Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

OBRAZEM: Legendární Tatry 805 byly křápy k pohledání

V roce 1953 se naplno rozeběhla výroba jednoho z našich nejosobitějších nákladních aut, Tatry 805. Tatra s typickou trambusovou kabinou, krátkým rozvorem a značnou světlostí podvozku si houpavou jízdou v terénu vysloužila přezdívku kačena. Říkali jí také kvíčala pro zvuk chladících ventilátorů motoru.

Úkol pro tatrováky zněl jasně: navrhnout lehký nákladní vůz s vynikající průchodností těžkým terénem při dodržení dostatečné rychlosti. A splněn byl bezezbytku, i když nějaké chyby by se na výsledném produktu našly. Ale to není nic neobvyklého. Při konstrukci dvounápravového automobilu s pohonem 4×4 byla použita legendární Ledwinkova (tatrovácká) koncepce podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami.

Vysoká světlost podvozku byla zajištěna reduktory u kol. Motor byl vzduchem chlazený benzinový osmiválec Tatra 603A, jehož modernizované verze poháněly známé Tatry 603.

Jestli se na kačeně něco nepovedlo, tak to byly brzdy. Jednookruhové bubnové brzdy bez posilovače zkrátka nedávaly řidiči jistotu, že s plně naloženým vozem při jízdě z kopce rozumně zastaví.

Tatra 805 byla určena především pro potřeby armády. Později se Kačeny v hojných počtech dostaly i do civilního sektoru, když byly vyřazovány z armády při obnovách vozového parku. Jistým handicapem těchto vozů u nových uživatelů byla speciální konstrukce, šitá pro použití v těžkém terénu. Ta měla za následek nehospodárný provoz na klasických silnicích a v obcích.

Tatra 805

Lehký terénní užitkový automobil s pohonem všech kol (4×4).

Motor Tatra 603A

Objem motoru 2545 cm3

Výkon motoru 55,2 kW

Chlazení vzduchem

Rozvor náprav 2700 mm

Rozchod 1600 mm

Délka 4720 mm

Šířka 2035 mm

Užitečná hmotnost

v terénu 1500 kg

na silnici 2250 kg

Max. rychlost 80 km/h

Spotřeba na silnici 25 l / 100 km

Celkem bylo vyrobeno asi 13 tisíc kačen. Nevyhnul se jim ani tehdejší "oblíbený" národní sport, tedy převádění výroby v rámci plánovaného hospodářství mezi různými subjekty. A tak se vozy nějaký čas vyráběly také v Mladé Boleslavi a v Plzni.

Kačena pro všechno

Vozy Tatra 805 existovaly v desítkách verzí, z toho celou jednu desítku zabraly jen radiovozy. Základní verzí byl valník, ať už s nízkými, nebo vysokými bočnicemi. Samozřejmostí byla možnost natáhnout plachtu na korbu.

Využití v armádě bylo široké. Mimo jiné se kačeny používaly k tažení dělostřeleckých zbraní a na korbách přepravovaly jejich obsluhy. Na dobových fotografiích jsou zachyceny například s protitankovými kanony ráže 57 mm nebo bezzákluzovými kanony vz. 59 ráže 82 mm. Osmsetpětky sloužily také jako z nouze ctnost u motostřeleckých pluků tankových divizí k přepravě pěchoty při nedostatku pásových obrněných transportérů.

Zkoušela se i speciální výsadková verze valníku zvaná Komando. Ta měla plátěnou střechu kabiny a sklopné čelní sklo. Přepravovány měly být ve výsadkových (nákladních) kluzácích NK-14 (Jak-14). Těch plánovala naše armáda zařadit do výzbroje 10 kusů, ve skutečnosti to však bylo méně. A tažných letounů, pro tento účel adaptovaných Iljušinů Il-12, jsme měli jen dva kusy. Vše se odehrávalo v době, kdy použití výsadkových kluzáků bylo v plánech všech armád již na ústupu, takže celý projekt byl nakonec zrušen.

Z toho všeho vyplývá, že ani výsadkových Komand nebylo vyrobeno mnoho, udává se do 20 kusů, ale i tento počet může být nadnesený. Informace o úpravě Komand pro shoz padákem z letadla, které se objevují na internetu, se zdají přinejmenším nepravděpodobné, neboť naše armáda neměla v té době pro toto použití vhodné nosiče. Výsadkové kačeny, které dnes můžete spatřit při různých military akcích, jsou zpravidla soudobé přestavby klasických valníků. Stoprocentně originální kus mají ve vojenském muzeu v Lešanech.

Velmi rozšířenou a pro mnoho verzí základní platformou byla skříň. Skříně můžeme dále dělit na vysoké (převyšující kabinu) a nízké. Z těch vysokých si pamětníci asi nejčastěji vzpomenou na vojenskou sanitu. Ta mohla přepravovat až čtyři raněné na nosítkách v tom nejtěžším terénu. Otázkou zůstává, zda pro tyto divoké jízdy byli stavěni i ti ranění, ale kačena určitě ano.

Čtvrtek, Pátek, Sobota, Neděle, Duha a Třinec, to jsou ty nejzajímavější názvy verzí z řady radiovozů a velitelských stanovišť ve skříňových osmsetpětkách. Některé verze měly nízké skříně, jiné vysoké. Některé verze sloužily jako mobilní velitelská stanoviště, více jich zabezpečovalo rádiové spojení mezi armádními jednotkami.

Mezi vojenské verze patřily i letištní spouštěcí zdroje, dílenské vozy a cisterny.

Hasičské verze se vyráběly dvě, další vznikly "podomácku" úpravou z armády vyřazených skříní či valníků.

Pro filmaře a snad i pro rozhlas bylo zhotoveno několik kačen s autobusovou karosérií ve stříbrné barvě. Podobné vozy, ale s líbivější maskou, byly připraveny pro poslední výpravu cestovatelů Zikmunda a Hanzelky.

Na závěr můžeme vzpomenout většinou z původních strojů později vyrobené sklápěče, vysokozdvižné plošiny, zametací stroje či pojízdné knihovny a to jsme určitě ještě na něco zapomněli.

Anabáze Zikmunda a Hanzelky

V letech 1959 až 1964 podnikli cestovatelé Hanzelka a Zikmund se dvěma speciálně karosovanými osmsetpětkami dálkovou výpravu po Asii. Přes 76 tisíc kilometrů dlouhá cesta dala zabrat nejen dobrodruhům, ale i kačenám, na což později pan Hanzelka vzpomínal slovy: "Byly to křápy k pohledání!" Ale určitě to nemyslel tak zle. Na poruchách se asi podepsalo i přetížení strojů potřebnou výstrojí a výbavou, každý navíc ještě táhl jednonápravový přívěs.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 9 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 2 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 4 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...