Jak si koupit vlastní doménu? - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak si koupit vlastní doménu?

Tímto článkem začíná měsíční seriál, ve kterém bychom vám chtěli poradit, jak si počínat při zřizování vašich nových internetových stránek. Kromě toho si určitě rádi přečtete něco o trendech a cenách internetu a nebo o bloggerech a o tom, jak si zřídit vlastní blogg zdarma.

Výběr domény je jedním z prvních dilemat při tvorbě internetové prezentace. Dobrá adresa může ulehčit vaší dosažitelnost i bez vyhledávačů. Volit můžete také mezi doménami národními a nebo nadnárodními.

Možností je mnoho. My se vám pokusíme poradit a nabídnout vám možná východiska při rozhodování, na jakou adresu umístit vaše stránky. A jak si konečně i doménu zajistit.

Čeští registrátoři v současné době spravují přes 193 000 adres v doméně .cz. Dnes funguje registrace domén .cz na principu konkurenčního boje registrátorů. Ještě v loňském roce se ale české národní domény registrovaly pouze prostřednictvím sdružení CZ.NIC. To fungovalo tak, že jak běžný uživatel, tak firma zprostředkovávající registrace, měli při registraci domény stejné podmínky.

Systém více registrátorů firmy zprostředkovávající registrace zvýhodňuje v tom smyslu, že jim za určitý poplatek umožňuje získat statut registrátora a s tím možnost registrovat domény za velkoobchodní ceny.

Jakou koncovku za jméno? .com nebo .cz?

Jak jsou odstupňované domény?

Doména prvního řádu jsou všeobecně známé .cz nebo .com na konci vaší adresy.

Druhý stupeň domény je samotná adresa, tedy například idnes. V adrese idnes.cz už tedy můžete vidět domény prvního a druhého řádu.

Třetí řád je pak jednoduše všechno, co se nachází před idnes.cz. Abychom nechodili daleko, tak třetí stupeň domény je vidět i v adrese našeho magazínu technet.idnes.cz.

Volba mezi národní a nebo mezinárodní doménou bývá asi nejtěžší pro firmy. Jednotlivci, kapely a další  podobná sdružení mají volbu jasnou. Většinou rozhodují peníze a ty nahrávají mezinárodním doménám com, net, info a podobně.

Na scéně se však ještě pohybují freeweby, které vám kromě padesátimegového prostoru zdarma poskytnou i doménu třetího řádu. Jeden z největších samostatných českých freewebů webzdarma.cz nabízí až šestnáct volných domén.

Ověřujeme a kupujeme doménu
Než se upnete k vaší vysněné adrese, radši si ji ověřte. České domény můžete vyzkoušet přímo na stránkách www.nic.cz, kde zjistíte i informace o tom, jestli je vaše doména volná. V případě, že je zabraná, tak se dovíte, kdo ji vlastní, kde je hostovaná a jaký registrátor ji spravuje. Dobré je také zjistit si, jestli doménu opravdu někdo využívá a nebo dokdy ji má zaplacenou.

Ověřovací formuláře ale najdete na internetu na různých stránkách. Dále ho nabízejí ho registrátoři, ale i poskytovatelé hostingu a nebo některá webdesignerská studia.

Jakmile se ujistíte, že vaší doménu už nikdo nevlastní, můžete přistoupit k dalšímu kroku, samotnému nákupu. Ten probíhá jako každý nákup na internetu – vyplněním formuláře.

Ceny, ceny a ceny
Registrátoři mohou mít rozdílné ceny, ale vzhledem ke konkurenci se nebudou lišit až tak ve výši, ale spíš ve speciálních akcích, kterými se vás budou snažit přilákat do své databáze.

Velkoobchodní nabídku českých národních domén totiž určuje sdružení cz.NIC. Ušetřit můžete u platby na více let dopředu, to si konečně můžete ověřit i v následující tabulce.  Ceny jsme vzali od největšího českého registrátora.

