Televize, elektronika

Televize, elektronika | foto: Profimedia.cz

Test digitálního vysílání: lidé byli většinou překvapeni kvalitou obrazu

  • 78
Od začátku prázdnin měli možnost čtenáři našeho serveru zapůjčit si set-top box pro příjem pozemního digitálního televizního vysílání. I když se zatím jednalo pouze o experimentální vysílání, byly odhaleny některé problémy, které mohou provázet i začátek řádného digitálního vysílání.
Kvalita obrazu a nabídka většího množství programů - to byly hlavní důvody, proč se řada čtenářů Technet.iDNES.cz a MF DNES rozhodla pro digitální příjem televizních programů. Redakce MF DNES spolu s internetovým portálem iDNES a firmou DVBTshop po celé léto testovala experimentální digitální vysílání v Praze a středních Čechách.

Přijímače si od června do září zapůjčilo několik desítek lidí, kteří testovali kvalitu vysílání na téměř padesáti místech - polovina z nich v Praze, druhá polovina ve středních Čechách.

Testování tak proběhlo například v Kladně, Benešově, Kolíně či v Žebráku.

„Už u tohoto vysílání zůstanu. Nemáme tady totiž kabelovou televizi. Takže to pro mne kromě kvality obrazu znamená i možnost větší nabídky programů,“ řekl například muž testující vysílání v Žebráku.

„Opravdu zřetelně kvalitnější příjem, ostrý obraz a kvalitní zvuk,“ reagoval jiný zájemce o set top box bydlící ve Zlatníkách u Prahy.

Řada čtenářů MF DNES přitom upozorňovala na fakt, že digitální vysílání lze kvalitně zachytit i na řadě míst, kde je současné vysílání velmi nekvalitní. Takových míst jsou v Praze a okolí desítky.

„V Mnichovicích je velmi špatný příjem analogového signálu i na anténu se zesilovačem. 46. kanál digitálního vysílání má v závislosti na počasí výborný obraz i zvuk,“ popsal své zkušenosti další čtenář.

Ne všichni však byli s experimentem spokojeni

Někteří čtenáři si stěžovali na výpadky signálu. Jiní na to, že nahrávání digitálního vysílání na videorekordér je dost problematické.

Nahrávání totiž nelze naprogramovat stejně jako u běžného vysílání. To umějí až dražší set top boxy, které například obsahují pevný disk - podobně jako některé DVD rekordéry. Nejdále od pražských vysílačů testoval digitální televizi v akci MF DNES muž z Jičína.

I přes velkou vzdálenost od metropole ohodnotil kvalitu digitálního obrazu jako o dvacet procent lepší než u analogového vysílání, které v Jičíně nyní přijímá.

Dostupné digitální pozemní TV kanály (multiplexy):


  • 25. kanál (Praha):
    řádný multiplex ČRa
    TV stanice: ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova
    Rozhlas: ČRo 2-Praha, ČRo 3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur a Rádio Česko

  • 46. kanál (Praha):
    experimentální multiplex CDG
    TV stanice: ČT1, ČT2, ČT24, Prima, TV Nova a TOP TV
    Rozhlas: ČRo 1-Radiožurnál, ČRo 2-Praha, Radio Proglas, Evropa 2, Expresradio a Classic FM

  • 64. kanál (Praha), Brno (25. kanál):
    experimentální multiplex Českého Telecomu 
    TV stanice: TV Óčko
  • Zajímají vás podrobnosti

    I když bylo minulý týden zahájeno řádné digitální pozemní TV vysílání ve formátu DVB-T, je to zatím pouze první vlašťovka, kterou budou postupně následovat další provozovatelé a která se teprve bude muset rozletět po české, moravské a slezské krajině.

    Stále tak má smysl podívat se, jak byli jednotliví testující spokojeni s digitální televizí v jejich lokalitě. Mapku s podrobnostmi a zkušenostmi testujících si můžete prohlédnout zde.

    ,