Část Velkého hadronového urychlovače LHC

Část Velkého hadronového urychlovače LHC | foto: CERN

Téměř půl miliardy korun bude stát oprava obřího urychlovače CERN

  • 6
Celková délka nápravy přitom bude delší, než se původně čekalo. Nově se tak má urychlovač rozběhnout až v červnu příštího roku.

Oprava největšího urychlovače částic na světě (LHC), vybudovaného Evropskou organizací jaderného výzkumu (CERN), bude stát nejméně 21 milionů dolarů (421 milionů korun) a možná potrvá až do června příštího roku. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na mluvčího CERN.

Po devíti dnech zkušebního provozu byl urychlovač kvůli poruše odstaven v polovině září. Poruchu zařízení údajně zavinila lidská chyba. Odstranění závady potrvá podle mluvčího CERN Jamese Gilliese alespoň osm měsíců.

Původní termín znovuspuštění se přitom odhadoval na jaro 2009. Více v článku Obří urychlovač částic se pořádně nerozběhl a už je odstavený. Na shledanou na jaře 2009

LHC pracuje při teplotě minus 271 stupňů Celsia a před opravou ho museli vědci několik týdnů zahřívat na přijatelnou teplotu.

Za poruchu urychlovače může pravděpodobně vada jednoho z 10 000 spojů, jež mají zajistit propojení mezi supravodivými magnety LHC. Tento spoj se přehřál, vytvořila se trhlina a v tunelu se uvolnilo helium, používané k chlazení.

Urychlovač má umožnit provést experimenty, které pomohou nahlédnout na první okamžiky existence vesmíru. Je umístěn nedaleko Ženevy. Jeho kruhový tunel měří 27 kilometrů a je asi 100 metrů pod zemí. Je vybaven soustavou 9 600 velkých magnetů, které řídí a urychlují tok částic až téměř k rychlosti světla.

,
Témata: CERN, LHC, Země (planeta)