Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Odposlouchávat poslance může každý. Stojí to pár korun

Myslíte si, že odposlechy jsou doménou pouze policie a tajných služeb? Nikoliv. Pořídit si jednoduché a levné odposlouchávací zařízení může každý. Stačí vám MP3 přehrávač nebo FM transmitter.

top secret | foto: Profimedia.cz

V České republice působí několik tisíc detektivních agentur a veřejnou nabídkou odposlechové techniky se zabývá přes sto firem. Navíc se k jednoduchému odposlouchávacímu zařízení může dostat prakticky každý.

Trestné je přitom pouze odposlouchávání telefonů, které může legálně provádět policie ČR na základě povolení soudu. Jak se odposlouchávají telefony, můžete zjistit zde.

Jiné druhy odposlechů lavírují na hraně zákona a v podstatě za ně lze někoho stíhat, až když s jejich pomocí získané údaje zneužije například k vydírání.

Kupte si štěnici

Sehnat si zařízení, které umožní buď zaznamenávat hovor přímo v místnosti, nebo hovor snímat a posílat jej na určitou vzdálenost není v dnešní době vůbec žádný problém. Stačí si najít na internetu firmu, která se prodejem takových zařízení zabývá, nebo se podívat po internetových bazarech či aukcích. Pokud jste zručnější, pak máte situaci ještě jednodušší. Internet je plný schémat, podle kterých lze sestavit jednoduchou odposlouchávací mikrotechniku.

Nejlevnější zařízení lze získat za pár tisícovek. V případě vzdáleného odposlechu je to jednoduchá kombinace citlivého mikrofonu s FM vysílačem. To může být napájeno běžnou mikrotužkovou baterií (AAA). Vyslání pak lze chytat například na běžném rozhlasovém přijímači. Miniaturní mikrofon by měl být schopen pokrýt plochu do 50 metrů čtverečních.

Reproduktor s FM vysílačem

Mikrofon s FM vysílačem a baterií patří mezi nejlevnější zařízení

Stejně jednoduché je zaznamenávat zvuky přímo na místě. Většina současných MP3 přehrávačů zvládne i režim nahrávání a některé z nich jsou velice malé či integrované do různých zařízení, jako je například mobilní telefon.

Umístění takových odposlechů je přitom otázka okamžiku, stačí k tomu jednoduchá lepící hmota, která stojí pár korun. S její pomocí lze rychle zařízení při příchodu umístit například pod stůl, nástěnné hodiny aj. a při odchodu odloupnout, aniž by se snímač poškodil.

Pokud má takový útočník prahnoucí po informacích více času, může odposlech umístit do zdi, elektrické prodlužovačky, stolního telefonu či výstupní krabice elektrického vedení.

Štenice v elektrické rozbočce

Odposlouchávat může i elektrická rozbočka (zdroj: odposlechy.com)

Toto umístění má výhodu v možnosti napojení na stálý zdroj elektrické energie a tím pádem nepřetržitém provozu. Některé z nich jsou schopné dokonce po této síti přenášet signál, který následně dekóduje k tomu určené zařízení. Takový nonstop audio monitoring prostoru je velice nenápadný a těžko se bez speciální techniky hledá.

Tajné oko

Pokud je potřeba vedle zvuku zaznamenávat i obraz, je k dispozici technika jen o něco větší, než ta, která je určena jen pro zvuk. Miniaturní kamery se mohou skrývat v šanonu, krabičce od cigaret či ve sponě do kravaty. Celé zařízení na snímání obrazu může být umístěno na plochu o rozměrech 4 centimetry čtvereční.

MinikameraMinikameraMinikamera

Malá kamera se vejde i do cigaretové krabičky (zdroj: odposlechy.com)

Zpravidla jej napevno instalovaný využívá vlastník místnosti nebo si jej návštěva přináší a odnáší s sebou třeba v deskách na dokumenty.

