Test kancelářských PC: Který z testovaných počítačů je nejlepší?

  • 35
Ve třetím a posledním dílu testu tří počítačů od světově renomovaných výrobců se zaměříme na praktickou práci se systémem a další vlastnosti prověřovaných sestav. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na srovnání cen.
Po dvou předchozích dílech, kde jsme se věnovali vybavení a výkonu testovaných počítačů, se pomalu dostáváme k závěru.

SW vybavení a aktualizace

Všechny tři počítače měly předinstalovány operační systém Windows XP. Společnosti Fujitsu Siemens Computers(FSC) a Hewlett-Packard (HP) k počítači navíc dodaly i OS Windows 2000.

Ve výbavě Scenicu S2 dále nalezneme „Produkt recovery“ CD, které znají především majitelé notebooků a jehož účelem je obnovení firemního systému do podoby, v níž byl při koupi počítače. Další CD skrývá ovladače a utilitky. Případní uživatelé mohou dále využít antivirového programu F-Secure s celoroční aktualizací. U IBM jsme objevili trojdílné „Recovery“ CD. V instalaci je program „PC Doctor“, který umožňuje diagnózu součástí počítače a problémů. IBM nabízí on-line update systému a ovladačů a dále vzdálenou pomoc, která spočívá v řešení problémů přes internet. Compaq EVO D310 je též vybaven „Recovery“ CD. Program „e-Diagtool“ je obdoba PC Doctora u NetVisty, „HP instant Support“ pak automaticky rozpozná a opraví případný problém v počítači.

Start systému a praktické zkušenosti

Všichni výrobci se zasloužili o přibližně stejný start počítače při prvním spuštění. Nejdéle se zdržel při prvním použití počítače Compaq. Nejdříve je nutné potvrdit licenční podmínky Microsoftu, následně je uživatel informován o záruce. Dalším krokem je informace o možnosti uzavření smlouvy o podpoře, která má zajistit aktualizaci a rozšíření vašeho SW vybavení. Následně je nutné vložit název počítače, vybrat připojení k internetu. Nechybí možnost registrovat software Microsoftu a nakonec lze vytvořit až pět uživatelských profilů. Prvotní konfigurace u dalších dvou počítačů probíhá obdobně. Po tomto začátku jsme otestovali náběh systému do pracovní polohy. Se Scenicem S2 se po stisknutí tlačítka „power“ dalo pracovat již za 39 sekund, s IBM za 32 s, Compaq EVO byl připraven za 43 sekund.

Všechny tři modely pracovaly poměrně svižně ve všech kancelářských a většině multimediálních aplikací. NetVista a Evo měly chytře vyřešen problém počítače bez reproduktorů. Pokud totiž nebyla sluchátka či reproduktory zapojeny, zvuková karta používala výstup na interní „beeper“. Zvuk byl sice mono, ale pro běžnou práci dostačoval.

Stabilita a tichost

Každý z testovaných počítačů běžel 14 dní bez vypnutí s výrazně nadprůměrným vytížením, než jakého by se mu dostalo v běžné kanceláři. Ani v jednom případě nedošlo k „zatuhnutí“ systému, natož pak k nechvalně známé události „BSOD“ (blue screen of death), čili chybové hlášce systému na modrém pozadí obrazovky, po které zpravidla následuje reset.

Co se tichosti týká, na celé čáře zde vyhrává systém o společnosti Fujitsu Siemens Computers. Speciálním softwarem je možno nastavit tišší běh systému a to včetně pevného disku. Vše je samozřejmě na úkor výkonu, ale nic není zadarmo. Také tenká CD mechanika Scenicu S2 na hlučnosti nepřidává. Velice tichý stroj je i NetVista, i když nedosahuje kvalit výše zmiňovaného počítače. Přitom je potřeba si uvědomit, že počítač není vybaven ani milimetrem jakékoliv tlumící hmoty. Na poli ticha nejvíce zklamala sestava od společnosti Hewlett-Packard. Může za to především CD mechanika, která o sobě dávala velice hlasitě najevo, že právě pracuje.

Záruka a servis

Všechny tři společnosti nabízí základní tříletou záruku. FSC garantuje pětiletou dostupnost náhradních dílů. HP nabízí po prvním roce, ve kterém garantuje servis, následující pracovní den výměnu vadných částí počítače zdarma přímo u zákazníka. U IBM garantují dostupnost náhradních dílů do pěti let po jejich stažení z trhu.

Další výbava a rozšiřitelnost

Všechny tři systémy jsou vybaveny AGP portem a mohou pojmout až tři PCI karty s nízkým profilem. Také případnému rozšíření počtu disků či mechanik (vždy o jeden kus) nic nebrání.

Mezi nejzajímavější nadstandardní součást počítače rozhodně patřil bezpečnostní systém Scenicu S2, který ověřoval oprávněnost přístupu pomocí integrované čtečky čipových karet (jedna karta byla přiložena v balení).

Závěrečné hodnocení a cena

Cena počítače FSC Scenic S2 v dodané konfiguraci dosahuje hodnoty 32 990 korun bez DPH. Testovaná NetVista M42 je v prodeji za 34 900 Kč bez daně z přidané hodnoty. Konečně Compaq Evo D310 od Hewlett-Packard si budete moci pořídit za 28 900 korun bez daně.

Při pohledu na předchozí výsledky nelze určit jednoznačného vítěze. Vždy bude záležet na tom, k čemu se chystáte počítač využívat. Například výkonnostně až třetí Scenic S2 nabízí vysoce tichý chod, úsporu místa a svěží design, také zabezpečení pomocí čipové karty je vlastnost, která může přilákat. Nejdražší IBM zase nabízí robustní systém, který bude dobře pracovat v síti a nebude příliš rušit okolí. Compaq, který je vítězem klání cena/výkon, je zase více hlučný než testovaní konkurenti.

Proč si vlastně pořizovat PC renomovaných výrobců?

Mimo kvalitní servisní podpory se uživatel může spolehnout na skutečnost, že jím zakoupený počítač byl sestaven po náročném výběru z velkého množství možných kombinací jednotlivých komponent a jejich ovladačů. Stabilita systému značkového produktu, i při nadprůměrném pracovním vytížení, také není k zahození. V neposlední řadě je i otázka upgrade, který by neměl přinést žádné problémy – jak při samotném vylepšení počítače, tak při další funkčnosti systému. I tak se může někomu zdát, že toto vše nestojí za zvýšené pořizovací náklady oproti PC sestavenému s důrazem na cenu. Tuto cenovou nerovnováhu se v Česku většina velkých počítačových firem snaží alespoň částečně kompenzovat různými dalšími benefity. Jedním z nich může být například výhodná cena monitoru či LCD panelu, za kterou by se tento nedal samostatně koupit. Ale i přesto je kompletní systém většinou dražší, než podobně vybavený počítač lokálního výrobce.