Nové televizory Sharp představované na CES nabízí tloušťku 2 cm

Nové televizory Sharp představované na CES nabízí tloušťku 2 cm | foto: Reuters

Tenký, tenčí, nejtenčí – výrobci soutěží v hubenosti TV

  • 4
Zatímco úhlopříčky televizorů na CES běžně překonávají 100 cm, jejich tloušťka se neustále snižuje. Ohrožena se zdá být hranice 2,5 cm.

Většina velkých hráčů na poli televizních přijímačů letos ukazuje, jak je možné zmenšit šířku plochého televizoru. Až se zdá, že se jedná o mánii, která tak trochu připomíná anorexii. Nebo je opravdu praktičtější mít doma televizi s méně než 2palcovou šířkou oproti dnes běžným zhruba 4 palcům.

Jako první se na začátku CESu k tomuto trendu přihlásila společnost JVC. Ta pžedstavila TV s tloušťkou od nejširší části kolem 7,5 cm po nejužší s necelými 4 cm. Tvrdila sice, že její televize s úhlopříčkou 107 (42“) a 117(46“) cm jsou nejtenčí na světě, ale brzy byla trumfnuta.

Zásluhu na tom má společnost Pioneer, který představila plazmovou televizi tenkou pouhých 9 milimetrů. Zmíněný model má úhlopříčku 127 cm (50“) a patří mezi jeden ze dvou konceptů Pioneeru s označením Kuro. Ten druhý se chlubí vysokým kontrastním poměrem a firma tvrdí, že se díky tomu poprvé v oblasti plazmových panelů podařilo vytvořit absolutní černou. Problém však je, že JVC své LCD začne prodávat ještě tento rok, na Pioneer Kuro si však minimálně ještě rok počkáme.

Speciál z veletrhu CES 2008

To však není vše. Dvoucentimetrovou hranici již pokořila i společnost Sharp. V jejím případě se jedná o LCD s úhlopříčkou 132 centimetrů.

Pozadu nezůstala ani firma LG. Ta představila 42palcový LCD HDTV televizor s hloubku 4,3 centimetru a technologií tzv. neviditelných reproduktorů. Neviditelný zvukový systém nabízí i Philips. Ten zvuk z reproduktorů, které jsou umístěny vzadu, vede dopředu k divákovi pomocí zahnutých bočnic.

Další firmou s ambicemi na nejtenčí TV je i Hitachi. Ta srazila tloušťku svého LCD na necelé 2 cm a u plazmového televizoru na 3,8 cm. Necelé 4 centimetry široká je také řada LCD televizorů Toshiba Regzas nebo nové modely od Hitachi.

Instalace LCD televizorů Hitachi s šířkou 1,5 place

Tenčí, lehčí a s nižší spotřebou

Tento trend naštěstí přináší i jiné výhody, než jen zmenšenou šířku. Ruku v ruce s tím umožňují takové technologie snížit i váhu televizorů a v neposlední řadě i spotřebu. Většina komponent v takovém TV je totiž tenčí (podsvícením počínaje a napájecí matricí konče) a spotřebuje i méně elektrické energie.

Obrana proti OLED?

Jedním z argumentů proč firmy chtějí tak tenké televizory, je příprava na plný příchod předpokládaného nástupce po LCD. Tím je technologie organických diod (OLED) - Více zde.

Na CESu se OLED obrazovkou pochlubila například společnost Sony, která ukázala svou 11“ (28cm) televizi. Tu hodlá prodávat ještě letos.

Sony na CES představila 11

Také Samsung přichází s OLED obrazem, a to ve dvou modelech - jeden s úhopříčkou 14“ (35,5 cm) a druhý 32“ (81 cm). Větší model je však patrně složen z menších segmentů. Firma chce s těm většími vyrukovat na trh v roce 2010.

I když se OLED předpovídá úspěšná budoucnost, objevují se i další systémy. Již dříve firma Mitsubishi oznámila technologii televizoru se zpětnou projekcí, která k zobrazení využívá tří laserových paprsků. A právě na CESu ji může vidět i běžný návštěvník.

Televizory a internet si rozumějí

Zůstaňme ještě u Samsungu, ten nabízí u svých LCD TV řady 6 a 7 připojení k síti. Uživatel si tak bude moci například rychle projet informace o počasí nebo využít RSS službu InfoLink.

Podobný krok chystají i firmy Matsushita (Panasonic) a Google. Ty spolupracují na vývoji TV s přístupem na internet, který například umožní sledovat videa z YouTube či fotografie z webového alba Picasa.