Test: Nejdokonalejší televizor umí 4K rozlišení a 3D bez brýlí

Toshiba ZL2 stojí jako auto nižší třídy, procesor má výkonnější než váš notebook a během sledování hlídá polohu hlav diváků vestavěnou kamerou. Prostorový obraz na ní uvidíte i bez brýlí, a pokud seženete správný zdroj, můžete si vychutnat obraz v rozlišení čtyřikrát větším, než je plné HD.

Televizor Toshiba 55ZL2 | foto: Toshiba

Superlativy se musí šetřit. Výraz "nejdokonalejší" v titulku článku je však tentokrát namístě. Testovaný televizor totiž můžeme brát jako předvedení toho, co může současný televizor umět. Některé funkce však plně oceníme, až k tomu dospěje čas. A vzhledem k ďábelské cenovce 249 990 Kč nesmíme přejít ani určité nedostatky. Někdy i výrazné.

Ale začněme tím, co jde televizoru naprosto výtečně - reprodukcí normálního 2D obrazu.

4K: 3840 x 2160 pixelů přináší naprosto brilantní obraz

Čím se ZL2 liší od běžné produkce nejvíce, je zobrazovací panel. Má totiž rozlišení 3 840 x 2160 pixelů, tedy 8 294 400 obrazových bodů. To je čtyřnásobek běžného plného HD, které má hodnotu 1920 x 1080 pixelů, tedy 2 073 600 obrazových bodů. Co to znamená pro kvalitu obrazu, je jasné - obraz nabízí čtyřikrát jemnější strukturu a čtyřikrát více detailů než Full HD. Při úhlopříčce 55" je při běžné pozorovací vzdálenosti obraz tak jemný, že v podstatě nevnímáte, že je reprodukovaný. Rozlišení televizoru je v takové situaci vyšší než rozlišovací schopnost lidského oka.  

Oproti realitě se však obraz většinou liší. Všechna ukázková 4K videa, která jsme na ZL2 viděli, byla nasnímána tak pečlivě, že obraz působí mnohem precizněji, než jak vidíte ve skutečnosti. Vidíte ohromné množství detailů, při přeletu nad fotbalovým hřištěm vidíte lístečky v trávníku, při záběru z města si všimnete i prahu mezi dlažebními kostkami, při záběru na květ máte spíše pocit, že koukáte do mikroskopu. Jemnost detailů vyvolává pocit prostoru a přirozeného pohybu.

Televizor Toshiba 55ZL2

4K má zatím jeden velký problém. Zatím není žádný film nebo seriál, který byste si mohli ve 4K snadno opatřit. Na internetu lze najít krátké technologické ukázky záběrů z přírody - mají pár minut a jsou to gigabytové soubory. My jsme na 4K koukali především díky "content generátoru" od Toshiby. Hliníkový "black box" s japonskými popisky, který po zapnutí dokola přehrával několikaminutovou smyčku. K televizi byl připojen speciálním servisním kabelem s širokými multipinovými konektory.  

Skvělý panel s malým minusem

O podsvětlení LCD panelu se stará systém LED-PRO 32, který kombinuje rámové LED podsvětlení s 32 zónami s individuálně řízenou úrovní jasu (local dimming). Ačkoli tento panel bychom u většiny televizorů hodnotili pozitivně, zde dostává malý černý puntík. Takto drahé vlajkové lodi by více slušelo maticové LED podsvětlení, nebo například LED-PRO 512, jako měl top-model výrobce 55 ZL1.

Local dimming

lokální stmívání

K čemu je local dimming? U LCD televizoru světlo vyzařuje podsvětlovací panel. Pokud je v obraze černá barva, LCD krystal uzavře propustnost daného pixelu a zamezí průniku světla -  zůstane tak tmavý, tedy černý.

To však nefunguje stoprocentně, a proto mají LCD televizory často potíže s reprodukcí černé.

Řešením je stmívání podsvětlení v návaznosti na jas obrazu v daném místě obrazovky. Čím více zón umí televizor nezávisle ovládat, tím lepší černou barvu a tedy i kontrast obrazovka vytvoří.

