Otestovali jsme (ne)ovladatelné hračky. Minidron s kamerou už za 500 Kč

aktualizováno  14:50
Kvadrokoptéry šly v posledních dvou letech s cenou prudce dolů. Otestovali jsme ty nejlevnější drony a kupodivu to nebyla úplná tragédie. Podívejte se, jakými létajícími špiony s kamerkou můžete oslňovat nebo otravovat své okolí. Už za 400 korun seženete kvadrokoptéru na dálkové ovládání, za 500 pak můžete i natáčet.
Testované kvadrokoptéry

Testované kvadrokoptéry | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

„Počkej, opravdu jen za pět set? To zní dobře. No tak to se těším na článek!“ Když vás šéfredaktorka přistihne, jak v pracovní době létáte po redakčních chodbách s miniaturním dronem, je to asi nejlepší závěr konverzace. Znamenalo to ale také, že naše mnohatýdenní důkladné testování budeme muset dotáhnout do konečné podoby co nejdříve.

Podívejte se na video shrnující náš velký test malých levných dronů:

Neuvěřitelně levné hračky jak ze sci-fi filmu

Za profesionální drony zaplatíte desetitisíce nebo i statisíce korun. Odměnou vám bude spolehlivý robustní nástroj, který v řadě případů nahradí i ještě mnohem dražší vybavení profesionálních filmařů. Několik takových jsme už otestovali: třeba DJI Phantom 3 nebo nejnověji DJI Spark.

Testované drony

Pro většinu smrtelníků jsou ale tyto špičkové přístroje příliš drahé a na hraní zcela nevhodné. Proto jsme se podívali na opačnou stranu cenového spektra: říkáme jim „drony na rozbití“.

Děkujeme všem firmám, které nám přístroje na hraní, tedy chceme říci do testu, zapůjčily.

„Jen pět stovek? To si děláš srandu? Pošli odkaz!“ To byla asi nejčastější reakce kolegů z ostatních redakcí. Další časté reakce: „Nechceš s tím jít do háje?“, „Tomu říkáte práce, tomuhle?“ a „Au, moje vlasy!“ Všechny každopádně překvapilo, jak levně se dají pořídit zejména drony s kamerou. Ty totiž pořád vypadají, že patří spíše do špionážního filmu. Přitom jsou dnes levnější než některé panenky.

Podle čeho jsme vybírali

Jak jsme testovali

Přiznáváme: šlo především o zábavu

Do testu jsme zařadili ty nejlevnější dostupné drony. V této cenové kategorii nečekáme žádné profesionální funkce. Tohle jsou prostě hračky, I když ne nutně pro děti. Naším hlavním - byť tentokrát velmi subjektivním - kritériem proto byla zábava.

Sekundární kritéria jsou už tradičnější: stabilita letu, ovládání, funkce, kvalita záznamu, uživatelská přívětivost a samozřejmě cena.

Před Vánocemi 2016 jsme vydali článek o „blbůstkách z čínského e-shopu“, a jednou z hraček, které nám přišly, byl právě levný dron. Ten nás ale zklamal, protože už po pár dnech testování přestal fungovat. Nevzdali jsme to však a vyzkoušeli i jiné drony z čínských e-shopů (Gearbest a AliExpress), ty nás inspirovaly k tomuto článku.

Podívali jsme se i v několika českých e-shopech po kvadrokoptérách, které jsou malé a levné, a přitom je s nimi zábava. Přístroje do testu zapůjčily firmy Alza.cz, Mall.cz a Conrad.cz - děkujeme.

Kategorie minidronů není jasně ohraničená. Cenově i velikostí do ní postupně přetékají i levné střední drony, které jsou primárně určené na létání venku. Pro tento test jsme se ale drželi u „vnitřních“ dronů, jež se vejdou do dlaně.