 Doména Registrace  1 rok  2 roky 
 .cz 475  713  1416 
 .com 356*  356  643 
 .net 356*  356  643 
 .info 356*  356  643 
 .biz 356*  356  643 
 .org 356*  356  643 

Ceny jsou uvedeny včetně 19% DPH
* u nadnárodních domén je v rámci registrace i první rok provozu

Na první pohled výhodnější ceny nadnárodních domén mohou být trochu matoucí. Platíte totiž registraci a udržování domény v jednom. Za jednoletý provoz i s registrací tedy zaplatíte 356 korun jen jednou.

Dejte si pozor nato, že když je registrujete jen na jeden rok, musíte při prodlužování zaplatit částku vyšší. Ta se za dvanáct měsíců vyšplhá na 415 korun na další rok. Zde se tedy vyplatí registrovat doménu rovnou na období delší.

U národních domény .cz je sice vyšší pořizovací cena, ale na druhou stranu platíte poplatek pořád stejný. Výhodné nabídky najdete také u firem, poskytující hosting. Detailněji si to rozebereme v příští části, ale s ročním hostingem můžete získat i slevu na doménu.

Co se chystá ve světě domén?

Diakritika nebude
Sdružení Cz.nic, které zajišťuje registraci internetových doménových jmen druhé úrovně pod doménou .cz, provedlo mezi držiteli domén průzkum zájmu o domény s diakritikou. Výsledky ukázaly, že se háčky a čárky do českým domén zatím zavádět nebudou. Z výzkumu, kterého se zúčastnilo 313 respondentů vyplynulo, že 76 % organizací nemá o zavedení diakritiky pražádný zájem.

Zavedení diakritiky do doménových jmen umožňuje koncept Internationalized Domain Names (IDN), který je v současné době implementován v národních doménách několika evropských zemí, mezi něž patří Polsko, Švédsko, Dánsko, Německo, Maďarsko a další.

Blíží se i evropské domény .eu
Podle Europe’s Information Society by měla už v červnu letošního roku začít  1. fáze SUNRISE periody, kdy by se měly podávat žádosti o registrace veřejných institucí a držitelů ochranných známek. V srpnu pak pravděpodobně nastoupí 2. fáze, ve které se k akcím fáze první přijímají žádosti držitelů názvů dle národních zákonů. Na podzim by pak měla začít volná registace. 


V příští části se podíváme na to, jak umístit svou doménu na server a jaký hosting vybrat pro vaše stránky.

Nejčtenější

Chatboti rozloží naši společnost zevnitř. Zastavit to zřejmě nepůjde, varuje expert

Premium

Nenápadně, ale velmi rychle se stává součástí našich životů. Řídí firemní systémy, napíše za vás e-mail, vyzkouší vaše dítě z dějepisu nebo s ní můžete probírat své nové nápady. Někteří se do ní...

První start rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko skončil po sekundách explozí

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace. Let ale trval jen několik sekund, raketa...

Nastupují nová kladiva na obezitu. Na opěvovaný Ozempic pomalu zapomeňte

Ozempic a Mounjaro jsou velebeny jako bezmála zázračné léky na obezitu. Mají však své mouchy a co nevidět skončí ve starém železe. Na jejich místo už se tlačí podstatně dokonalejší následníci.

„Zvratková kometa“ předvedla českým kadetům stav beztíže, vyprovodil je Pavel

Skupina 26 studentů a dalších osobností si na palubě upraveného letounu Airbus A310 vyzkoušela, jak se cítí astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. K letadlu je doprovodil i prezident...

Bluetooth by ve sluchátkách mohla nahradit wi-fi. Vyzkoušeli jsme první model

Premium

Díky novince Xiaomi jsme mohli poprvé vyzkoušet systém XPAN od Qualcommu. Ten umí sluchátka přepínat mezi bluetooth a wi-fi a využít tak mnohem širšího přenosového pásma. Jak to funguje v praxi? A...

Orgány nám stárnou různou rychlostí a mohou tak napovědět, na co dát pozor

Biologické stáří se od toho „kalendářního“ zjevně liší. Někdo je v šedesáti překvapivě fit a jiného trápí široká škála chorob. Jak jsme doopravdy staří a co s tím můžeme dělat?