Současný LED-PRO 32 sice vytváří výtečný kontrast a dokáže vytvořit velmi kvalitní černou i v šeré místnosti, ale pokud je v místnosti tma a na televizoru kontrastní situace (v nejvýraznějším případě třeba bílé titulky na černém pozadí), je relativně nízký počet zón patrný. Kolem světlých objektů je tak světlejší "závoj" i tam, kde by měla být jen černá. 

Jinak obrazovce není téměř co vytknout. Testovací Blu-ray disk ukázal, že kvality panelu oceníte i při reprodukci "pouze" Full HD obrazu. Jako první jsme zkusili oříšek pro většinu televizorů - test horizontálního pohybu, respektive při horizontálním pohybu vzniklé neostrosti. V reálných obrazech je u ZL2 v podstatě nezaznamenatelná, například při průjezdu vlaku zaznamenaném statickou kamerou můžete pozorovat jak ostré linie samotného vlaku, tak zcela pevný průhled za míhajícími se okny. Drobný neklid jsme zaznamenali u písmen a číslic registračních značek u diagonálně projíždějících automobilů. Stále však byly hezky čitelné. 

Horizontálně se pohybující text byl naprosto čistý, ostrý, plynulý a čitelný i u nejmenších znaků - lépe zvládnutý jsme tento test nikdy neviděli. Drobné moiré jsme zaznamenali u horizontálně posouvaných vertikálních čar, stále však řádově nižší, než u všech dříve testovaných televizorů. Testy kontrastu a gradace dopadly ukázkově. Při správném nastavení jsme ocenili i naprosto přirozené barevné podání.

K televizoru můžete připojit USB kalibrační sondu TPA1, díky které snadno nastavíte všechny obrazové parametry. Bohužel není součástí balení, seženete ji zhruba za 6 000 Kč (přepočet z liber). My ji neměli k dispozici, takže jsme nastavení provedli takzvaně klasicky od oka.

3D: úplně bez brýlí, ale s kompromisy

Nejčastěji se o ZL2 mluví právě v souvislosti s prostorovým obrazem. Je to totiž první televizor, na kterém můžete sledovat filmy ve 3D bez nasazování polarizačních nebo stmívacích brýlí. Vše probíhá na straně televizoru a vy se jen díváte.

Za "vy" lze dosadit až devět diváků, což je maximální počet obličejů, které dokáže ZL2 kamerou najednou rozpoznat a zaměřit. Ale to je již skoro extrém. Vzhledem k tomu, že mezi diváky musí být (při běžné dvaapůlmetrové pozorovací vzdálenosti) zhruba půlmetrové rozestupy, lze se rozumně koukat tak ve čtyřech lidech. Další již hledí hodně ze strany, nebo musí sedět ve druhé řadě a snažit se využít "zóny" před ním sedícího diváka.

Televizor totiž ve skutečnosti totiž vytváří čtyři sady stereoskopických obrazů a ty "vyzařuje" do čtyř zón - jen v nich divák uvidí 3D obraz nejlépe. Tyto zóny kamera před každým sledováním (nebo na požádání i v jeho průběhu) doladí.

Jak to funguje?

ZL2 kombinuje tři klíčové komponenty. 4K zobrazovací panel, lentikulární vrstvu před ním a vestavěnou kameru s funkcí vyhledávání obličejů pod ním. A samozřejmě výkonný CEVO Engine, což je modifikovaný vícejádrový procesor CELL, který najdete například v herní konzoli Sony PlayStation 3, nebo v některých serverech a superpočítačích IBM.

Díky vysokému rozlišení panelu dokáže televizor reprodukovat čtyři 1080p obrazy, nebo také osm 720p obrazů najednou. A toho se právě při tvorbě 3D bez brýlí využívá. Protože se jeden 3D obraz skládá ze dvou normálních 2D obrazů (každý pro jedno oko, s úhlovou odchylkou), je potřeba pro každého diváka/zónu vytvořit dva obrazy. Pro čtyři zóny je to tedy celkem osm obrazů s rozlišením 720p.

