Téměř každý počítač na světě je infikován špióny. A váš?

  • 65
Obavy před Spywarem přinutily podle studie organizace Pew Internet and American Life Project změnit své chování na internetu 90% uživatelů. Nebezpečí se lidé brání tak, že střídají prohlížeče, vyhýbají se sítím na sdílení souborů a některým internetovým stránkám.

Internet není jen místo, kde můžete najít nejen spoustu zábavy a nejrůznějších informací, ale skrývá i mnohá nebezpečí. Ve svém úsilí, jak znepříjemnit život nebo jinak uškodit, jsou hackeři velice vynalézaví. Problematice bezpečnosti na internetu se věnujeme na Technetu poměrně často. Více si můžete přečíst v samostatné sekci Bezpečnost.

Jedním z mnoha způsobů, jakým mohou uživatelům nekalé živly ztrpčovat používání internetu, je spyware. Jako spyware jsou označovány programy, kterými je počítač infikován z internetu a které následně mění jeho startovací stránku, instalují záložky nebo shromažďují informace o zvycích uživatele při jeho pohybu na webu. Nejzákeřnější z nich se specializují na krádeže citlivých informací jako jsou přihlašovací jména a hesla. Obdobou tohoto softwaru je adware, který zahlcuje uživatele záplavou vyskakujících reklamních oken.

Spyware a Adware se často dostávají do počítače při stahování souborů přes peer-to-peer sítě. Některé internetové stránky využívají také chyby v prohlížeči Internet Explorer od Microsoftu k instalování spywaru do počítačů svých návštěvníků. Přehledy ukazují, že celosvětově je nakaženo spywarem více než 80% počítačů. Podle anti-spywarové společnosti Webroot může být infikováno dokonce až 88% počítačů, přičemž většina z nich je v domácnostech. 

Výzkum ukázal, že více 91 % uživatelů ví, jak se před spywarem bránit, ale jen 43 % si je vědomo, že se staly obětí spywaru. Pětina uživatelů si dokonce nikdy nevyčistila svůj infikovaný počítač. Nejvíce jsou přitom ohroženi útokem uživatelé se širokopásmovým připojení k internetu a návštěvníci pornografických stránek.

Hlavní autorka studie Susannah Fox říká: "Nebezpečí spywaru způsobuje, víc než jakákoli jiná hrozba, že si lidé začínají razantněji všímat toho, kde se pohybují na internetu. Lidé se cítí méně odvážní a volní v čemkoli, co chtějí dělat online.“ 

Pew při svém průzkumu zjistil, že 48% dotazovaných přestalo navštěvovat nějakou internetovou stránku, protože se obávali toho, že se stanou terčem spywaru. Ze stejného důvodu přestalo používat peer-to-peer sítě 25% uživatelů. Z výzkumu dále vyplývá, že 18% uživatelů řeší bezpečnostní problémy s Internet Explorerem používáním alternativního prohlížeče Firefox. Studie se sice zabývala chováním amerických uživatelů, ale podle Michala Hercíka ze společnosti Abakus, která distribuuje produkty společnosti Symantec, je možné tyto hodnoty s malými odchylkami aplikovat i na naše prostředí.

Microsoft nedávno uvolnil anti-spywarový program, který má pomoci uživatelům najít a odstranit spyware. Informovali jsme vás o něm v článku Microsoft nabízí bezpečnostní nástroj zdarma. Hackeři ovšem nezahálí a tak netrvalo dlouho a objevil se první virus, který tento anti-spywarový nástroj napadá. Více se dozvíte zde.

Mnoho uživatelů používá k čištění svého počítače freewarové anti-spywarové programy jako je AdAware nebo Spybot nebo některý z profesionálních nástrojů. "Prodej Antispywarových programů a tedy i obava z této hrozby u nás vzrůstá. A to jak ze strany větších firem, tak i běžných uživatelů. Ohrožení běžných uživatelů je u nás možná ještě větší než v zahraničí. Mnohdy totiž sami svým laickým přístupem a nedostatečným jazykovým vybavením těmto hrozbám napomáhají." říká Hercík.
 

Jak se bránit spywaru a jak ho odstranit z vašeho počítače si můžete přečíst v malém průvodci odstraňováním špionážních programů, který jsme vám přinesli článku Jak odstraníte z počítače špiónské programy?