D-Link Music Everywhere DHC-M225

D-Link Music Everywhere DHC-M225 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Šikovný adaptér zlepší dosah wi-fi a zahraje muziku z PC i telefonu

  • 47
Maličký adaptér po zapojení do zásuvky rozšíří dosah vaší bezdrátové sítě. A když k němu připojíte reproduktory, funguje i jako bezdrátový hudební adaptér.

D-Link DCH-M225 je kombinací dvou zařízení. Jednak je to wi-fi extender, který pomůže dokrýt místa s nedostatečným pokrytím wi-fi signálem. A také je to hudební AirPlay a DLNA adaptér, ke kterému připojíte aktivní reproduktory nebo hi-fi věž a on zprostředkuje bezdrátový přenos hudby z počítače, tabletu nebo telefonu.

V obou rolích odvede docela dobrou práci, ale ani jednu roli nezastane dokonale. V e-shopech se prodává za rozumných 1 290 korun včetně DPH, a tak mu možná i leccos odpustíte. 

Co je a co umí wi-fi extender

Ve větších bytech nebo domech často narazíte na problém, že wi-fi signál z routeru nedosáhne všude tam, kde byste jej potřebovali. Řešením může být právě wi-fi extender, který nainstalujete do míst, kde je ještě pokrytí dostupné, ale kde už slábne.

D-Link Music Everywhere DHC-M225
D-Link Music Everywhere DHC-M225

Extender se k této síti připojí a zároveň vytvoří svoji druhou wi-fi síť, kterou špatně pokrytý prostor pokryje a ke které připojujete svá další zařízení. O předávání dat mezi rozšířenou sítí a sítí routeru, který je připojen k internetu, se extender postará sám.

Instalaci můžete mít hotovou přibližně za dvě minuty. Zastrčíte jej do sítě a extenderu i svém routeru stisknete tlačítko WPS. Extender se podle pokynů routeru přihlásí k síti a svoji druhou, rozšiřující síť pojmenuje stejně jako tu vaši, jen s přídomkem „-EXT“. Pokud se tedy vaše vlastní síť jmenuje třeba „novakovi“, rozšířená síť bude „novakovi-EXT“.

Pokud váš router tlačítko WPS nemá, můžete extender nastavit přes jeho vlastní webové rozhraní, nebo aplikaci QRS Mobile pro Android a iOS. Zde máte možnost pojmenovat rozšiřující síť jiným jménem (SSID) a vytvořit pro ni jiné heslo. Šifrování si můžete vybrat mezi WPA/WPA2 a WEP.

Extender pracuje i v rychlém standardu 802.11n, avšak pouze v pásmu 2.4 GHz. Ve velkých domech, zarušených vysokým počtem wi-fi sítí již dnes bývá provoz v tomto pásmu komplikovaný a přenosy pomalé, ale u rodinných domků a bytů v menších domech se toho bát nemusíte.

My jsme během testů dosahovali maximální rychlosti downlinku (stahování) kolem 20 Mbit/s, rychlost uplinku (odesílání) byla přinejlepším poloviční, ale zpravidla ještě nižší, kolem 4 Mbit/s. To není zdaleka ideální, ale pro běžný provoz na telefonech a tabletech je to rychlost dostatečná. Ovšem pokud máte rychlé připojení k internetu, nebo aktivněji využíváte síťový disk, může být námi naměřená rychlost nepříjemným omezením.

Webové rozhraní je graficky příjemné a na obsluhu jednoduché. Ale moc možností nastavení neskýtá.

Dosah sítě extenderu je zejména díky maličkým integrovaným anténám nižší než u dospělých routerů. Větší počet překážek tak snadněji signál utlumí.

Své nastavení si pamatuje i po odpojení od napájení, po opětovném zastrčení do zásuvky během minuty naběhne. Dobře jej tak můžete použít pro dočasné dokrytí území, například terasy, balkonu nebo zahrady. A zde také můžete dobře využít další funkci D-Link DCH-M225, hudební adaptér. Jen pozor, zařízení není odolné proti vlhkosti.

Muzika přes wi-fi do čehokoli, co má zvukový vstup

Jakmile je extender připojen k elektrické síti, objeví se ve vašich mobilních zařízeních a počítačích nová položka. U iPhonů, iPadů a MacBooků se nahlásí jako AirPlay zařízení, do kterého můžete okamžitě přesměrovat zvuk z hudebních přehrávačů. U počítačů s Windows je to nový „media renderer“, do kterého můžete „odesílat“ hudbu z přehrávače Windows Media Player, nebo přímo z průzkumníka souborů. Pro stream zvuku z jiných aplikací, například webových přehrávačů, musíte nainstalovat vhodnou aplikaci, například Jamcast.

Ve výše jmenovaných případech je funkčnost prakticky bezchybná, drobná prodleva mezi pokynem a změnou v reprodukci je očekávatelná kvůli vyrovnávací paměti, která brání případným výpadkům v reprodukci. A těch jsme se opravdu nedočkali. 

Horší je to s tablety a telefony s operačním systémem Android. Zde si musíte nainstalovat UPnP/DLNA hudební přehrávač (výrobce doporučuje Bubble UPnP, případně iMedia Share). Přehrajete tak hudbu uloženou v telefonu/tabletu, případně na cloudových úložištích, avšak Spotify nebo Google Music takto poslouchat nejdou. 

Zvukový výstup je na konektoru Jack 3,5 mm. Škoda, že není přítomna i jeho digitální optická verze.

Hudební streamování můžete použít jak se zařízeními přihlášenými ve vaší domácí síti, tak v té, kterou vysílá extender. Funguje tak i „wi-fi direct“ přenos, a můžete tak adaptér využít i jako snadno přenosné zařízení. Kdekoli jej můžete zapojit do zásuvky a k reprodukční sestavě a bezdrátově přehrávat obsah z telefonu.

Nevýhodou je výstup pouze na sluchátkovém konektoru Jack 3,5 mm. Ten se sice (spolu s dodaným Jack-Jack kabelem) hodí pro připojení k aktivním reprosoustavám, ale u kvalitnějších poslechových sestav by více potěšil digitální optický výstup. Kvalita zvuku by tak nebyla ovlivněna D/A převodníky v adaptéru.

Ty však svoji úlohu plní dobře a spolu s běžnými mikrosystémy a aktivními reproduktory nebudou brzdou zvukové kvality. Po připojení kvalitní sestavy jsou však patrné nedostatky, zejména slabší prokreslení detailů, ostřejší charakter a absence prostoru a hutnosti reprodukce.

Závěr: ani ryba, ani rak, ale za dobré peníze

Pokud chcete dokrýt celé patro rodinného domku, nebo počítáte s velkými datovými přenosy, porozhlédněte se jinde. Pokud chcete dokrýt balkon, terasu, nebo jeden pokoj se špatným pokrytím, poslouží docela dobře.

Pokud chcete přehrávat muziku z chytrých zařízení na vaší kvalitní poslechové sestavě, lepší zvuk nabídnou jiná řešení. Ale jestli chcete snadno použitelný zvukový adaptér, se kterým doplníte o funkci bezdrátového přehrávání z chytrých zařízení i starší mikrosystémy a aktivní reproduktory v ložnici, kuchyni, garáží nebo na zahradě, pak je to v pohodě.

Co nám chybí? Provoz v 5GHz pásmu, ethernetový port, digitální zvukový výstup, možnost vypnout funkci extenderu (aby fungoval jen jako zvukový adaptér) a lepší softwarová podpora v Androidu.