Aby divák neviděl jen šílený zmatek osmi obrazů, je před obrazovkou další unikátní součást - lentrikulární vrstva. Je to soustava maličkých optických čoček, které lámou světlo emitované obrazovkou tak, aby do každé zobrazované zóny (každému divákovi) mířil obraz z určité části zobrazovacího panelu.

Pod logem výrobce je vestavěná kamera

K tomu, aby do každé zóny mířila správná dvojice obrazů tak, aby obraz pro levé oko vidělo skutečně jen levé oko, a ne naopak, využívá televizor vestavěnou kameru. Díky vyhledávání obličejů televizor ví, na jaké části zobrazovače zobrazit který obraz, aby divák viděl jen to, co vidět má.

Do celé skládačky nám už chybí je jeden dílek. Pokud je před LCD panelem soustava optických čoček, jak to, že obraz neovlivňuje ve 2D režimu? To nám prostřednictvím e-mailu vysvětlil Marcel Gonska, ředitel společnosti White Light Consultations, která se na vývoji televizoru podílela. A tímto mu děkujeme.

Mezi zobrazovacím panelem a lentrikulární vrstvou je ještě jedna elektricky ovládaná mezivrstva. Jakmile televizor rozpozná 3D signál, přivede na ni elektrické napětí. Tato mezivrstva vyvolá fyzikální jev nazývaný "scattering" a vychýlí světlo emitované panelem tak, aby prošlo ve správném úhlu skrze optické čočky lentrikulární vrstvy. Pokud tato vrstva není pod napětím, světlo projde rovně a čočky lentrikulární vrstvy ji nijak neovlivní.

Jak se na to dívá?

Zapnete televizor a usadíte se na pohovku. Jakmile zobrazovač dostane 3D signál z Blu-ray přehrávače, přepne se do 3D režimu a zobrazí vysvětlující nápis. Vestavěná kamera v tu chvíli zaměří obličeje diváků a přizpůsobí zobrazení jednotlivých zón. A můžete se koukat.

Pokud obraz vidíte rozmazaně, můžete zkusit stisknout tlačítko "tracking", které kalibraci zopakuje. Pokud je stále něco v nepořádku, můžete do rohu obrazovky vyvolat obraz kamery, na kterém poznáte, zda sedíte správě a zda vás kamera zaměřila.

Náhled obrazu z vestavěné kamery pomůže při nastavení zón. Zde záběr z Týdne vědy

Sledování 3D na ZL2 předpokládá, že se divák příliš nevrtí. Vychýlení hlavy v řádu dvou tří centimetrů zpravidla nepůsobí problém, ale při větším posunu dojde k nepříjemnému rozmazání obrazu. K nalezení správné polohy slouží i jednoduché vodítko - tři kroužky v horní části obrazovky a u nich šipky. Pokud vidíte šipky, musíte se pohnout v jejich směru. Pokud soustředné kruhy, sedíte správně. Tyto zelené symboly jsou při sledování 3D v obraze pořád. Po chvíli si ně ně zvyknete a přestanete je vnímat.

Při rozumné pozorovací vzdálenosti musí být mezi diváky zhruba půlmetrový odstup, na běžném dvousedáku opravdu jen dva lidi. To může být limit. Je také dobré sedět tak, aby byly oči diváka nejméně v polovině výšky obrazovky.

3D efekt vytvářený testovaným televizorem není tak výrazný jako u televizorů s brýlemi. Vnímáte prostor mezi objekty v obraze, tedy s pozitivní paralaxou, ale málokdy se stane, že by nějaký objekt "vykoukl" ven před obrazovku.

Na ZL2 jsme v běžném obýváku s dva metry vzdálenou pohovkou ve třech lidech zhlédli celý 3D Blu-ray Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna. A moc se nám to líbilo. Prostor není tak výrazný jako u televizorů s 3D brýlemi, ale působil přirozeně, nerušivě a výborně se na něj dívalo.

Všichni diváci se však shodli na dvou výhradách. Jakmile je nějaký záběr z dálky a v obrazu je vše malé a stejně vzdálené, nic z toho nepůsobí ostře a pro oči a mozek je to trochu zmatek. Druhou nevýhodou bylo nepřirozené podání hloubky ostrosti - to, co je rozostřené v pozadí, je rozostřené nepřirozeně.

