Teraherzové vlny vám uvidí pod oblečení

  • 14
Nedávno byly pořízeny první fotografie pomocí vln v teraherzovém pásmu. Dokáží proniknout pod šatynebo do kufrů. Jsou ideální pro použití všude tam, kde jde především o bezpečnost.
Nedávno byl pořízen první snímek pomocí technologie, která byla vyvinuta pro účely astronomie, kde slibovala nové možnosti pohledu na vesmír a na Zem. Snímky, které však byly pořízeny, díky vlastnostem vln v teraherzovém pásmu (T-ray) ukazují, že nejen astronomie bude moci využít tuto novou technologii.

Nový způsob vidění

Celý výzkumný projekt, který se týká využití teraherzového vyzařování, významně sponzoruje Evropská vesmírná agentura (ESA). Původně měly tyto investice přinést technologii, která by umožňovala zjišťovat z družice na oběžné dráze data a informace o atmosféře a zemském povrchu.

Podobná, ale méně citlivá technologie se již používá k zjišťování teploty mořského povrchu. V budoucnu se tyto vlny budou moci použít například pro zkoumání chvostu komet a v neposlední řadě mohu přinést nový pohled na vývoj vesmíru. Očekává se také, že teraherzové záření lidé využijí jak pohledu za hranice Země, tak do nitra buněk.

První fotografie T-ray kamery: ruka byla schována za 15mm podložkou 

Podívejte se skrz

Teraherzové snímkování ale přináší mnohem větší možnosti; dá se využít i na zemském povrchu. Minulý týden totiž demonstrovala společnost StarTiger, která pro ESA pracovala na výzkumu využití teraherzového záření, jednu z vlastností T-ray vln. Tato vlastnost umožňuje pořizovat snímky určitých objektů, které mohou být schovány za překážkou.

Prvním snímkem, na kterém bylo výše uvedené demonstrováno, byl obrázek ruky "vyfotografované" pomocí teraherzových vln přes překážku, kterou představovala 15milimetrová papírová podložka. Lidského těla se týkal i další pokus. V rámci něj byla úspěšně vyzkoušena možnost snímat lidské tělo, i když je snímaný člověk oblečen.

Takto bylo pomocí T-ray vln vyfotografováno tělo figuranta skrz jeho oblečení 

Využití pro bezpečnostní opatření je tedy nasnadě. Navíc každý druh materiálu vysílá v rámci teraherzového spektra na vlastní frekvenci, což znamená, že se dá jejím rozpoznáním určit materiál, stejně jako se dá poznat člověk pomocí otisku prstu. Teroristé tak budou mít značně ztíženou pozici při pašování například plastických trhavin.

T-ray

Teraherzové pásmo se nachází mezi infračerveným a mikrovlnným pásmem. Teraherzové záření na nízké frekvenci se nazývá milimetrové vlny a chová se spíše jaké rádiové vlny. Na vyšších frekvencích se pak vlastnosti T-ray přibližují optickým. Jejich výhodou oproti rentgenu je v tom, že teraherzové vlnění vydává většina objektů, a tak je možno je pouze pasivně snímat. To samozřejmě dává šanci k využití v oblasti medicíny a například i dopravy.

Teraherzové pásmo se nachází mezi mikrovlnami a infračerveným pásmem 

Snímkování pomocí T-ray vln prý umožňuje rozeznat v zárodku rakovinu kůže a vzhledem k tomu, že „proniká“ mlhou, kouřem apod., může být využito v letecké dopravě, kde bude mít pilot větší šanci včas rozpoznat nebezpečí, skryté v mracích.