Gmail je tu s námi 10 let. Když v roce 2004 startoval, nabízel 1 GB prostoru. Dnes běžně nabízí 15 GB. To je pro zajímavost přesně patnáctkrát víc, než mají naše firemní schránky. | foto: Google, montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Tečka v Gmailu je k ničemu. Pokud ji chytře nevyužijete na filtrování

  • 141
Pokud patříte mezi 300 milionů lidí s adresou na Gmail.com, zřejmě nevíte, že těch e-mailových adres tam máte stovky. Nebo alespoň mít můžete. Kamarádům tečky v adrese diktovat nemusíte, to ale neznamená, že jsou k ničemu.

Prvního dubna 2004 uvedl Google službu Gmail. Protože nabízel 1 GB místa, prakticky stonásobek tehdy běžného prostoru, mnoho novinářů považovalo služba za aprílový vtip. Dnes má přes 400 milionů uživatelů po celém světě a stala se klíčovou pro expanzi společnosti Google na trh s on-line službami (Google Drive) a také při prosazování vlastní sociální sítě (Google+).

"Nevím, o co se jedná. Zřejmě máte špatný e-mail. Zkuste to bez tečky." Přibližně jednou měsíčně jsem posílal tuto úsečnou zprávu různým lidem, kteří se snažili kontaktovat mého jmenovce, který měl rovněž schránku na největším českém webmailu. Naše adresy se lišily jen tečkou mezi jmény.

Málokdo ví, že u Gmailu, bezplatném webmailu od společnosti Google, se toto stát nemůže. Gmail totiž tečky v adrese celkem překvapivě ignoruje. Schválně si to zkuste a pošlete si na svůj Gmail tři různé zprávy. Do uživatelského jména nasázejte tečky a velka/malá písmena dle libosti:

  • Pokus@gmail.com
  • p.okus@gmail.com
  • po.ku.s@gmail.com

Všechny e-maily dojdou na stejnou adresu. Takže poučení první: při diktování e-mailu si nedělejte starosti s tečkou. Je k ničemu.

Jak vypadá e-mailová adresa? Na velikosti nezáleží

Tečku ignoruje z velkých provozovatelů jen Gmail. Jiná pravidla platí u všech významných e-mailových poskytovatelů. Nezáleží na velikosti písmen, lze používat čísla a některé speciální znaky (pomlčku, podtržítko, tečku), pochopitelně nelze ve jméně používat zavináč.

Regulární výraz pro identifikaci e-mailové adresy je poměrně komplikovaný. Vychází ze standardu RFC 5322 (2008). V praxi si stačí pamatovat, že maily obsahují písmena, číslice, a některé zvláštní znaky: tečky, podtržítka nebo pomlčky (nikoli opakované).

„Zbytečná“ tečka vám odfiltruje spam od kamarádů

Když říkám, že tečka v gmailové adrese k ničemu není, je to pochopitelně novinářská zkratka. Je to sice většinou pravda, ale když půjdeme do hloubky, přece jen se ukáže, že se tečka dá využít. Je to sice trochu obskurní trik pro pokročilé uživatele, ale třeba se vám zalíbí.

Tečku či několik teček totiž můžete využít ke sledování toho, jak se vaše adresa šíří webem, nebo k jednoduchému filtrování příchozí pošty z různých zdrojů.

Google sice tečky v e-mailových adresách ignoruje, ale z adresy příjemce je nesmaže. Můžete tedy například spolužákům dát adresu s tečkou za prvním písmenem a e-shopům adresu s tečkou za třetím písmenem. Pomocí filtrů pro příchozí poštu pak můžete jednu skupinu označit štítkem a druhou skupinu třeba automaticky házet do nedůležité pošty.

Filtr můžete vytvořit v Nastavení - Filtry. Akce lze vzájemně kombinovat, můžete tedy například vyselektovaný mail označit štítkem a zároveň jej archivovat.

Podobného efektu lze docílit pomocí speciálních přípon za uživatelským jménem: e-mail odeslaný na adresu pokus+text@gmail.com dojde na pokus@gmail.com a pomocí filtrů můžete opět rozhodnout, jak informace navíc využijete při třídění. Zatímco koncovka oddělená plusem působí nápadně, tečka v e-mailové adrese nikoho nepřekvapí.

Když teď víte, kdy je tečka v gmailové adrese zbytečná, můžete ji konečně pořádně využít.

Oprava: V článku jsme opravili nepřesnou formulaci ohledně adresy.