7. dubna 2025

Německo si před 100 lety vybíralo prezidenta. Nakonec vyhrál Hindenburg

Před 100 lety Němci poprvé v historii přímo volili svého prezidenta. V prvním kole nakonec nikdo z kandidátů nedosáhl na absolutní většinu hlasů. Vyhrál kandidát pravice Jarres s téměř 40 procenty...

6. dubna 2025

KVÍZ: Poznáte letadla od studené války do současnosti?

Rozpoznávání vojenských letadel platí za vděčné kvízové téma. Dnes se podíváme na výběr strojů z relativně dlouhého časového úseku, a to od začátku studené války až do současnosti. Vaším úkolem je...

vydáno 6. dubna 2025

Před 100 lety zažilo Československo komunistické krveprolití v Orlové

Na začátku dubna 1925 zažila Orlová velkou stávku a současně velkou tragédii. Kvůli hornickým protestům za vyšší mzdy po zásahu policie tam zemřeli čtyři lidé.

5. dubna 2025

Z Chebu do Jablunkova za hodinu. V Číně testují nový vysokorychlostní vlak

Již letos by se měl dostat do provozu v Číně nový vlak, který má ambici stát se v běžném provozu nejrychlejším takovým strojem v současnosti.

5. dubna 2025

Překonali Sověty. Čtveřice astronautů obletěla v Muskově modulu oba póly

Zpět na Zemi se vrátila čtveřice astronautů, kteří v rámci zhruba čtyřdenní soukromé mise Fram2 jako první planetu obíhali na polární oběžné dráze. Modul s astronauty do vesmíru vyslala americká...

4. dubna 2025  19:47

Autonomní vlak svezl v Česku první cestující, v akci byl i zabezpečovač

Na trati u Kopidlna na Jičínsku dnes poprvé vyjel autonomní vlak s cestujícími. Speciálně upravená souprava jezdí zcela bez zásahu strojvedoucího. Technici na palubě pouze kontrolují, zda systémy...

4. dubna 2025  14:26

Čína snížila emise síranů o 75 procent. Neúmyslně urychlila oteplování Země

Naše planeta se od konce sedmdesátých let dvacátého století ohřívala přibližně konstantním tempem okolo 0,18 stupně Celsia za dekádu. Počínaje letopočtem 2010 se však toto tempo zrychlilo na 0,24...

4. dubna 2025  10:02

Bluetooth by ve sluchátkách mohla nahradit wi-fi. Vyzkoušeli jsme první model

Premium

Díky novince Xiaomi jsme mohli poprvé vyzkoušet systém XPAN od Qualcommu. Ten umí sluchátka přepínat mezi bluetooth a wi-fi a využít tak mnohem širšího přenosového pásma. Jak to funguje v praxi? A...

4. dubna 2025

Do nejvyšší německé hory Zugspitze se tvrdě zakousla ozubnicová železnice

V Německu dnes najdeme čtyři ozubnicové železnice, nejmladší z nich má nejlukrativnější cíl. V roce 1930 zpřístupnila řadovým turistům nejvyšší německou horu Zugspitze. Vrcholová stanice sice není...

4. dubna 2025

Vědci hlásí zásadní pokrok, který by mohl zvýšit přesnost měření ve vesmíru

Tým odborníků, jehož součástí byli i vědci z Česka popsal nový způsob, jak zlepšit astrometrickou přesnost o celé řády. Využili k tomu již známý Hanbury Brown – Twiss (HBT) efekt, když vytvořili...

3. dubna 2025  16:09

Díky AI možná budeme pracovat jen dva nebo tři dny, uvažuje Bill Gates

Bill Gates vidí v umělé inteligenci velký potenciál a předpokládá, že do deseti let zvládne změnit většinu pracovních pozic včetně učitelů či doktorů. Mohlo by to přinést třeba dvoudenní pracovní...

3. dubna 2025