoto mamutího výrobce grafických čipů. Při pohledu do historie to ale jaksi pořád nebylo ono. Jednou chyběl výkon, podruhé lepší grafické jádro a jindy zase přízeň kupujících.

V dnešní době se na čipové sady s integrovanou grafickou kartou hledí úplně jinak a dá se říci, že u mnoha kupujících přicházejí pomalu, ale jistě, do obliby (nebo do módy - jak kdo chce). Z toho nVidia těží a nejenom ona - vzpomeňme čipsety Intelu s integrovanou grafickou kartou, tedy s Extreme Graphics.

Kalkulace a záměr kupujících je přitom zřejmý. Mít vše integrováno v jedné součásti - a hlavně, za jedny peníze. V danném případě tak odpadne starost s výběrem grafické karty a také, s jejím placením. Ušetřené prostředky tak mohou být investovány do takových součástí počítače, které není nikdo ochoten do základní desky integrovat - ať už se jedná o kapacitou větší, nebo rychlejší pevný disk, či podobné neskladné zařízení.


Základní informace

NForce2 je čipset spolupracující výhradně s procesory AMD. Jakási varianta nebo obdoba tohoto čipsetu pro procesory Intel neexistuje, a pokud někdy podobný čipset od nVidie existoval, měl specifické zaměření a účel (například v herní konzoli X-Box od Microsoftu).

Dalším významnou, v pravdě základní informací, je integrované grafické jádro uvnitř čipsetu. (Kdo by také od nVidie čekal něco jiného, než že si do vlastního čipsetu zabuduje vlastní grafický čip, že). V případě nForce2 je však situace o to zajímavější, že existuje i varianta bez integrované grafické karty. Která je sama o sobě nepatrně levnější.
Dá se říci, že tato varianta je vhodná zejména pro tu skupinu zákazníků, která tak ja ko tak chce moderní, výkonný a plnohodnotný grafický akcelerátor a je přesně srozumněna s tím, k jakému účelu bude počítač převážně používán (náročné 3D hry atd.).


Ještě dodám, že hlavním konkurentem nForce2 jsou čipsety VIA Apollo KT400 a KT333, které byly do nedávna označovány za nejvýkonnější řešení pro procesory AMD.


Stručný technický popis

NVidia nepřijala normální označení čipsetů, jejichž dvě klasické části se dělí na "NorthBridge" a "SouthBridge". Marketingové oddělení zapracovalo, a tak u nForce2 najdeme místo "NorthBridge" název "IGP" (Integrated Graphics Processor) a "SPP" (což je  System Platform Processor). Tuto papírovou inovaci ponecháme raději bez komentáře a půjdeme dál. Stejně tak, jako jsou k dispozici dva druhy Northbridge, i Southbridge (nVidií pro změnu nazývané Media & Communications Processors) má dvě alternativy: MCP a MCP-T. Liší se podle toho, jaké nadstandardní funkce podporují, přitom MCP-T je co do vybavení bohatší. U obou však nechybí podpora USB 2.0, ATA/133 a Ethernet MAC.

nForce2 SPP (bez integrovaného grafického čipu)

nforce2 igp

Jak je vidět z následujícího obrázku, téměř celý IGP zabírá grafické jádro. U původního nForce čipsetu se jednalo a GeForce2 MX. V danné případě se jedná o plnohodnotný GeForce4 MX (včetně AA, nView a dalších součástí). Čip je taktovaný na 250 MHz a tento takt odpovídá GeForce4 MX420, což je vůbec nejpomalejší varianta z GF4 MX.

nForce2 schéma

Z toho vyplývá, že od integrované grafiky nelze čekat žádné zázraky. Ani od výkonu, ani od pokročilých zobrazovacích funkcí. Nicméně na obhajobu nForce2 je třeba říci, že se vlastně jedná o jeden z nejrychlejších integrovaných grafických čipů (ne-li o nejrychlejší) vůbec. Paměť je sdílená s tou systémovou, tedy s RAM. Nechybí ani podpora AGP 8x a jiné milé "blbůstky" a jejichž užitečnosti a přínosu vyššího výkonu se teprve budeme moci přesvědčit.

Dalším důležitým vylepšením je oficiální podpora rychlejší systémové sběrnice pro nejnovější procesory AMD Athlon XP 2700+ a 2800+, které pracují se 166 MHz FSB, tedy 333 MHz efektivně.

NForce2 podporuje paměti DDR266, DDR333, i mírně neoficiální DDR400. Zajímavá je i práce s pamětí pomoci tzv. "DualDDR", jež je nástupce "TwinBank" technologie z původního čipsetu nForce (neplést s Dual Channel a pokud možno, paměti párovat a používat moduly stejného výrobce a stejné velikosti).

Na své si přijdou i overclockeři, neboť nForce2 podporuje změny FSB a jiných frekvencí v krocích po 1 MHz. A tak záleží už jen na výrobci motherboardů, co vše uživateli umožní.


Výkon

Na internetu se již objevilo několik velice zajímavých srovnávacích testů, ve kterých proti sobě stanuly čipsety nVidia nForce2 a Via KT400. Za všechny přinášíme následující ukázku z http://www.amdmb.com, který dostatečně vypovídá o potenciálu nForce2 v kombinaci s procesory AMD.

KT400 vs nForce2 v Quake III Arena

 

Motherboardy s nForce2 na palubě už představilo mnoho výrobců základních desek a tak je určitě z čeho vybírat.