Těšíte se na ploché OLED televizory?

  • 9
Nástupcem klasických LCD panelů budou s největší pravděpodobností zařízení vyráběné technologií OLED. Zatím jsou jen v malých zařízeních typu mobil či MP3 přehrávač. V blízké budoucnosti se však dočkáme i větších úhlopříček.
Klasické LCD displeje již dobyly naše stoly, když se jejich cena v posledním roce výrazně přibližuje cenám klasických monitorů s katodovou trubicí (CRT). Výrobci jsou dokonce již tak daleko, že pomalu opouštějí výrobu 15“ LCD, jejichž cena je velice nízko a své kapacity vrhají na větší úhlopříčky.

V záloze však již čekají novější technologie, které hodlají štafetu zobrazovacích zařízení přebrat. Pravděpodobným vítězem bude systém Organic light-emitting diode (OLED). Mezi největší výhody této technologie oproti LCD patří to, že jednotlivé body samy vyzařují světlo a není tak potřeba využívat speciální systémy pro podsvícení. To umožňuje nejen snížit váhu a rozměry, ale také spotřebu elektrické energie. Navíce se díky jednoduchým příměsím může vytvořit výrazně odolnější displej, než ten, jaký v současnosti nabízejí LCD zařízení.

V současné době se OLED displeje prosazují především u menších zařízení, ale k vidění byl již i displej s úhlopříčkou, která dosahuje rozměrů dnešních LCD displejů.

Nahradí organické displeje LCD panely?

Nejste spokojeni s dnešními monitory a LCD? Těšte se na displeje budoucnosti

Na co budeme dívat v nejbližší budoucnosti?

První OLED překonávají hranici 20 placů

Již dříve společnost Chi Mei Optoelectronics (CMO) ve spolupráci s IBM předvedla 20palcový OLED. Tranzistory, které ovládají organickou vrstvu, jsou vytvořeny z amorfního křemíku. Stejný materiál se používá i při produkci LCD.

Toto 20palcové zobrazovací zařízení nabízí rozlišení 1280 x 768 a světelnost 300 candel na metr čtverečný. Jeho spotřeba je pouhých 25 W, což odpovídá přibližně spotřebě 15palcových LCD.

Jeden z prvních displejů přesahujících 20 palců, který využívá technologii OLED, představila společnost LG.Philips LCD. Na rozdíl od podobných konkurenčních produktů, které mají být představeny v nejbližší budoucnosti, není tento displej složen z několika menších.

Budoucnost je na dosah

Již v roce 2006 se mají podle společnosti Universal Display, která se výrobou OLED zařízení zabývá, objevit první televizní přijímače, které budou využívat právě tento systém. Podle předpokladů firmy Display Search, jenž má v popisu práce výzkum trhu se zobrazovacími zařízeními, se objem trhu s OLED zařízeními v roce 2007 vyšplhá až na 4,2 miliardy amerických dolarů. Avšak většinu této částky budou stále ještě generovat zařízení s menšími úhlopříčkami.