Velký test digitálních asistentek: překvapily inteligencí i neschopností

  • 28
Digitální asistentky do chytré domácnosti, tak se prezentují dvě zařízení dostupná na americkém trhu. Poslouchají každé vaše slovo a slibují, že se vám pokusí pomoci. Podrobně jsme otestovali jejich deklarované dovednosti. Posuďte sami, zda tudy vede cesta k oné chytré domácnosti budoucnosti.

Pro lepší přiblížení toho, jak fungují digitální asistentky Google Home a Amazon Echo, si pusťte naši podrobnou video recenzi (výše). V článku najdete i další videa, která se podrobněji věnují konkrétním aspektům testu.

Přijdete domů a tak nějak automaticky ze zvyku řeknete všudypřítomnému počítačovému majordomovi: „Rozsviť světla, pusť moji oblíbenou hudbu a přečti mi zprávy.“

Tak si před padesáti lety představovali lidé budoucnost. A stejnou představu nyní firmy Amazon a Google dotáhly až do komerčně dostupného řešení, které si za pár tisíc korun může pořídit každý. Pro začátek v USA, Velké Británii, postupně se přidávají další země. V Česku se zatím ani jedno z těchto zařízení oficiálně neprodává. Proto jsme byli zvědaví, o co přicházíme, a tak jsme obě asistentky podrobili intenzivnímu testování.

Seznamte se Jak se Amazon a Google chtějí dostat do obýváků

Hned na začátku je dobré si ujasnit, co to vlastně ty digitální asistentky jsou (gender přístrojů jsme zvolili na základě výchozího ženského hlasu). Zjednodušeně řečeno jde o krabičku připojenou k internetu, která obsahuje mikrofon a reproduktor. Tedy nic, co by nezvládal váš telefon, většina televizí nebo jakýkoli počítač.

Jenže výhoda domácí asistentky by měla spočívat právě v tom, že ji nemusíte zapínat, nemusíte nic vytahovat z kapsy nebo něco nastavovat. Prostě řeknete (tak nějak do prostoru) klíčové slovo, zařízení začne poslouchat a vy můžete položit otázku nebo zadat příkaz.

Amazon Echo Dot

S konceptem přišel jako první Amazon, který svou asistentku Alexu (přístroj se jmenuje Echo) prodává už od léta 2015. Od té doby se v USA prodaly miliony kusů, a popularita zjevně neklesá. Menší Echo Dot stojí pouhých 50 dolarů a stalo se hitem loňských Vánoc. Také v Británii, kde je nově v prodeji a kde jsme Echo Dot koupili i my, je o novinku velký zájem, jak nám potvrdili prodavači ve čtyřech prodejnách v Londýně.

Pro Amazon je Echo ohromným úspěchem a svou asistentku Alexu nabízí i dalším výrobcům, kteří ji tak mohou integrovat do svých zařízení. Tím se z Alexy stává svébytná platforma, se kterou by Amazon rád konkuroval na poli vyhledávačů a mobilních asistentů. Zároveň má firma velké množství digitálního obsahu včetně audioknih, a rozhodně tak má co nabídnout i v oblasti audia.

Zezadu Echo Dot je miniUSB konektor pro nabíjení a 3,5mm audio jack

Čtyři tlačítka: dvě na ovládání hlasitosti, jedno na vypnutí mikrofonu, jedno na ovládání dalších funkcí, např. párování zařízení

Hardwarově je Echo Dot naprosto jednoduchý a reproduktor velmi základní. To je zjevně záměr, aby levnější produkt nekonkuroval dražšímu modelu Amazon Echo, který má lepší reproduktor a „prémiový“ vzhled, ale jinak umí to samé.

Amazon Echo se po zapojení propojí s aplikací pro Android nebo iPhone (v Česku bohužel aplikace není oficiálně ke stažení, musíte najít APK z neoficiálního zdroje) a přes mobil si také najdete wi-fi síť, ke které asistentku připojíte. Počítá se s tím, že takovéto nastavení budete dělat jednou za uherský rok, takže nemusí být nijak zvlášť pohodlné. Pak už je Alexa připravena plnit vaše úkoly bez telefonu, ale pokud s sebou telefon máte, na displeji uvidíte dotazy, které pokládáte, a v některých případech doplňující informace k odpovědím. Z mobilu také můžete do Alexy instalovat další rozšíření (tzv. Skills, viz dále).

