Také dnešní systémy ERP vyžadují webovou integraci

Všichni hlavní výrobci ERP vybavují své systémy podporou XML, resp. podporou pro webové služby. Uživatelé nyní vyžadují nejen možnost snadného propojení s okolím, ale také širší nabídku ovládání - nestačí už jen starý desktopový klient, je třeba zajistit i webové rozhraní.

Všichni hlavní výrobci ERP vybavují své systémy podporou XML, resp. podporou pro webové služby. Uživatelé nyní vyžadují nejen možnost snadného propojení s okolím, ale také širší nabídku ovládání -- nestačí už jen starý desktopový klient, je třeba zajistit i webové rozhraní. Hlavní součásti systémů se zatím v tomto ohledu většinou nemění, výrobci však zmíněné inovace realizují prostřednictvím aplikačních a integračních serverů.
Společnosti Oracle, SAP, Baan a Peoplesoft zrealizovaly v několika posledních letech úpravy svých softwarových produktů z dob systémů typu klient/server tak, aby se staly skutečnými internetovými řešeními. Především Peoplesoft si nárokuje označení společnosti s čistě internetovou architekturou. Tak je možno označit stav, kdy kompletní komunikace klientů probíhá přes nějaký webový server. S koncovými zařízeními, jako jsou PC, PDA nebo mobilní telefony, stejně jako s připojenými systémy jiných výrobců, komunikuje Peoplesoft přes HTTP. Uživatel potřebuje prohlížeč, který zvládne zobrazovat HTML a podporuje JavaScript.

Transakční server
Základními součástmi architektury PIA (Peoplesoft Internet Architecture) jsou databázový a transakční server. V prvním z nich jsou uloženy tabulky dat aplikací a metadata. Obchodní logika a veškeré aplikace Peoplesoftu jsou vytvořeny ve vlastním jazyku Peoplecode. Přes tzv. Peopletools pak uživatel provádí adaptaci logiky, vytváří uživatelské obrazovky a nastavuje integrační moduly.
Tzv. transakční server je napsán v Javě a v C++ a jako transakční systém má přístup k databázi. Obsahuje tzv. Peoplesoft Services, které realizují kódy aplikací, dynamicky vytvářejí ovládací prvky HTML a zajišťují manipulaci se zprávami posílanými mezi různými aplikacemi. Komunikaci s webovým serverem realizuje integrovaný transakční monitor Tuxedo od Bea Systems, a to pomocí technologie Jolt (Java Online Transaction). S každým produktem Peoplesoftu (např. CRM -- Customer Relationship Management, HCM -- Human Capital Management nebo SRM -- Supplier Relationship Management) mají uživatelé k dispozici také PIA.

Pro zajištění integrace vlastních aplikací mezi sebou nebo pro připojení cizích softwarových produktů volí Peoplesoft dva postupy: tzv. Enterprise Integration Points (EIP) a komponenty. EIP jsou v podstatě datová pole, ve kterých jsou zobrazeny obchodní procesy, např. zaslání nákupního požadavku ze systému CRM do softwaru SCM. Výrobce definoval již téměř 400 takových integračních bodů. Application Designer, nástroj integrovaný v Peopletools, umožňuje vytvářet další EIP dle potřeby uživatele.
Prostřednictvím komponent jsou přes příslušná API zpřístupněny funkční součásti produktů Peoplesoftu pro programovací jazyky jako Java, C/C++ a také pro COM a .Net. Tak jsou k dispozici např. ve WSDL (Web Services Description Language) formulovaná komponentová rozhraní. Tímto způsobem mohou tvůrci ve Visual Studio .Net navržený program propojit přes WSDL např. s funkcemi HCM produktu Peoplesoftu.
V oblasti portálů disponuje výrobce vlastním produktem, podporuje ale také řešení firem IBM, SAP a Bea. V projektech, které šíří IBM, partner Peopelsoftu, přichází ke slovu přednostně portál WebSphere. Protože na některých trzích (např. v Německu) dochází v mnoha projektech ke konfrontaci Peopelsoftu se stávajícím řešením SAP, koncentruje výrobce své aktivity na CRM, SRM a SCM řešení fungujících jako doplňky k R/3. Komponenty Integration Broker, které jsou potřebné ke vzájemnému propojení, dodává výrobce nově se všemi svými softwarovými produkty.
Možnost integrace produktů Peoplesoftu a SAPu lze vypozorovat na příkladu komunikace softwaru SRM (Supplier Relationship Management) od Peoplesoftu a R/3. Systém R/3 zasílá a přijímá XML data přes SAP Business Connector -- a to prostřednictvím protokolu HTTP. Konektor, který je integrován do Peoplesoftu na webovém serveru, překládá obchodní data SAPu prostřednictvím XSLT (eXtensible Stylesheet Language Transformation) do formátu, který je pro prostředí Peoplesoftu srozumitelný. Transakční server předává data na odpovídající EIP softwaru SRM.