Stačí MP3 přehrávač

Profesionálové nenechávají nic náhodě a využívají kvalitní a spolehlivou techniku. Překvapilo nás, že i specializované firmy využívají běžně dostupné MP3 přehrávače, u kterých provádějí jen minimální změny. Vhodný harddiskový MP3 jukebox s kvalitním mikrofonem tak může získat lepší napájení a firmware, který dovolí nepřetržitý záznam. Je totiž důležité, aby výsledný záznam byl "v jednom kuse" bez přerušení, ale většina přehrávačů má maximální délku nahrávky většinou limitovánu.

Výhodou HDD jukeboxů je veliký úložný prostor (několik desítek GB), kam lze uložit nepřetržitý zvukový záznam v dostatečné kvalitě o délce několika desítek hodin. Právě na nepřetržitost záznamu je kladen veliký důraz, aby neuniklo ani slovíčko. Na vlastní oči jsme viděli takový „vykuchaný“ a následně upravený MP3 přehrávač, který asi již nikdy nebude přehrávat hudbu, ale skvěle poslouží k nenápadnému záznamu.

Nic není ponecháno náhodě a pokud je to jen trochu možné, lákají např. tajné služby své dobrovolné i nedobrovolné informátory do tzv. kontaktních místností. Zde nehrozí rušení záznamu a nahrávka může být jištěna několika nezávislými odposlechy i pro případ poruchy.

Pokud se nelze do prostor, odkud má být záznam pořízen dostat, či je proti přímým odposlechových technikám chráněna, využívá se odposlouchávání zvnějšku. V tom případě přicházejí na řadu mikrofony s integrovaným stetoskopem, podobným, jaký využívají lékaři při poslechu srdce. Stačí jej přiložit na stěnu vedlejší místnosti a mít štěstí, že sledovaná místnost není speciálně odhlučněna.

Ve volném prostoru se pak osvědčují směrové mikrofony typu dlouhá puška (long gun). V ideálním případě se dosah pohybuje kolem pár set metrů.

Ještě sofistikovanější a tím pádem dražší jsou systémy využívající laserový paprsek. Ten se namíří na tabuli skla v okně, za kterým je místnost určená k odposlechu. Je však důležité, aby se paprsek odrazil k přijímači, takže správné nastavení může chvíli trvat. Ideální je být kolmo k ploše skla.

Braňte se

Základem obrany je zdravá paranoia. První krok je uvědomění, že člověk může mít informace, které může někdo jiný chtít získat. Čím cennější jsou tyto informace, tím více se vyplatí druhé straně do získávání informací investovat.

Specializovaní firma si za odhalení odposlechů účtuje několik desítek tisíc korun, podle velikosti místnosti. Nejdříve se provádí fyzická kontrola místnosti a očima se prohledávají potenciální místa, kde by mohlo být nějaké takové zařízení umístěno. Pak přichází na řadu speciální technika. Pomocí rádiového analyzéru se vytvoří tzv. frekvenční mapa místnosti, která ukáže všechna rádiově aktivní zařízení. To umožní při následné kontrole rychle odhalit nový rádiový zdroj.

Dále se kontrolují všechna kovová vedení. Odposlechová zařízení prozradí v tomto případě to, že obsahují polovodiče. K tomu slouží detektor nelinearit – polovodič je právě taková nelinearita na vedení. Ten je podobný detektoru kovů a podobně i funguje.

Jednorázovou kontrolou však boj proti odposlechům nekončí. Stačí, aby někdo donesl do místnosti i na první pohled vypnutý mobilní telefon a ten si stačí jen tak odložit či jen „zapomenout“ a místnost může být kompromitována.

Rušička GSM

Chránit místnost může i taková rušička GSM signálu. Její používání v ČR je však za hranicí zákona. (Zdroj: odposlechy.com)

O odposleších mobilních telefonů více zde.

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 136 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 39 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 8 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 6 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Autor „Krtečka“ i „Řeckých bájí“ Eduard Petiška se narodil před 100 lety

v diskusi jsou 2 příspěvky

14. května 2024

Před 100 lety, 14. května 1924, se narodil spisovatel Eduard Petiška, autor Starých řeckých bájí a...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...