Samsung Smart TV

Samsung Smart TV | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Vaše televize spotřebuje více elektřiny, než by měla. Je to podvod?

  • 36
Údaje o elektrické spotřebě televizí je zřejmě třeba brát s rezervou. Podle výzkumu mezinárodní neziskové organizace jsou udávané hodnoty často i poloviční oproti běžné spotřebě. Je možné, že společnosti cíleně obchází testovací proces. Zjištění se týká televizí Samsung, LG a Vizio.

Podle amerických zákonů musí být na každé prodávané televizi samolepka uvádějící odhadovanou roční spotřebu elektrické energie. Tato hodnota je určována za pomocí testu Mezinárodní elektrotechnické komise, v rámci kterého je na výchozích nastaveních televizoru přehrána desetiminutová video smyčka.

Toto video má simulovat běžné sledování a proto poskytnout relativně přesné měření spotřeby. Již dříve se ale začaly objevovat zprávy o tom, že televize Samsung spotřebují méně elektřiny při přehrávání testovacího videa, než při běžném provozu.

Nedávno publikovaná studie mezinárodní neziskové organizace Natural Resources Defense Council (NRDC) teď ukazuje, jakým způsobem k „úspoře“ zřejmě dochází. Problém je částečně ve zmíněném testovacím videu, jehož mouchy výrobci možná cíleně využívají. Dochází v něm totiž k častým střihům a změnám obsahu. Testované byly televize Samsung, LG a Vizio.

Nové televize Samsungu nebo LG mají přitom ve výchozím nastavení zapnutou funkci, která snižuje jas pokud zjistí rychlý pohyb nebo časté změny scén v přehrávaném obsahu. Cíl má být úspora energie nebo prý i šetření očí diváka. K největší úspoře však dochází podle testů NRDC právě jen u testovacího videa: zatímco u něj došlo u televizí LG ke snížení spotřeby o 58%, při puštění jiného videa to už bylo jen 13%. U televizí Samsung byl rozdíl o poznání nižší (16% a 9% snížení), Vizio pak tuto funkci nevyužívá.

Samsung však nejvíce hřešil v dalším zjištěném „triku“. U televizí všech zmíněných výrobců docházelo k vypnutí úsporných funkcí při jakékoliv změně režimu obrazu z toho výchozího - například z „normální“ na „sport“. Vypnuta byla třeba automatická regulace jasu. Tím se podle studie spotřeba u některých televizí dokonce zdvojnásobila. Samsung však šel u některých modelů ještě dál a veškerá nastavení úspory energie byla vypnuta i po minimální změně, například jen zvýšení jasu.

Rozdíl mezi udávanou a reálnou spotřebou peněženku nijak moc nezatíží: pokud bude televize zapnutá každý den pět hodin, za rok to bude stát navíc okolo 15 dolarů (asi 360 Kč). Celkově ale jde o větší peníze. Ze studie vyplývá, že pokud by jen třetina majitelů těchto televizí v USA změnila nějaká nastavení a vypnula tím úsporné funkce, vyjde to draho: konkrétně odhadují 1,2 miliardy dolarů v účtech za elektřinu navíc. Také je zde ekologická stopa, více než pět milionů metrických tun oxidu uhličitého uvolněného do ovzduší.

Hlavní problém je však v tom, že udávané hodnoty neodpovídají běžnému provozu. Testování spotřeby je tedy nepřesné a zákazník se rozhoduje při koupi na základě mylných údajů - ať už se jedná o cílené úsilí výrobců nebo jen špatně nastavené testové podmínky.