Meteorolog monotematické Meteo TV Dagmar Honsová ve studiu | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Televizní předpověď počasí: podívejte se do zákulisí natáčení

  • 41
Bude zítra pršet, nebo zažijeme tropická vedra? Odpovědi na tyto otázky řada z nás hledá v pravidelných televizních relacích. Jak je těžké takové vysílání připravit? A co se za ním vše skrývá? Podívejte se...

"Dobrý večer, vítám vás u předpovědi počasí, " říká sličná moderátorka či moderátor. Denně nám divákům přinášejí srozumitelně informace o předpokládaném vývoji teplot, pohybu atmosférických tlaků, mračen a dalších okolností, které shrnujeme pod pojmem počasí.

To je však až poslední fáze, které předcházejí nekonečné a stále se opakující hodiny náročných příprav. Šrum v podstatě nikdy neutichá, neboť počasí se neřídí lidským biorytmem a nechodí spát. Nahlédněte s námi pod pokličku a podívejte se tam, kde se "vaří" počasí v televizi.  

Od malovaných obrázků po digitální vizualizace

Mnozí z vás si pamatují legendu předpovědi počasí RNDr. Vladimíra Seiferta s jeho přesnými, vědeckými pojmy a ručně malovanými meteorologickými mapami. V. Seifert na nich ukazovátkem vysvětloval meteorologické jevy. Tyto předpovědi byly vysoce odborné, ale málo názorné - mnoho lidí jim proto nerozumělo. Nástup moderní techniky umožnil vytvářet předpovědi počasí, které jsou názornější, a tím srozumitelnější.

"Vznik třetího programu OK3 tehdy ještě Československé televize v roce 1989 znamenal zlom v televizní předpovědi počasí," řekl redakci Technetu dnešní ředitel společnosti Meteopress, pan Milan Folkman.

"Tehdy začala modernizace televizních předpovědí počasí. Každé dvě hodiny se z meteorologického pracoviště v Praze Libuši vysílala na kanálu OK3 nová předpověď. Kamera zabírala kromě moderátora také meteorologické radary a obrazovky tehdejších počítačů s naměřenými údaji. Skupinu meteorologů tehdy tvořili např. Ján Zákopčaník, Taťána Míková či Alena Zárybnická a Pavel Karas," doplnil informaci  M. Folkman.

Relaci televizní předpovědi počasí nejdéle vysílá Česká televize. Dnes příprava vysílání probíhá průběžně, do jednotlivých spotů jsou používány nejaktuálnější údaje. Vytváří se od půl páté ráno až do půl deváté večer. V jeden den se vystřídají postupně dva meteorologové: první vysílá v Dobrém ránu a druhý od něj v devět hodin převezme štafetu a vysílá až do večera. Ti zpracovávají strohá, ale přesná meteorologická data z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) do podoby, jakou znáte z TV obrazovky. 

Jak se dělá předpověď počasí v televizi

Meteorolog v redakci (na snímku Taťána Míková) usedne nejprve právě k tomuto počítači. Ve speciálním softwaru si připraví do grafické podoby podklady pro meteorologickou situaci či aktuální stav počasí, předpověď na dnes, zítra, prostě úplně všechny údaje, obrázky, snímky z družic, radarů do podoby, jakou znáte z vysílání České televize. Zde také připraví  podklady pro  předpověď počasí, která je vysílána na programu ČT 24. 

Jak se dělá předpověď počasí v televiziJak se dělá předpověď počasí v TV
 
Na detailním záběru monitoru sledujete panely nástrojů, pomocí kterých se jednotlivé animace připravují v současnosti a na dolním obrázku je systém využívaný do konce roku 2006

ČT pracuje s nejdéle 30 minut starými údaji

V České televizi platí pravidlo, že celou  předpověď počasí připravuje meteorolog. Ten také vybírá a připravuje veškerý obsah vysílání, stanovuje dramaturgii a nakonec ve studiu moderuje. V průběhu dne postupně aktualizuje veškeré meteorologické údaje, takže předpověď počasí v ČT je v danou chvíli nejaktuálnější. 

Když fungují všechny počítače i datová spojení, jsou obrázky, které vidíte ve vysílání ČT, tak 10 až 30 minut staré. To je výhoda živého vysílání. Nevýhodou ale zůstává, že pokud technika selže, musí meteorolog odříkat tři až pět minut bez obrázků a  zpaměti.