Google Home

Google Home je na trhu pouze od Vánoc 2016, firma koncept představila na konferenci I/O v létě téhož roku (byli jsme u toho). Je jasné, že Google v tomto případě reagoval na komerční i marketingový úspěch Alexy od Amazonu. Ostatně řada uživatelů už ve chvíli, kdy na trh přišla Alexa, jaksi automaticky očekávala, že Google brzy představí svou vlastní verzi podobného zařízení. Ostatně kdo jiný, když ne Google, který již má hlasového asistenta v mobilu (tehdy se ještě jmenoval Google Now) a dlouhodobě ladí své hlasové ovládání i inteligentní odpovědi ve vyhledávání. Stačilo tak pár měsíců, aby Google v lecčems srovnal náskok se zkušenější Alexou.

Na první pohled připomíná Google Home vzhledem i velikostí designový osvěžovač vzduchu. Firma také nabízí výměnné mřížky, takže si můžete zařízení barevně přizpůsobit své domácnosti.

Horní stěna je osazena kolečkem barevných diod, které různými animacemi reagují na to, zda Home právě poslouchá, odpovídá, pracuje nebo třeba přehrává hudbu.

Google Home (zadní strana s tlačítkem Mute)

Šikmá plocha horní stěny je také dotyková. Můžete tak rychle změnit hlasitost (prstem opište půlkruh) nebo pozastavit přehrávání (poklepáním). Na zadní straně pak najdeme jediné tlačítko, kterým můžete vypnout mikrofon.

Reproduktor Google Home je o něco hlasitější než v případě malého zařízení Amazon Echo Dot, nicméně není to žádná hi-fi lahůdka. Bohatě stačí na poslech mluveného slova nebo hudby na pozadí, ale jako jediné zařízení do domácnosti se asi hodí jen těm, kterým na kvalitě zvuku až tolik nezáleží.

Aktivace Google Home byla o něco jednodušší a intuitivnější, než tomu bylo u Alexy. Ocenili jsme kvalitního průvodce, nic jsme nemuseli hledat v návodu. U Alexy jsme párkrát museli zabrousit do nápovědy, Google Home zvládl vše napoprvé.

První dojmy To vás bude (aspoň chvíli) bavit

Už nevíme, co byla první otázka, kterou jsme zařízením položili. Nejspíš něco jako „kolik je hodin“. Každopádně je to pořád zvláštní a tak trochu futuristický pocit, když vám neživý objekt odpovídá syntetickým lidským hlasem.

Následujících několik hodin jsme byli jak u vytržení. Zkoušeli jsme různé otázky, doslova všechno, co nás napadlo. Faktografické otázky, politické otázky, vtípky, chytáky, otázky „na tělo“, různé populárně-kulturní narážky, citáty atd. Byla to zábava, a to nejen pro geeky.

Ještě více zábavy si užijete, když Alexu představíte dětem. Samozřejmě dětem, které umí perfektně anglicky. My jsme si shodou okolností už předtím, o Vánocích, s Alexou povídali v obýváku jedné americké rodiny. Viděli jsme tedy nefalšovanou radost malých dětí, které najednou mají stejný přístup k technologii jako dospělí. Alexa jim odpovídá stejně vážně a stejně ochotně jako komukoli jinému. Také děda se pyšně chlubil, kolik zajímavých a vtipných otázek umí položit a jak umí formulovat otázku tak, aby dostal odpověď.

Rozpoznávání řeči funguje perfektně

Pokud vaší angličtině rozumí rodilý mluvčí, bude jí skoro stejně dobře rozumět i digitální asistentka. Chyby v přepisu byly spíše výjimečné.

