Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2 | foto: ČRa

I vy si budete moci ověřit, zda televize zvládne nové vysílání

  • 66
Nový formát televizního vysílání se má po Česku rozšířit na přelomu desetiletí. České Radiokomunikace nyní začínají testovat televizory, aby zájemci věděli, zda novou normu zvládnou.

Nejpozději příští rok začnou České Radiokomunikace (ČRa) spouštět první vysílače pozemního televizního vysílání s novým vysílacím formátem DVB-T2 H.265/HEVC. Jak již dříve slibovaly, začínají nyní testovat první přístroje, zda novou normu bez problémů podporují.

Každý si tak nyní může ověřit, zda televizní přijímač nebo set-top box, který se chystá pořídit, zvládne i nové vysílání. Využít přitom může dva způsoby. Jednak bude během září spuštěn web dvbt2overeno.cz, kde bude seznam certifikovaných výrobků. Zároveň bude certifikovaný výrobek označen samolepkou, kterou vidíte v záhlaví článku.

Každý výrobce, jehož produkt splní podmínky testu, dostane možnost označit takový přístroj speciálním logem a samolepkou.

„Zřídili jsme testovací laboratoř, kde ověřujeme kompatibilitu televizí i set-top boxů s novým standardem televizního vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC. Využíváme k tomu svých unikátních a dlouhodobých zkušeností z experimentálního vysílání DVB-T2, které provozujeme již od roku 2010,“ píše se v tiskové zprávě ČRa.

Přechod na nový formát televizního vysílání začne již příští rok, kdy poběží souběžné vysílání stávajících DVB-T sítí a nových přechodových sítí DVB-T2.

„Dnešní DVB-T vysílání bude ukončeno až v letech 2020 – 2021 a do té doby diváci nemusí řešit žádné nákupy televizorů, ani set-top boxů. Pokud si ale nový přístroj koupit chtějí nebo potřebují, mohou se spolehnout na výsledky testování Českých Radiokomunikací,“ radí firma ne webu.

Vše o přechodu na DVB-T2 si můžete přečíst zde.