 Jak se dělá předpověď počasí v TV

Na tomto pracovišti redakce předpovědi počasí aktualizuje Taťána Míková předpověď, která je součástí dolního  rotujícího podtitulku (crowl) na programu ČT 24.  Připravují se tu také např. přehledy počasí ve světě, v přímořských letoviscích atd.
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Takto vypadá část studia zpravodajství ČT, ze které se vysílá předpověď počasí.  Meteorolog má k dispozici pouze malý horní monitor, na kterém vidí grafiku, která se klíčuje na modré pozadí. Vedle je umístěno pracoviště osvětlovače studia. Předpověď se vysílá vždy živě, bez čtecího zařízení. Na snímku drží Taťána Míková ovladač, kterým postupně zařazuje připravené podklady. V živém vysílání se meteorolog spoléhá jen na své schopnosti, protože má k dispozici různou délku relace. Délce relace musí okamžitě - někdy i těsně před začátkem vysílání - přizpůsobit vše.
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Při živém vstupu v České televizi má meteorolog výhled na celé studio zpravodajství.  Kameraman pouze otočí kameru na druhou část studia. Všechny záběry ze studia se musely pořídit v krátkých okamžicích mimo živé vysílání, proto je na snímku studio připraveno pro vysílání zpráv

Pro soukromé televize připravuje meteorologické spoty Meteopress

Pro všechny soukromé televize připravuje Meteopress v jednom studiu předpovědi počasí pro vysílání tak, jak je vidíte na svých televizních obrazovkách nebo monitorech počítačů. Kromě toho provozuje monotematickou TV stanici Meteo TV, která je zaměřená pouze na meteorologii.
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Základním předpokladem pro vytvoření předpovědi počasí je výkonný výpočetní systém. Meteorolog z údajů Českého hydrometeorologického ústavu, které vidíte na monitoru vpravo, přenese údaje do databáze speciálního programu pro výrobu grafiky předpovědi počasí.  Na obrázku sledujete přípravu předpovědi počasí pro Novu.
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Příprava probíhá na více monitorech jednoho výkonného výpočetního systému, aby obsluhující grafik mohl pracovat rychle a kvalitně pomocí jedné klávesnice a myši. Toto pracoviště zároveň slouží jako režie pro konečnou úpravu relace
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Jana Adámková z TV Nova ve studiu Meteopressu. Na kontrolním monitoru vidí moderátorka výsledný obraz, který vznikne základním TV trikem - klíčováním na modrou. Za moderátorkou je ve skutečnosti pozadí ze speciálního materiálu, který se v dopadajícím světle chová podobně jako dopravní značka - odráží světlo ke zdroji.  
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Kamery neobsluhuje kameraman, ale před natáčením se pouze nastaví. Natáčí se na kameru, která je na kamerovém jeřábu, která má kolem objektivu světelný zdroj kruhového tvaru.  Tímto modrým světlem a zároveň odrazem na pozadí je umožněno již zmíněné klíčování.

 Jak se dělá předpověď počasí v TV

Pro předpověď na Nově se používá také tato kamera umístěná u stropu studia.
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Pro každou TV stanici se musí před natáčením vše připravit. Na tomto obrázku se připravují podklady pro vysílání Primy.
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Moderátorka Primy Petra při instalaci mikrofonu s technikem J. Klausem.
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Moderátoři všech televizí používají mikrofony s vysílačem (říká se jim mikroporty), který je ukryt někde v zadní části oděvů.
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Náš zpravodajský portál iDNES.cz spolupracuje na předpovědi počasí s  Českým hydrometeorologickým ústavem.  Ve studiu sledujete naši moderátorku počasí Kateřinu Koukalovou na záběru pořízeném z režie.

Jak se dělá předpověď počasí v TV 

Hlasatelé Meteopressu  nepoužívají čtecí zařízení. Připravují si podklady, které umístí blízko objektivu kamery. Umístění není náhodné. Při čtení podkladů se jeví, jakoby se dívali přímo na vás.
Moderátorka předpovědi počasí našeho portálu si připravuje "tahák" na čtyři listy. Na monitoru pro moderátorku je vidět prázdné studio po ukončeném natáčení


 Jak se dělá předpověď počasí v TV

MeteoTV vysílá nepřetržitě meteorologické zpravodajství. Stanici najdete v některých kabelových TV a na internetu. Nejednou zde pracují tři lidé, kteří zajišťují celé vysílání. Na fotografii je v pozadí pracoviště přípravy grafických podkladů a režie, v popředí meteorolog Meteo TV Dagmar Honsová 
 

Jak se dělá předpověď počasí v TV

Meteorolog Meteo TV Dagmar Honsová sleduje počítačové monitory pod skleněnou deskou stolu.

Práce, co nikdy nekončí

A jsme zase na začátku, respektive na konci. Koloběh přípravy a vysílání zpráv nikdy nekončí. Když ve studiu zhasnou světla a vypnou se kamery, už se pracuje na další relaci. Hodinu za hodinou, den za dnem, rok za rokem....