Jak Alexa, tak Google Home mají rozpoznávání řeči na fantastické úrovni. Rodilí mluvčí prakticky nenarazí na problém (odhadujeme úspěšnost minimálně 97 %, tedy jedna chyba na 30 otázek). Ani my, kteří jsme se angličtinu učili jako druhý či třetí jazyk, nejsme ignorováni. Celkově to vychází asi na 90 - 95 % úspěšnost, tedy dvě chyby na 30 otázek. U lidí, kteří mají horší výslovnost, úspěšnost rapidně klesá. Jednoduše řečeno - pokud mají rodilí mluvčí problém vám porozumět, bude mít problém i strojové rozpoznávání řeči.

Potíže bývají s homonymy, třeba slovo czech (český) bylo někdy rozpoznáváno jako check (zkontrolovat). Subjektivně jsme měli pocit, že nám obě asistentky rozuměly stejně dobře, a brzy jsme zjistili, že nám rozumí natolik dobře, že jsme v podstatě přestali vnímat onu dvojitou (strojovou a jazykovou) bariéru.

Nepochybujme tedy o tom, že digitální asistenti umí získat pozornost, pobavit a reagovat na dotazy malých i velkých zvědavců. Jenže to nic nevypovídá o tom, jak užitečné je takové zařízení v praxi. Obě asistentky jsou pěknou kuriozitou, kterou se můžete pochlubit před návštěvou, ale pokud má jít o „domácnost budoucnosti“, musíme se na jejich dovednosti podívat podrobně, prakticky a kriticky.

Multimédia Dobré na poslech hudby, Google i místo ovládání

Pokud si opravdu neumíte představit, k čemu by vám kdy takováto digitální asistentka doma mohla být, není potřeba chodit daleko. Jedním z prvních domácích elektrických spotřebičů, který si asi před sto lety podmanil domácnosti po celém světě, byl radiopřijímač. Každodenní dávka hudby, umění, mluveného slova a zpravodajství přitáhla k rádiím celou rodinu. Podobně i Amazon Echo a Google Home chtějí předložit posluchačům co nejpestřejší nabídku zvukových pořadů.

Nabídka multimédií
Amazon Echo Google Home
Amazon Music (možnost uploadu), Prime Music, Spotify Premium, Pandora, TuneIn, iHeartRadio, Audible Google Play Music (možnost uploadu), Spotify, Pandora, YouTube Music, podcasty
podcasty, zprávy, rádiopodcasty, zprávy, rádio
(Fire TV lze ovládat Alexou, ale ne skrze Echo) Netflix, YouTube, Google Play Movies

Ale není to tak, že byste přes asistentku měli přístup k informacím nebo pořadům, které byste jinak měli skryté. Nabídka hudby třeba na Spotify je stejná na mobilu, na počítači i v asistentce. Hlavní rozdíl je v tom, že s asistentkou si povídáte, a požadavek na přehrání hudby či zpráv tedy vyslovíte.

Jen reproduktor

Google Home můžete také používat i jako „pouhý reproduktor“, tedy můžete na něj posílat („cast“) zvuk z mobilního telefonu.

Alexa to zvládá jen ve specifických případech, třeba u Spotify.

Někoho může potěšit, že není nutné hledat ovladač, ale stačí jednoduše říci „OK, Google, pusť mi klasickou hudbu na Spotify“ nebo „Alexo, přehraj nejnovější NPR zprávy“. Jiný si zase raději najde pořad či hudbu, kterou chce poslouchat, na displeji mobilního telefonu, kde přece jen máte větší pohodlí při výběru a nemusíte se spoléhat na to, že umělá inteligence si správně odvodí či odhadne, co jste tím povelem vlastně mysleli.

Alexa těží hlavně z ohromné knihovny audioknih a hudby, kterou má Amazon dostupnou v rámci svého obchodu Audible, respektive programu Amazon Prime.

Google Home se zase může pochlubit návazností na Google Chromecast, což mu umožňuje stát se hlasovým dálkovým ovládáním pro Netflix, YouTube nebo třeba Fotky Google. Stačí tak říci třeba „ukaž moje fotky z New Yorku“ nebo „přehraj na televizi poslední Daily Show“. To patří k jedněm z nejlepších funkcí Google Home, ovšem, realisticky vzato, je to zase spíše hračička, než že by vám to ušetřilo více než pár sekund denně.