Přehled testovaných dronů
Kvadrokoptéra Cena PoznámkaHmotnost
Hubsan H111 411 Kč z Aliexpress.com10 gramů
HobbyZone Faze 8300555 Kčz Conrad.cz12 gramů
2Fast2Fun Quad XS999 Kčz Alza.cz6 gramů
Hubsan H002 (vítěz testu)503 Kčz Gearbest.com19 gramů
Forefer Pixel1 290 Kčz Mall.cz21 gramů
Reely Nano WiFi FPV 1 550 Kč z Conrad.cz16 gramů

Porovnání miniaturních dronů podle velikosti (kliknutím na fotku dronu se dostanete na příslušnou kapitolu naší recenze):

Hubsan H111

HobbyZone Faze 8300

2Fast2Fun Quad XS

Hubsan H002

Forever Pixel

Reely Nano WiFi FPV

Pokud jste se už nyní, při pohledu na cenovky dronů a jejich fotky, rozhodli, že si nějaký koupíte, dovolte, abychom vám ušetřili některá nepříjemná překvapení.

Za prvé, drony se dlouho nabíjejí a ve vzduchu vydrží jen chvilku. Obvykle je to třeba půl hodiny nabíjení na pět minut letu. Nebo hodina nabíjení, sedm minut letu. Některé drony mají vyměnitelnou baterku, jinak ale musíte počítat s tím, že si s sebou vezmete přenosnou powerbanku a budete dělat pořádně dlouhé přestávky.

Za druhé, malé motorky použité v dronech mají omezenou životnost. Na tyto motorky se nevztahuje záruka. Až je opotřebujete (což může být otázka třeba několika dní či týdnů v závislosti na tom, jak často létáte), nezbývá vám, než koupit nové motorky, nebo rovnou koupit nový dron. Ani na opotřebování baterie se záruka nevztahuje. O pádech z výšky nemluvě. Jinými slovy, pokud se vám dron rozbije, nečekejte, že dostanete peníze zpět (samozřejmě bude záležet na konkrétním obchodě/výrobci).

Za třetí, od levných dronů nečekejte videa či fotografie, které byste mohli použít pro nějaké prezentace. Jde opravdu jen o hračku. Pokud nějaký levný dron slibuje „HD záznam“, čekejte spíše nějakou extrapolaci, která bude v důsledku vypadat ještě hůře než původních 480 řádků.

Ukázka snímku z videa - Hubsan H002

Ukázka snímku z videa - Reely Nano

Ukázka snímku z videa - Forever Pixel

Za čtvrté, všechny drony v našem testu nabízejí „akrobatické prvky“, obvykle jde o přemety na všechny strany. V manuálu si ale přečtete, že na přemet potřebujete být ve výšce alespoň dvou metrů a mít odstup od překážek alespoň dva metry... Prostě od přemetů čekejte kromě efektního kousku také narušení plynulosti letu a v místnosti nejspíše i nějaký ten karambol.

A teď už jdeme na jednotlivé droníky. Napřed si odbydeme ty bez kamerky...

Hubsan H111 Nejlevnější dron v testu překvapil rychlostí

Lehká a rychlá kvadrokoptéra, která nás překvapila hlavně svou cenou. V nabídce čínských e-shopů je za 19 dolarů (cca 435 Kč) včetně poštovného, s různými slevami se dá koupit ještě levněji. Je vlastně neuvěřitelné, že za tuto cenu opravdu dorazí funkční a relativně kvalitní hračka.

Dron Hubsan H111
Dron Hubsan H111

Pohled na dron Hubsan H111 shora a zdola

Na první pohled je vidět, kde se podařilo ušetřit hmotnost i náklady - tištěný spoj je zároveň použit jako hlavní „drak“ celé konstrukce. Protože je ale celý dron neuvěřitelně maličký a lehký (i s baterií váží pouhých 10 gramů), tak to vůbec nevadí.

Dron Hubsan H111 s ovládáním

K této hračce dostanete asi nejklasičtější ovládání, se kterým se v různých variantách setkáte nejen u dronů značky Hubson. Nečekejte žádné extra funkce, dron prostě zapnete a už létá. Jeho let patřil k nejtišším v našem testu a vzhledem k jeho nízké hmotnosti se nemůžeme divit ani tomu, že opravdu hbitě zrychloval.