Jak jsme byli velmi spokojení při sledování Pirátů z Karibiku a docela spokojeni s prostorem u animované Kung Fu Pandy, při reprodukci filmu Hugo a jeho velký objev jsme byli vysloveně zklamáni. I postavy v popředí byly často rozdvojené a po patnácti minutách ladění a poposedávání jsme to vzdali a přepnuli do 2D.

Televizor nabízí i přepočet ze 2D do 3D. Zde tvrdíme to, co tvrdíme skoro vždycky - tak nějak to funguje, ale nemá to smysl.

Funkce: mediaplayer a smart TV

Televizor má DVB-T, DVB-C a DVB-S tuner, naladíte tedy pozemní i satelitní digitální vysílání, samozřejmě včetně HD kanálů. Elektronický programový průvodce je docela šikovný a umožňuje i časování záznamu na externí pevný disk. Ten musíte registrovat a nahrávky jinde než na tomto konkrétním televizoru nespustíte.

Po vložení disku nebo paměti do USB portu se aktivuje multimediální přehrávač. Poradí si s docela širokou škálou formátů, všechny MKV (H263) a AVI (Xvid) ripy z Blu-ray a DVD disků přehrál bez potíží. Se dvěma výhradami. Titulky v MKV kontejnerech sice rozpoznal, ale již nezobrazil. A titulky z externích souborů ignoruje úplně. Poslouchat MP3 soubory na televizoru za čtvrt milionu považujeme za naprostý nesmysl, navíc, zvuk je opravdu "nic moc". Hodně středový a nevýrazný, horší než průměrný televizor střední třídy. Při prohlížení fotografií potěší rychlé načítání i 20 Mpix snímků - a samozřejmě perfektní kvalita jejich zobrazení.

ZL2 má i ethernetový port pro připojení počítačové sítě. Nabízí tak i přehrávání multimédií z DLNA přehrávačů, tak využití on-line služeb. Zatímco přehrávání z USB fungovalo docela dobře, při pokusech o síťové přehrávání z různých mediaserverů jsme většinou končili neúspěchem.

Toshiba 55ZL2
cena:199 990 Kč (distributorem původně oznámená cena byla o 50 000 Kč vyšší, o změně jsme se dozvěděli až po vydání testu)
úhlopříčka:140 cm
rozlišení:3840 x 2160
kontrastní poměr 9 000 000 :1 (dynamický)
rychlost panelu 5 ms (šedá - šedá)
přípojná místa4x HDMI 1.4 (1x zpětný zvukový kanál), SCART (přes redukci), RGB pro PC (přes redukci), komponentní video (přes redukci), kompozitní video (přes redukci), digitální zvukový výstup, sluchátkový výstup 
spotřeba122 - 239 W (dle aktuálního jasu obrazu)
rozměry1250 x 747 x 42 mm / 1250 x 828 x 352 mm (s podstavcem/ bez podstavce)
hmotnost30,5 kg

Chytré on-line funkce zajišťuje portál Toshiba Places, který však proti konkurenci nabízí poměrně omezený obsah - najdete zde videa YouTube a Dailymotion, on-line rádio Aupeo!, koncertní portál iConcerts, fotografie Flickr, zprávy Euronews a Meteonews, hry FunSpot, a sociální sítě Facebook a Twitter. Smart funkce nefungují nejrychleji, což je vzhledem k rychlému hardware i použitému připojení (30 Mbit/s UPC, optika až do domu) docela s podivem.

Škoda, že mezi funkcemi chybí komunikace Skype, vestavěná kamera k využití při videokonferencích vysloveně volá.

Závěr

Díky špičkovému 4K panelu nabízí Toshiba ZL2 jeden z nejlepších 2D obrazů na trhu. A je jediná, u které uvidíte 3D i bez brýlí. V prodeji by v ČR měla být do konce roku, na objednávku, za 249 990 Kč. I na ni bude platit Záruka bez hranic, kterou Toshiba nabízí ke svým notebookům a televizorům.  

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...