Podívejte se, jak lze ovládat televizi hlasem pomocí Google Home:

Celkově jsou multimédia asi nejlepším argumentem pro koupi domácí asistentky. Pokud vás vysloveně štve, že musíte pro ovládání domácího multimediálního systému používat ruce, je Alexa i Google Home dobrým (i když zdaleka ne dokonalým) řešením. Ale pro většinu lidí nebude výhoda hlasového ovládání natolik podstatná.

Potěšující maličkostí jsou „ambientní zvuky“, tedy možnost přehrávání zvukové kulisy: praskání krbu, zvuk vody, zvuk lesa, bílý šum. Je to nejen vtipné, ale také užitečné, pokud chcete uspat dítě nebo jen narušit ticho.

Odpovídání na otázky Občas praktické, občas legrace

Přehrávání hudby nebo videa je možná užitečné a příjemné, ale rozhodně to není funkce, kterou se digitální asistentky prezentují v reklamách. Tam se totiž obvykle tváří především jako moudré (téměř vševědoucí) rádkyně a pomocnice.

Tady je pár příkladů, které ukazují, jaké druhy „moudrosti“ asistentky nabízejí.

  • Kolik hodin je v New Yorku? (obě zvládly bez problémů)
  • Jak daleko je odtud do Berlína?
  • Kdo je prezidentem České Republiky? (výslovnost pobavila)
  • Kolik je na světě států? (Google poskytl až příliš obšírné vysvětlení)
  • Jak se dělá ovesná kaše? (Alexa neporadila, Google ano)
  • Kolik kalorií má Big Mac? (obě zvládly)
  • Nastav budíka na 9:30.
  • Odpočítej 30 minut.
  • Kdo vyhrál loňský Super Bowl?
  • Jaký byl nejlepší film roku 1999? (Alexa se řídila Oscary, Google popularitou ve vyhledávání)

Výčet možných otázek je prakticky neomezený. Google při odpovědích čerpá ze svého prvotřídního vyhledávače, a nabízí tak často úryvky odpovědí z nejrůznějších stránek, tedy dávno už ne jen z Wikipedie. Alexa zase využívá Bing, vědomostní vyhledávač WolframAlpha a další zdroje vědomostí.

Kromě toho umí asistentky i lepší kouzla, která jsou na míru ušitá přímo majiteli. A tady je podle nás klíč k jejich významnému zlepšení. Pokud si představíme schopnou asistentku (lidskou bytost), bude umět nejen věci obecné, ale také věci konkrétní, které po ní požaduje právě a jen její šéfová. Musí vědět, co to znamená „ve tři jako obvykle“, „objednej manželovi taxíka“ nebo „zavolej tomu, jak nám minule posílal ty poklady se zpožděním“. Právě o takovouto individualizaci se asistentky Google Home i Amazon Echo usilovně snaží, ale zatím se rozhodně ještě mají co učit. Nicméně už třeba zvládají toto:

  • Co mám dnes v kalendáři? (lze spárovat s kalendářem Google, iCal aj.)
  • Je na cestě do práce provoz? (lépe se v tomto osvědčil Google)
  • Přidej mléko na můj seznam Co koupit. (funguje v aplikaci Google Keep, respektive Amazon Alexa)
  • Kup poslední knihu od Terryho Pratcheta. (tady má navrch Amazon)
  • Kdy odlétá můj let do Londýna? (Google si jej dokonce najde ve vašem e-mailu, pokud používáte Gmail)

Ale to je zatím jen slabý odvar toho, co by asistentky skutečně mohly zvládat. Posílat e-maily, vyřizovat jednoduchou korespondenci za vás, rezervovat restaurace (v USA už to do jisté míry funguje) nebo pohlídat důležité události na sociálních sítích. Technologicky by například pro Google Home nebyl problém, aby posílal vzkazy přes Hangouts nebo e-maily přes Gmail. Jenže zatím není dostatečně vyřešené zabezpečení těchto domácích asistentů. Kdokoli, kdo by přišel k vám domů, by tak jednoduše mohl psát e-maily vaším jménem a to jistě není žádoucí. Dokud tedy Amazon a Google nevyřeší, jak odlišit jednotlivé uživatele a jednoduše ověřit identitu, nemůže se vám digitální asistentka plně věnovat, protože neví, že vy jste skutečně vy.