Jeho ovládání je velmi zábavné. Má tři rychlostní režimy, přičemž na ten nejvyšší opravdu létáte na hranici toho, co dokáže amatér uřídit. Dron bohužel toto řízení nijak neusnadňuje a při nejvyšší rychlosti se chová celkem divoce. Navíc bohužel občas nedrží směr a zničehonic nám rotoval podél osy proti směru hodinových ručiček. Zdá se to být jako malá nevýhoda, ale nebýt jí, mohl to být jeden z favoritů našeho testu. Při delším létání (ve vzduchu vydrží na jedno nabití čtyři až pět minut) bohužel tato nepříjemnost kazila jinak skvělý zážitek ze svobodného létání a prakticky okamžité reakce.

HobbyZone Faze 8300 Závodník, který potřeboval pájku

Velmi podobnýHubsanú H111 je i dron HobbyZone Faze 8300, který nám do testu půjčil český e-shop Conrad.cz (nyní jej již v nabídce nemají). Ovládání je téměř stejné, hmotnost jen o dva gramy vyšší.

Dron HobbyZone Faze
Dron HobbyZone Faze

Dron HobbyZone Faze shora i zdola

Protože je dron velmi lehký, má nízkou setrvačnost a to znamená, že je trochu těžší udržet jej ve stabilní výšce. A naopak velmi jednoduché je s ním nabourat, stačí přehnat kompenzaci a už jste ve zdi.

Dron HobbyZone Fazes ovládáním

Potěšilo nás, že dron naše karamboly přežil ve zdraví, ale připevnění drátků k motorkům se nakonec přeci jen uvolnilo a museli jsme použít pájku. Stejný příběh se o týden později opakoval s jiným drátkem, takže si troufáme tvrdit, že to nebyla jen nešťastná náhoda. Každopádně s dronem je zábava a když si jej umíte opravit, může být součástí té zábavy třeba i ta oprava.

Video zobrazující naše dojmy z dronů bez kamerky:

2Fast2Fun Quad XS Nejmenší dron s neuvěřitelnými 6 gramy

V obalu dronu 2Fast2Fun (zapůjčila Alza.cz) najdete jen dálkové ovládání. Musíte otevřít pouzdro ovladače, abyste v něm našli tento neuvěřitelně maličký a lehoučký dron.

Dron 2Fast2Fun Quad XS ovládáním

Napřed ani nechcete věřit, že něco takového může fungovat a létat. Miniaturní baterie samozřejmě vydrží jen na pár minut letu, ale i tak je to zážitek. Dron je hbitý a velmi rychlý, takže chvíli trvá, než jej dokážete jakž takž udržet na místě.

Dron 2Fast2Fun Quad XS
Kvadrokoptéra 2Fast2Fun Quad XS

Kvadrokoptéra 2Fast2Fun Quad XS vedle dvacetikoruny

Létání jsme si bohužel v tomto případě užili jen třikrát, pak se dron „zbláznil“. Zřejmě proto, že jeden z jeho motorků dosáhl svých limitů (“ošoupal se“) a elektronika se tento handicap zuřivě snaží kompenzovat. Výsledkem je neovladatelný stroj, který se dokonce odmítal vypnout a museli jsme jej nechat vybít. To samozřejmě může být vada námi testovaného kusu, nicméně jen kvůli natáčení jsme další půjčovat nechtěli. V testu si nicméně dron svou zmínku zaslouží, protože jde o ukázku toho, jak daleko současná miniaturizace zašla. Podle nás jde ale o miniaturizaci zbytečnou, na úkor výdrže baterky, a je to spíše kuriozita. Na druhou stranu, testujeme hračky, tak těžko můžeme hračce vyčítat, že není „dostatečně užitečná“, že?

Následují tři testované drony, které mají na palubě i kamerku:

Hubsan H002 Vynikající poměr cena výkon, skvělé záběry

Kvadrokoptéra Hubsan H002 se již nevyrábí a podle nás je to škoda. Pořád je však k dostání v některých čínských e-shopech. My jsme ji poprvé koupili v prosinci 2016 a stále patří k našim nejoblíbenějším.

