Ukázka převodu 2D na 3D u televizorů Toshiba

Ukázka převodu 2D na 3D u televizorů Toshiba | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Televize Toshiba nepotřebuje ovladač, zapíná se podle obličeje diváka

  • 86
Televizory Toshiba Regza poznají diváka podle obličeje a nabídku mu upraví podle jeho požadavků. Toshiba také sází na 3D efekt, k jehož sledování nepotřebujete brýle.

Technologické novinky si zatím Toshiba nechávala spíše pro japonský trh. Letos ale mají dorazit i do Evropy.

Na chat i pro identifikaci

Toshiba ve vyšších modelech televizních přijímačů WL a YL využívá webkamerku, která je umístěna na spodní hraně televizoru. Ta může sloužit po připojení televizoru na internet a zprovoznění multimediální nadstavby třeba pro komunikaci přes videochatovací služby (Skype, atd.)

Multimediální nadstavbe Places u televizorů Toshiba

Toshiba ji však využila ještě pro jednu funkci. Nazývá ji Personal TV (osobní TV). Stačí se před televizor postavit, nechat si naskenovat obličej a nastavit osobní profil. Tedy jakou programovou nabídku, hlasitost, nastavení obrazu a další služby upřednostňujete. Vždy, když si pak televizor pustíte, rozpozná vás a nastaví se podle vašich preferencí.

Když televizor odhadne, že už se nikdo nedívá a přitom není vypnutý, sám se přepne do úsporného režimu.

CEVO jako televizní počítač

V televizních přijímačích pro letošní rok jsou využívány vícejádrové čipy CEVO. Ty nahrazují systém CELL, který firma představila v roce 2009.

Nové televizory Toshiba

Každý čip CEVO se skládá z hlavního procesoru a pomocného obrazového systému. Hlavní čip má integrovaný samotný výpočetní procesor ARM Cortex A9, grafickou jednotku, paměť a ještě speciální video procesor. Pomocný systém se pak stará například o takové úkoly, jako je řízení stereoskopického 3D nebo správu podsvícení.

Právě systém podsvícení je jednou z novinek, kterou se Toshiba chce chlubit. Ta využívá systému lokálního stmívání, které se odvíjí od analýzy obrazu.

Jak pracují LED diody (vpravo) u televizorů Toshiba (vlevo obraz, který je podsvětlován)

Schema práce podsvícení u televizorů Toshiba

Jas každé LED diody se řídí podle toho, jak světelný je zobrazovaný prvek. Nad vrstvou LED diod je ještě rozptylovací filtr, který zjemní přechody. Výsledkem je kontrastnější obraz. (více o systému podsvětlení od Toshiby si přečtěte v tomto článku)  

Převod na 3D i HD

Kvůli využití výkonného procesoru může firma nabídnout lepší úroveň převádění obrazu z malého na vyšší rozlišení i 2D na 3D obraz.

V prvním případě probíhá zvětšení obrazu na několik kroků. Systém si interně obraz zvětší a následně tuto zvětšeninu zmenší a porovná s původním obrazem. Porovná rozdíly a znovu obraz zvětší. Tento proces zvládne bleskově několikrát než zvětšený snímek zobrazí na obrazovce.

U konverze na z 2D na 3D televizory Toshiba mimo jiné využívají databázi zhruba 1 400 3D scén na jejichž základě vypočítávají hloubku a relativní vzdálenost.

3D s brýlemi i bez

Toshiba je nyní jedna z mála společností, která nabízí televizory, jenž zvládnou zobrazit trojrozměrný obraz s pomocí pasivních a aktivních brýlí, ale i zcela bez nich. Poslední možnost využívá speciální čočky, které přímo z obrazovky rozdělují obraz pro levé a pravé oko, což vytvoří dojem prostorového zobrazení. Nevýhodou tohoto systému je, že lze takto sledovat televizi pouze z několika přesně daných bodů. Divák tam musí sedět na určitém místě, aby mohl vidět trojrozměrný obraz.

Kalibrace obrazu

Zajímavou novinku známou spíše z profesionálních zobrazovacích systémů přináší Toshiba i do svých televizorů. Pomocí kalibrační sondy od firmy X-Rite lze automaticky nastavit správnou barevnost, úroveň gamma, i škálu šedé. Stačí jen sondu připojit přes USB a spustit testovací sekvenci.

Kalibrační sonda pro televizory Toshiba

První takový systém velké obrazovky televizorů ocení spíše než domácí uživatelé například pracovníci reklamních kanceláří.


Témata: Skype, televize, Toshiba, USB