Co všechno slyší?

A kdo všechno k tomu má přístup?

„A to poslouchá všechno, co říkáme? Není to trochu divné?“ To je asi nejčastější otázka, která lidi napadá při kontaktu s tímto „domácím mikrofonem“.

Aktivní asistentky skutečně poslouchají vše, co slyší. Pokud uslyší klíčové slovo (tzv. hotword), začnou dotaz nahrávat a přes cloud jej posílají k analýze. Tyto dotazy (včetně nahrávek) pak zůstávají uložené v cloudu pro případnou další analýzu. Tak se ostatně tyto asistentky učí z vlastních chyb.

Ano, je to trochu zvláštní. Podle toho, co si myslíte o firmě Amazon/Google nebo o soukromí obecně, budete zařízení přezdívat „otravná štěnice“, nebo „užitečný asistent“.

Otázkou zůstává, nakolik se vůbec v praxi chcete asistentky ptát na věci, které v tu chvíli potřebujete vědět. Jistě, je to hezká „vychytávka“, kterou se můžete blýsknout před návštěvou, ale v praxi jsme mnohem častěji zabrousili na mobilní telefon, abychom se kromě jednoduché odpovědi dozvěděli i kontext, nebo abychom nepřerušovali konverzaci v místnosti.

Aby byly asistentky skutečně schopné pomoci v každé situaci, musely by (kromě stále se zlepšujícího rozpoznání významu otázky) dostat také mnohem více povolení. Třeba k tomu, aby mohly poslouchat, o čem se lidé v místnosti baví. To ale logicky není zrovna lákavá představa (viz boxík Co všechno slyší?), a proto se asistentky „probudí“ teprve tehdy, když je zavoláte.

Podívejte se, jak se asistentky popraly s češtinou:

Chytrá domácnost Hlas místo vypínače

Digitální asistentky mohou ovládat i různé vybavení domácnosti, pokud je „chytré“ (tedy s připojením do domácí sítě) a pokud pro to výrobce přizpůsobil aplikaci. Pro ukázku jsme vybrali populární chytré žárovky Philips HUE, které jde z aplikace vypínat a zapínat, měnit jejich výkon a barvu, kterou zrovna svítí.

Zde o poznání lépe fungovalo spojení s Google Home, kde jsme mohli poměrně snadno ovládat vše výše řečené, jednoduše povel adresovat na konkrétní světlo nebo celou skupinu světel a komunikace probíhala mnohem přirozeněji než s Alexou.

Asistentka Amazonu totiž trvala na velmi přesných povelech, bylo nutné používat přesná jména světel nebo jejich skupin a mimo vypnutí a zapnutí šel regulovat jen výkon světel. U barvy se nám to nepodařilo.

Vtipy Stovky vtípků, narážek a citátů pro pobavení

Proč vlastně přežívá představa toho, že v budoucnosti ovládáme počítač hlasem? Podle nás to má co do činění se sci-fi filmy druhé poloviny dvacátého století. Scenáristicky nejjednodušší způsob, jak ukázat, že jsme v roce 2132, a přitom neutratit celý rozpočet za speciální efekty, bylo dát počítačům hlas. Dnes lidé, kteří mají tuto představu počítače budoucnosti zafixovanou z dětství, skutečně takové počítače vytvářejí a programují.

Další hrátky s Google Home a Amazon Echo

Právě těmto programátorům tak zřejmě můžeme poděkovat za to, že asistentky mají ohromný repertoár vtipů, vtípků, dvojsmyslů, narážek na slavné písničky, filmové hlášky, sci-fi filmy a seriály a prostě cokoli, co by fanoušky mohlo nějak pobavit. Na videu najdete jen malý výběr těchto vtípků, ale věřte nám, jsou jich stovky a stovky.

Ještě lepší jsou pak vtípky, které vzniknou vinou nějakého nedorozumění. Třeba když jsme chtěli nechat zahrát něco od The Rolling Stones, ale Alexa pustila skladbu od umělce „Rolling Stone P“, když Google Home čte odpověď z naprosto nerelevantní stránky, nebo když jsme se zeptali na překlad v češtině, ale dostali jsme odpověď v němčině. Ano, pro pobavení nám někdy stačí málo. Pokud jste podobného ražení, bude vás experimentování s digitálními asistentkami určitě bavit.