Dron Hubsan H002

Za přibližně 511 Kč (včetně poštovného) totiž dostanete odolný minidron, který umí natáčet videa na microSD kartu a navíc se relativně dobře ovládá. Musíte si na to chvíli zvykat a naučit se několik fíglů a zkratek (manuál jsme si museli stáhnout z webu) a získat ten správný „grif“. Elektronika ale dokázala držet stabilitu, i když jsme postupně při našem intenzivním testování ohnuli vrtulky nebo dokonce jejich hřídele.

Jak jsme testovali H002 + ukázky ze záběru videokamery dronu:

Há dvojka je překvapivě stabilní, ovládala se nejlépe ze všech v našem testu. Má dva rychlostní režimy – při tom pomalejším ji můžete půjčit i začátečníkovi. Ten rychlejší se pak hodí na let venku, kdy je potřeba poprat se s atmosférou. Protože je kvadrokoptéra lehká a kompaktní, je i relativně odolná. Jen by se hodilo, kdyby měla ochranu vrtulek – takto skoro každý náraz znamená havárii a hledání červené vrtulky na zemi. Když jdete létat ven, raději si vezměte náhradní vrtulky s sebou (v balení jsou přibaleny čtyři náhradní, dvě od každého typu).

Dron Hubsan H002 s ovládáním

Jakmile si ovládání trochu osvojíte, přijdou na řadu triky. Há dvojka umí přemety na všechny strany. Nabízí také tzv. Headless režim, ve kterém můžete ovládat směr letu dronu bez ohledu na rotaci podél osy z, což pomáhá zejména začátečníkům při orientaci v prostoru. Hodí se také venku, kdy s dronem létáte na větší vzdálenosti – u malého dronu totiž na dálku spolehlivě nepoznáte, kam právě směřuje.

Dron je překvapivě ovladatelný i venku, a to i za mírného větru. Můžete tak natáčet fotky a videa z výšky. Nevýhodou je, že nevidíte, co natáčíte, dron nepřenáší obraz v reálném čase. Na druhou stranu jsou záběry o trochu kvalitnější než z dronů, které obraz posílají přes WiFi naživo. Kvalita záznamu je překvapivě dobrá, zvláště za světla. Samozřejmě nejde o žádný HD nebo dokonce FullHD záznam, ale i 480řádkové video nás potěšilo.

Ukázka snímku z videa - Hubsan H002
Ukázka snímku z videa - Hubsan H002

Ukázka snímků z videa - Hubsan H002

Celkově se pro nás H002 stala vítězem testu. Přispěla k tomu nízká cena, relativně kvalitní video a příjemně poslušné ovládání.

Forever Pixel Dron, který umí držet výšku a myslet za pilota

Kvadrokoptéra Pixel byla v našem testu největší, ale pořád maličká. Jako jediná z námi testovaných dronů měla ochranu vrtulek, což se hodí zejména při létání v místnosti. Jako jediný v testu má také výměnnou baterii, a v balení jsou dokonce hned tři, takže si je můžete nabít do zásoby a prodloužit tak dobu letu.

Kvadrokoptéra Forever Pixel s ochranou vrtulek

Forever Pixel se od ostatních dronů odlišuje i tím, že umí automaticky držet výšku, což je u takto levného stroje rarita. Při ovládání dronu tedy nepřidáváte nebo neubíráte plyn, ale levou páčkou pouze přidáváte nebo ubíráte ovládáte výšku. To přispělo k obdivuhodné stabilitě letu uvnitř v místnosti. Pixel se tak hodí, pokud chcete létat přesně a precizně bez větší námahy. Dobře se poprala s přemety a „bezhlavým režimem“.

Kvadrokoptéra Forever Pixel se vejde do přiloženého ovládání

Dron umí natáčet video, které v reálném čase (s malým zpožděním) posílá přes Wi-Fi signál do mobilního telefonu. Záznam není nijak zvlášť kvalitní, ale pro základní pořízení videa stačí. Rozhodně však nečekejte, že podle tohoto videa budete létat bez pohledu na dron. Na to byste potřebovali mnohem rychlejší přenos, každé zpoždění je totiž hodně znát.

Video z testování dronu Pixel + další ukázky videa pořízeného dronem:

Ukázka snímku z videa - Forever Pixel

Video je použitelné pro představu, co dron vidí, a pro zábavu. Přišlo nám ale značně přeostřené a o trochu horší, než video z Hubsanu.

