Test čtyř inkoustových tiskáren do dvou tisíc korun (1. díl)

Připravit svůj počítač o možnost tisku dokumentů a grafiky nechce asi nikdo. Existuje však pro nenáročné uživatele levné řešení? Jak si takové tiskárny poradí s tiskem fotografií? Přesvědčte se sami.

Každý výrobce má ve svém portfoliu ty nejlevnější tiskárny. A ví proč - lidé je kupují především do domácností, objevují se ve školách. Svoji pozornost jsme tedy tentokráte obrátili k takovýmto kouskům, které se dají koupit na českém trhu. Vybrali jsme celkem čtyři tiskárny známých výrobců. První dvojici, kterou si představíme dnes, tvoří DeskJet 3420 společnosti Hewlett Packard a Lexmark Z45. Společně je charakterizují inkoustový tisk a cena nepřevyšující dvouapůl tisícovou hranici.

Jak jsme testovali
Jelikož u low-endových tiskáren nemá smysl hledat pokročilé funkce, zajímala nás v prvé řadě kvalita tisku, následně jsme měřili reálnou rychlost. Kvalitu tisku jsme porovnávali v několika kategoriích – draft, normální a nejlepší kvalita. To samé platí jak pro černobílý, tak pro barevný tisk.

HP DeskJet 3420
HP DeskJet 3420
Řada tiskáren DeskJet má u HP již dlouholetou tradici. Tradičními znaky jsou termální inkoustový tisk a technologie PhotoRet. Výjimkou není ani model 3420. Na první pohled zaujme svojí značnou kompaktností. Ze všech čtyř testovaných tiskáren byla tato nejmenší. Malá velikost má ovšem za následek to, že není oddělen vstupní podavač papírů od výstupního. Vytištěné papíry tedy „lezou“ na čisté, což je někdy dost nešikovné. Vstupní podavač dokáže pojmout až 100 listů papíru. Vzhledem k doporučenému pracovnímu využití 500 kusů měsíčně se tiskárna zabydlí nejspíše v domácnostech. DeskJet 3420 umí jak černobílý, tak barevný tisk. Na centimetr čtverečný dokáže vměstnat přes 900 bodů. Pro zlepšení barevného projevu je implementována třetí generace technologie PhotoRet. Podle výrobce dokáže tiskárna vytisknout až 10 stránek za minutu černobíle a 8 stránek v barvách. Stejně jako u ostatních tiskáren to jsou hodnoty na hranici možností při minimální kvalitě tisku. Hodnoty, které jsme naměřili my, naleznete v tabulce. DeskJet 3420 se k počítači připojuje pomocí rozhraní USB. Kompatibilní je s operačními systémy Windows a Macintosh.

Křivoklát v podání tiskárny HP 3420 (nejvyšší kvalita)Tiskárna se výborně vypořádala s černobílým tiskem, zejména pak v případě draftu. Písmenka nebyla rozpitá, ani rozmazaná. DeskJet by se mohl v černobílém tisku porovnávat s leckterými dražšími tiskárnami. O něco méně povedený byl barevný tisk. Obrázky nejsou špatné (samozřejmě bráno s ohledem na kategorii tiskárny), byly však vytištěny přespříliš tmavě. Nejvíce se tento fakt projeví na fotkách. Nejnepříjemnější zkušenost jsme ale udělali při tisku na fotografický papír 6 x 10 palců, kdy se spodní strana papíru vždy ušpinila od inkoustu. Ukazatel jeho hladiny Lexmark Z45uživatele upozorní vždy, kdy je čas výměny toneru.

Lexmark Z45
Jako druhý se nám do ruky dostal výrobek společnosti Lexmark. V krabici jsme kromě tiskárny našli řadu dalších doplňků. Vedle fotografického papíru a kabeláže byla přibalena např. speciální fotografická náplň. Sama tiskárna je dost velká. Vyznačuje se klasickou koncepcí: vstupní podavač vzadu, výstupní ve spodní části vepředu. Kapacita vstupního i výstupního podavače je stejná jako v případě HP, tedy 100 kusů (resp. 50 v případě výstupního podavače). Poněkud robustnější konstrukce tiskárny může naznačovat vyšší pracovní zatížitelnost. Doporučené měsíční maximum je dokonce 3 000 výtisků. Tomu nasvědčuje i velikost náplní, které jsou na rozdíl od HP téměř dvojnásobné. Co se týče samotného tisku, nejvyšší rozlišení, které Z45 zvládne, je 2400 na 1200 dpi. Udávanou rychlost 15 černobíle nebo 9 barevně jsme skutečně nenaměřili. Tiskárna se ovládá z větší části softwarově, přímo na ní jsou dvě tlačítka s klasickými funkcemi. Stejně jako ostatní tiskárny se i tato k počítači připojuje pomocí USB portu. Kompatibilita s operačnímy systémy je stejná jako v případě DeskJetu.

Křivoklát v podání tiskárny Lexmark Z45 (nejvyšší kvalita)První dojem trochu pokazila kvalita výstupu. Černobílý draft byl příliš bledý a značně neostrý, vyšší kvalita sice spravila bledost, ale neostré znaky nezmizely. Teprve při přepnutí tiskárny do extrémně kvalitního tisku, neduhy vymizely zcela. Zato si ale pak tiskárna na vytisknutí jedné strany vyžádala 3 minuty a 6 sekund. Největší problémy jsme ale měli opět s barevným tiskem, konkrétně s kalibrací. Vyzkoušeli jsme dokonce tři náplně, přesto se nám nepodařilo dosáhnout optimálního tisku. Na obrázcích a fotkách byly trochu posunuté barvy a nepatrné pruhy.

Zítra si představíme tiskárnu Canon BubbleJet i320 a Epson Stylus C42 Plus a shrneme si výsledky všech.


Výsledná listina tiskárny HP DeskJet 3420Výsledná listina tiskárny Lexmark Z45