Netweaver
Firma SAP nedávno představila infrastrukturu Netweaver (dříve MySAP Technology), která je dodávána s MySAP Business Suite (dříve MySAP.com) a jednotlivými řešeními MySAP (např. CRM, SCM a PLM). Netweaver obsahuje Enterprise Portal, funkce business intelligence a knowledge management, integrační komponenty Exchange Infrastructure a Web Application Server (WAS).
Všechny aplikace SAPu, např. aktuální verze ERP R/3 Enterprise a aplikace Mysap, běží na webovém aplikačním serveru. Ten obsahuje prostředí jak pro kód Abap, tak i pro programy kompatibilní s J2EE. SAP i přes dvojitou funkci pro vývoj stále upřednostňuje Abap, protože tento originální jazyk je podle výrobce pro časově kritické funkce lepší než Java. Části produktů SAPu sice byly vyvinuty (stejně jako u MySAP.com CMR) v Javě, ale je jimi ošetřována především interakce s uživatelem.
Aplikace SAPu prozatím nelze bez problémů ovládat prostřednictvím webového prohlížeče, jako je tomu u Peoplesoftu. Uživatelé R/3 potřebují server ITS (Internet Transaction Server), s jehož pomocí lze ovládací obrazovky převést do HTML. Alternativou je vývojový nástroj Web Dynpro, s jehož pomocí lze tvořit masky speciálně pro webový prohlížeč. SAP ovšem pracuje na přípravě všech masek Dynpro pro přístup přes prohlížeč.

Postup dále
Kromě toho SAP nabízí nástroj, s jehož pomocí lze migrovat uživatelem vytvořené obrazovky na webové masky Dynpro. Dosud sice musel být objednán separátně, ale u nastupujícího Web Application Serveru 6.30 je tento program standardní součástí. Výrobce by samozřejmě byl raději, kdyby webový přístup probíhal přes Enterprise Portal. Tento portál kromě jiného slouží i jako základna pro tzv. Xapps, které mají integrovat rozdílné aplikace.
Společnost SAP udělala pokrok i v oblasti integrace. Doposud byl pro připojení R/3 přes XML k dispozici jen Business Connector využívající technologie EAI (Enterprise Application Integration), ale v současné době již firma dodává integrační platformu s XI (eXchange Infrastructure). XI se skládá z vlastního integračního serveru a systému pro ukládání dat, který obsahuje popis rozhraní. V dodávce je k dispozici také dokumentace (pro SAP specifické BAPI, RFC, Idoc).
K dispozici jsou také adaptéry pro produkty jiných firem. Exchange Infrastructure uživatelům umožňuje oslovit libovolné systémy prostřednictvím standardizovaného rozhraní webových služeb. Podle výrobce si tak již uživatel nemusí lámat hlavu s technickými specifikacemi stávajícího softwaru. A to platí jak pro vlastní aplikace SAPu, tak i pro aplikace jiných výrobců, které by jinak musely být připojeny přes příslušné adaptéry.