Při létání venku jsme několikrát narazili na to, že nám dron nechtěl vystoupat nebo naopak odmítal klesat. Zřejmě se automatice náš manévr nezdál bezpečný. Ovladač má i nouzové tlačítko, které umožní okamžité vypnutí rotorů. Dron pak spadne rovnou dolů, naštěstí je lehký, a tak to vždycky přežil.

Kvadrokoptéra Forever Pixel - dálkové ovládání
Kvadrokoptéra Forever Pixel

Kvadrokoptéra Forever Pixel - dálkové ovládání má nástavec pro mobilní telefon

Pixel nás celkově velmi příjemně překvapil. Za cenu necelých 1 300 Kč jsme nečekali takovou míru automatizace. Hlavně udržování výšky nás potěšilo. S touto automatikou se ale i něco ztrácí - při létání jsme občas neměli pocit, že dron „přímo“ řídíme, ale spíše že dáváme počítači pokyn, kam letět. Jako jediný měl Pixel i kompas pro automatický návrat, který ovšem funguje hodně přibližně a výrobce nedoporučuje na něj spoléhat. Pokud si ale kupujete dron kvůli pocitu svobody, může vás občas chytré ovládání naštvat, jak se snaží myslet za vás.

Reely Nano WiFi FPV Podívejte se na svůj byt v přímém přenosu

Kvadrokoptérka Reely Nano patří k těm levnějším dronům na českém trhu, které mají kamerku a okamžitý přenos signálu (FPV - First person view).

Dron Reely Nano WiFi FPV

V malém těle nabízí opravdu hodně funkcí, včetně několika akrobatických triků. Při běžném létání bychom ale ocenili spíše vyšší stabilitu – pokud nemáte s řízením kvadrokoptéry praxi, budete se s ovládáním na začátku trochu trápit. Stroj hodně zatáčí, i když nemá, s trochou praxe a v rychlejším režimu se jej daří trochu ukočírovat.

Dron Reely Nano WiFi FPV s ovládáním - dron se bohužel do ovládání nevejde

Tahle kvadrokoptéra ovšem přináší spoustu zábavy právě díky tomu, že má kamerku. Na důvěrně známé místnosti se tak podíváte úplně z nového úhlu, což je kupodivu zábavnější, než to na první pohled zní.

Naše video z testování Reely Nano:

Ukázka snímku z videa - Reely Nano

Video můžete sledovat v reálném čase, ale zpoždění je příliš velké na to, abyste podle něj mohli kvadrokoptéru ovládat. Záznam samozřejmě můžete i nahrávat – není to rozhodně žádné HD video, ale to od hračky snad nikdo nečekal.

Levné hračky jako odrazový můstek k drahému hobby

Maličkaté drony stojí pár stovek a jsou vysoce návykové. Pokud vás bude létání bavit, připravte se, že kolem kvadrokoptér za posledních pár let vzniklo svébytné odvětví. Vlastně hned několik.

Můžete se dát cestou pokročilých miniaturních dronů (tzv. Tiny Whoop)závodních dronů a zlepšovat své reflexy při prolétávání spletité trojrozměrné tratě. Připravte si desetitisíce korun na vybavení: dron, náhradní díly, brýle pro sledování videopřenosu, profesionální ovládání.

Nebo se můžete vydat za nejlepšími videozáběry z výšky. Pak svou nejednu výplatu utratíte za velké drony, které unesou vaše fotovybavení i speciální gimball minimalizující vibrace.

A nebo můžete zůstat u dronů jako u hraček. Zážitky jsou v lecčems podobné. Ochutnáte rychlost (i když v desítkách, nikoli stovkách km/h) a okusíte radost z objevování nových pohledů na okolní svět (i když pouze ve VGA, nikoli 4K rozlišení). Na druhou stranu, až je rozbijete, nebude škoda tak velká. Jde pořád jen o hračky, i když takové, které by vám před patnácti lety mohl závidět i James Bond.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili videa a další podrobnosti.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi je 1 příspěvek

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...