Déšť, počasí

Déšť, počasí | foto: Profimedia.cz

Teplotní rekordy z Prahy mohou potvrdit globální oteplování

  • 72
Američtí fyzici zkoumali historické teplotní záznamy z Prahy. Z jejich zjištění vyplynulo, že jev zvaný globální oteplování zřejmě skutečně ovlivňuje počet rekordně teplých dní, které jsme za poslední dobu zažili.

V online vydání britského fyzikálního časopisu Physics World vyšel článek pojednávající o vlivu globálního oteplování planety na teplotní rekordy, které v těchto dnech padají na mnoha místech Země.

Jsou teplotní výkyvy skutečně projevem globálního oteplování, nebo jsou to pouhé statistické fluktuace, které s ním nemají co dělat?

Podle amerických fyziků je odpověď skryta v historických údajích získaných při dlouhodobých sledování teplot v dané lokalitě.

Analýza měření z Prahy a Filadelfie napovídá, že účinky globálního oteplování se projevují až po zhruba 130 letech.

Jestliže by se zemská atmosféra neoteplovala, ze statistiky plyne, že počet výskytů rekordně teplých či studených dní by klesal s časem — byl by nepřímo úměrný času uplynulému od prvního pořízení teplotních statistik. Ačkoliv selský rozum napovídá, že globální oteplování by k těmto rekordním teplotám mělo vést, pravda je, že vědci o dopadu globálních klimatických změn na teplotní rekordy vědí pramálo.

Pomohly záznamy z Prahy staré 231 let

Sid Redner z Bostonské univerzity a Mark Petersen z Národní laboratoře v Los Alamos ve svých výpočtech ukázali, že pokud průměrné denní teploty vzrůstají konstantním tempem, výskyt teplotních rekordů se bude opravdu nejprve řídit nepřímou úměrností. Ovšem postupem času začnou za nitky tahat účinky globálního oteplování a když k tomu dojde, pravděpodobnost výskytu rekordních teplot přestane klesat a bude se blížit konstantní hodnotě.

Redner a Petersen se proto pustili do zkoumání historických teplotních záznamů. Přechod od statistických odchylek ke konstantě globálního oteplování však vědci v prvním souboru dat nepozorovali. Záznamy pocházejí z americké Filadelfie a obsahují teplotní údaje staré maximálně 126 let. V pátrání však pokračovali a do černého se trefili ve chvíli, když začali zkoumat záznamy z Prahy, které obsahují informace staré 231 let.

Podle Renderova vyjádření pro Physics Web předběžná analýza ukazuje, že se pravděpodobnost výskytu rekordně teplých dní v Praze přibližuje konstantní hodnotě po zhruba 130 letech. To napovídá, že globální oteplování počet rekordně teplých dní v Praze opravdu ovlivňuje a že tento vliv se možná brzy projeví i ve Filadelfii a také na ostatních lokalitách, kde jsou k dispozici záznamy o teplotách za posledních 130 a více let.