Aktivity Baanu
Stejně jako SAP a Peoplesoft také firma Baan, patřící k britskému technologickému koncernu Invensys, využívá ve svých produktech vlastního programovacího jazyka. Celá obchodní logika produktů společnosti Baan je sdružena do aplikačních objektů, které obsahují programovací kód napsaný v Baan 4GL. Baan 4GL běží na virtuálním stroji (tzv. Bshell). Podobně jako Java Virtual Machine je Bshell vytvořen zvlášť pro každou platformu, na které má systém běžet -- Unix nebo Windows.
Jádro všech produktů Baanu tvoří iBaan ERP. Jeho klasická třívrstvá architektura se skládá z databázového systému umožňujícího přístup do různých relačních databází, aplikace s Bshellem a z tzv. displeje. Poslední z nich obsahuje přístup k aplikaci přes windowsového klienta.
Hlavní úloha v internetové strategii Baanu připadá integrační komponentě Openworld, představené v minulém roce. Přes tento middleware orientovaný na zprávy a založený na Javě realizuje výrobce připojení webových klientů. Interface prohlížeče používá vedle HTML několik javových appletů, které si musí uživatel na začátku práce nahrát.
Openworld také zajišťuje spojení ERP systému s jinými produkty z portfolia Baanu. Tak jsou například propojeny odbytové součásti middlewaru z iBaan ERP s CRM programem Salesplus. Kombinace částí ERP prostředí a CRM produktů firma nabízí jako iBaan for CRM. Podobně tomu je i u iBaan for SCM a iBaan for PLM.
Poněkud nejasná je portálová strategie Baanu: Firma uzavřela smlouvu o spolupráci s firmou Toptier, americkým portálovým specialistou, který byl ale zakrátko odkoupen společností SAP. O dalším postupu tedy nyní obě společnosti jednají. Výrobce ujišťuje, že produkty Baanu lze integrovat i do portálových systémů společností Bea a IBM. Kromě toho v současné době pracuje na nové verzi ERP (pod označením Gemini), která by měla přijít na trh pravděpodobně na začátku příštího roku.

Jen vlastní databáze
Na rozdíl od firem SAP, Baan a Peoplesoft, které podporují různé databázové systémy, předepisuje Oracle pro provoz své E-Business Suite 11i vlastní technologii. Jeho software proto běží jen na aplikačním serveru 9i a na stejnojmenné databázi. Také Oracle spoléhá při implementaci obchodní logiky na vlastní jazyk, a sice na PL/SQL. Pro prezentaci dat tento výrobce využívá Javu. Úpravu softwaru Oracle umožňuje přes nástroj Oracle Forms.
U přístupu k aplikacím přes webový prohlížeč  Oracle rozlišuje mezi tzv. samoobslužným rozhraním (Self Service Interface, využívá čisté HTML a JavaScript) a profesionálním rozhraním (Professional Interface, navíc používá javové applety). Tuto dvojcestnou klientskou strategii  výrobce vysvětluje nespolehlivostí HTML a HTTP v oblasti kontroly session. Čisté rozhraní HTML se podle něj nehodí např. v případech, kdy je ve finanční účtárně spuštěno příliš mnoho transakcí, proto zde přichází ke slovu verze s Javou.
E-Business Suite od Oraclu se skládá z cca 200 aplikačních modulů. Základem komponent je jednotné schéma databází, např. se společným objektem Zákazník. Moduly disponují upravovatelnými standardními maskami.

XML Gateway
Nutnost integrace s cizími systémy řeší Oracle přes XML Gateway. Další softwarové produkty (např. moduly R/3 s Business Connectorem) tak lze připojit pomocí XML rozhraní. Pokud by mělo dojít k hlubší integraci se SAPem, nabízí Oracle adaptér přes EAI produkt Interconnect. Tento software bude v další verzi disponovat i konektory pro webové služby. Kromě toho prostředí Application Serveru 9i poskytuje i Server Soap. Ten zpřístupňuje PL/SQL, resp. Java API přes rozhraní webových služeb.
Pevnou součástí systému je také portálový server. Předdefinované portlety umožňují přístup k funkcím programu, přičemž jejich druh a rozsah závisí na roli stávajícího uživatele. V principu by bylo možno provozovat portlety Oraclu také v portálových systémech firem Bea nebo IBM, ale chybějící standardy v takovémto případě přinesou firmě nutnost vynaložit odpovídající dodatečné náklady. Na řešení již pracuje XML Gremium Oasis. S jeho pomocí by měla být možná i snadná integrace portletu od Oraclu do portálového produktu firmy Bea.

Článek přinášíme ve spolupráci s týdeníkem Computerworld