Technologie palivových článků zlevní

  • 9
Palivové články (fuel cell) pro mobilní zařízení by se ve větší míře měly objevit na trhu nejpozději do dvou let. Jejich rozvoji zajisté pomůže i nejnovější úspěch ve vývoji jedné ze součástí těchto napájecích zařízení.

Vědcům z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) se podařilo vytvořit protonovou membránu, která pomáhá vytvářet elektrickou energii oddělením elektronů z atomů vodíku. Toho je dosaženo doslova protlačováním vodíkových atomů skrz tenkou polymerovou membránu. Tímto procesem se vyrobí elektřina, uvolní se tepelné energie a zbytek atomu vodíku se posléze sloučí s kyslíkem a vznikne voda.

Hlavní výhoda tohoto procesu spočívá v prodloužení životnosti takové membrány zatím na cca 1500 hodin provozu. Pak je nutné ji vyměnit. Nový systém má také pomoci při miniaturizaci palivových článků. Jejich současná velikost je jedním z hlavních kamenů úrazu při prosazování této technologie v malých zařízeních.

O tom, že se ledy začínají pomalu hýbat, svědčí i nové prohlášení společnosti Hitachi. Ta dala najevo, že ve spolupráci s výrobcem zapalovačů začne nejpozději v roce 2005 nabízet palivové články pro PDA. Výrobky mají být veliké zhruba jako tužkové (AA) baterie. Další průkopníci v této oblasti jsou firmy Nec a Toshiba. které již dříve oznámily, že příští rok představí notebooky vybavené palivovými články.

Zdroj: ZDNet

Související odkazy:

  • Zahoďte baterie, vypněte elektrárny - přicházejí palivové články
  • Baterie získávající energii z pár kostek cukru vydrží pohánět žárovku 8 hodin
  • Elektřina z vody aneb Budeme dobíjet pumpičkou ?