O vypínání analogové televize informují televize přímo ve vysílání

O vypínání analogové televize informují televize přímo ve vysílání | foto: TV Nova

Televizní vysílání vstupuje do nové éry. Co nás čeká?

  • 83
Na Domažlicku je první den nového školního roku. Avšak možná mnohem větší starosti řadě obyvatelů tohoto regionu způsobuje, že již od rána nemohou naladit své oblíbené televizní programy od České televize a TV Nova. Místo nich vidí jen zrnění a nevědí, co s tím.

Takto dopadnou všichni ti, kdo i přes poměrně masivní informační kampaň až teprve na začátku září zjistí, že vysílače, které doposud dodávaly signál jejich televizním přijímačům, byly vypnuty. Musely totiž ustoupit nastupujícímu digitálnímu vysílání.

Co teď? Vše se dá sice vyřešit i během jednoho dne, ale je lepší nenechávat vše na poslední chvíli.

Digitální televize naostro

Zhruba pět desítek let je u nás dostupné televizní vysílání, přibližně od přelomu milénií se zde experimentuje s digitálním pozemním TV vysíláním. A na konci tohoto měsíce přijde první část Česka poprvé o staré analogové vysílání, které zde již nyní nahrazuje to nové - digitální.

Až sedmdesát nových televizních stanic, lepší obraz i při horším signálu, vysoké rozlišení, možnost interaktivní služby - to je jen několik ze slibů, které má splnit digitální televize.

"Pro české diváky, stejně jako pro většinu diváků v Evropě, je zatím stále nejzajímavější zahájení digitálního vysílání současných volně dostupných programů spolu s rozšířením nabídky televizních programů o nové projekty," říká Zdeněk Duspiva, národní koordinátor pro digitální vysílání v ČR. "Interaktivní služby nejsou dle zkušeností ze zahraničí v první fázi přechodu tím hlavním motivem pro změnu současného příjmu TV," dodává.

Digitalizace v ČR však nemá na růžích ustláno. Mohou za to především dohady mezi jednotlivými zainteresovanými stranami. Jisté je tak nyní jen to, že přechod na digitální pozemní televizní vysílání má být dokončen nejpozději v roce 2012 - chce to Evropská unie.

Digitalizace podle sousedů

Hlavním impulzem rozvoje digitalizace tak zatím není svobodná volba, ale reakce na zahraniční digitální vysílání, které ruší české analogové. Digitál má přitom podle evropských směrnic přednost. Proto se jako první vypne rušené staré vysílání v příhraničních oblastech.

Již nyní pociťují diváci v těchto částech ČR vliv německých vysílačů z Bavorska a Saska zhoršeným či zcela nedostupným signálem pro své analogové televize. Kdo však má přístroj pro příjem digitálního pozemního TV vysílání ve formátu DVB-T, tomu se rozšíří doposud dostupná nabídka v těchto oblastech o dva české kanály a více než deset zahraničních. Stránky německé digitalizace jsou v němčině zde. Ty dva české vycházejí z nabídky České  televize. Jedná se o zpravodajský program ČT24 a sportovní kanál ČT4 - Sport. Mapu pokrytí digitálním signálem s programy České televize a Novy naleznete zde.

Domažlicko jako pokusný králík

Jako první region naší republiky se ponoří do tzv. analogové tmy Domažlicko. To znamená, že přijde o vysílání některých programů, které bylo možné doposud zobrazit prostřednictvím klasických televizních přijímačů. Z celoplošných stanic zůstane v analogu jen TV Prima. Ta naopak zatím nebude dostupná v digitálním vysílání. Následovat Domažlice a okolí má na konci roku Ústecký kraj.

Kdo o televizi nebude chtít přijít, musí využít jiného zdroje vysílání. Vedle již zmíněného digitálního pozemního vysílání je totiž k dispozici satelitní příjem a v řadě lokalit i kabelová televize či televize po internetu a telefonních drátech. Nejmenší náklady na pořízení však představuje digitální pozemní TV vysílání. Stačí totiž za cca 1000 Kč zakoupit nejlevnější verzi tzv. set-top boxu, propojit jej s anténou a připojit k současné analogové televizi. Krabička se již sama postará o převod digitálního signálu na ten, kterému současné televize rozumějí. Pro každý televizní přijímač je potřeba jedno takové zařízení.
Existují samozřejmě i dražší varianty tohoto přístroje, těm se budeme věnovat podrobněji dále v této rubrice.

"V případě nákupu set-top boxu je důležité vybrat si přístroj ovládající češtinu, což podle dosavadních zkušeností je u všech prodejců samozřejmostí," uvádí jedno ze základních pravidel pro nákup tohoto zařízení národní koordinátor Zdeněk Duspiva.

Zájemce o příjem pozemního digitálního TV vysílání může narazit na určitá technická úskalí, která mohou ovlivnit možnost příjmu, ale není jich tolik a většinou je lze překonat.

Poznat, že příjem současného analogového televizního signálu pochází z oblasti "zasažené" přechodem na digitální vysílání, lze přímo z obrazovky. Televizní stanice, které budou přecházet na nový způsob vysílání, na tuto skutečnost upozorňují.

Diváci to mohou zjistit například pomocí piktogramu, který je vložen do pravého dolního rohu obrazu a má podobu čtyř malých čtverců. "V posledních dvou až třech týdnech před vypnutím analogového vysílání na Domažlicku bude Česká televize zařazovat do programu mimořádné informační spoty. V rámci lokálního odpojení je zhlédnou pouze diváci přijímající signál z vysílače Vraní vrch," říká Martin Krafl, mluvčí České televize.

Také TV Nova připravila speciální televizní spoty umístěné přímo do vysílání. Obě televize pak nabízejí informace na teletextových či internetových stránkách. Česká televize nabízí internetový speciál www.digict.cz a TV Nova na svých stránkách  www.nova.cz zase oddíl Domažlice - digitalizace.

Mnohem větší nabídku digitálních stanic však nabízí experimentální provoz v Praze, částečně pak v Brně či Ostravě. Diváci zde naladí například hudební stanici Óčko, křesťanskou TV Noe, parlamentní stanici 24cz nebo převážně teleshoppingové vysílání Top TV a další.

Digitální televize třeba po kabelu

Ne všude však bude digitální televizní vysílání dostupné prostřednictvím pozemních vysílačů, převaděčů a dokrývačů. V takovém případě se budou muset diváci obrátit na některou z již zmíněných alternativ.

Potvrzuje to i Zdeněk Duspiva, který koordinuje digitalizaci v ČR. " Zájemci o digitální vysílání se musejí dobře rozhodnout, jakou si vyberou technologickou platformu úměrnou její dostupnosti v místě. Hrát svou roli bude také zájem diváka o nabízené služby, jako je více programů, interaktivita či placené nabídky," vysvětluje Duspiva.

Pouze jednorázovou investici začínající kolem 2000 korun a další za montáž satelitní antény stojí možnost příjmu televize ze satelitu. Nabídka se zde pohybuje v řádech několika desítek programů. Je však potřeba dát si pozor, aby zahrnovala i české kanály.

Pravidelný měsíční paušál pak platí lidé, kteří mají možnost příjmu kabelové televize či televizního vysílání prostřednictvím internetu - tzv. IPTV. Základní cena se pohybuje v řádech stokorun a zvyšuje se podle toho, kolik programů chce mít divák možnost sledovat.