Závěr Levná zařízení s velkým příslibem do budoucna

Má pro vás cenu koupit si digitální asistentku? Na to není jednoduchá odpověď. Záleží na tom, co od tohoto zařízení čekáte. Pokud se chcete pobavit, pochlubit před návštěvou, dát dětem něco na zlepšení angličtiny nebo prostě jen „držet krok s dobou“, tak těch pár tisícovek asi litovat nebudete. Počítejte však s tím, že za měsíc po koupi si už možná ani nevzpomenete, že doma nějakou takovou asistentku máte zapnutou.

Ale to v žádném případě neznamená, že jde o slepou uličku. Jde spíše o první vlaštovku trendu chytré domácnosti, který možná bude vypadat mnohem nenápadněji, než si jej firmy představovaly před deseti lety.

Google nyní například zvažuje možnost zabudovat do Google Home i wi-fi extender, což by chytře využilo pozici, kterou digitální asistentka v domácnosti má.

Srovnání asistentek Amazon Echo a Google Home
Amazon Echo Google Home
Cena180 dolarů za Echo (4 500 Kč)
50 dolarů za Echo Dot (1 300 Kč)
150 dolarů
(3 800 Kč)
Silné stránky
  • Ohromné množství aplikací (Skills)
  • Propracované odpovědi na základní otázky
  • Velké množství podporovaných zařízení pro chytrou domácnost
  • Částečná otevřenost platformy Alexa pro další firmy
  • Dobře rozumí a vyslovuje
  • Velké množství vtipných odpovědí a hříček
  • Hlasitý reproduktor (ne u Dot)
  • Schopnosti nejlepšího vyhledávače Google
  • Výborné propojení s televizí přes Chromecast
  • Velmi dobře rozumí
  • Relativně dobře odpovídá
  • Více vestavěných funkcí
  • Velké množství vtipných odpovědí a hříček
  • Časté updaty
  • Hlasitý reproduktor
Slabé stránky
  • Složitější nastavení
  • Pomalejší aplikace
  • Citlivější na přesně položenou otázku
  • Aplikace (Skills) jsou často velmi neohrabané
  • Nelze snadno zabezpečit proti zneužití
  • Některé chyby působily zbytečně
  • Nelze snadno zabezpečit proti zneužití
Jak aktivovatAlexa, Echo, AmazonHey Google, OK Google
Podporovaná zařízeníNest, Ecobee, Honeywell, SmartThings, Belkin WeMo, Philips Hue, IFTTT a dalšíNest, SmartThings, Philips Hue, Belkin WeMo, Honeywell, IFTTT
Proč koupit?Je levnější a dostupnější v EU. Pobavíte se.Má větší potenciál do budoucna. Pobavíte se.

Pěknou ochutnávkou této budoucnosti je třeba způsob, jakým Google zajišťuje, že dostanete jen jednu odpověď. Když jsme totiž pronesli ono kouzelné „OK, Google“, probudila se nám hned tři zařízení: Google Home, hodinky s Androidem a chytrý telefon s Androidem, ale pouze Google Home poslouchal náš dotaz, zatímco hodinky i telefon se vzápětí ze sítě dozvěděly, že „na dotaz odpovídá jiné zařízení“.

Myslíme si tedy, že za pár let už nebudeme přemýšlet o tom, které „zařízení“ na nás reaguje. Prostě dotaz položíme způsobem, který budeme preferovat (hlasem, dotykem, kontextem, gestem) a zařízení, které bude v danou chvíli nejvhodnější (velká TV, mobil, chytrý náramek, reproduktor) se postará o odpověď. V této utopické představě se samozřejmě bude mnohem hůře hledat definice osobního soukromí, ale stačí, aby to bylo pohodlné, a většině lidí to bude jedno.

Současné asistentky tedy vnímáme jen jako skromnou ochutnávku této „ideální budoucnosti“, ve které bude hlas svědomí nahrazen vševědoucím hlasem v cloudu.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili informace o možnostech propojení.

,