Konvertibilní notebook/tablet Lenovo Yoga 900S

Konvertibilní notebook/tablet Lenovo Yoga 900S | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Kilogram hmotnosti a devět hodin výdrže. Povedené 2v1 Lenovo Yoga 900S

  • 20
Nosit s sebou notebook již zdaleka neznamená riziko skoliózy a vypadá to, že konečně nastává doba, kdy nemusíte přibalovat ani napájecí adaptér. Výdrž se v testu pohybovala mezi 7:30 a 9:50 hodiny při běžné kancelářské práci a použití on-line služeb, včetně těch multimediálních.

Yoga se zejména díky masivnímu marketingu stala takřka synonymem pro konvertibilní zařízení s překlopitelným displejem. Yoga 900S toto konstrukční řešení dotáhla prakticky k dokonalosti. Víko s displejem je k tělu s klávesnicí připojeno pomocí pantů, které silně připomínají kovové řemínky hodinek. A řešení je to nejen vizuálně zajímavé, ale opravdu praktické - displej pevně drží v jakékoli myslitelné poloze a neopustí ji ani při pohybu s počítačem nebo ťapkání prstu po displeji. Drobné dílky pantů mezi sebe rády přimknou prach a nečistoty, ale s trochou údržby to nepovažuji za komplikaci.

Lenovo Yoga 900 S

Pochvalu si rozhodně zaslouží nízká hmotnost 1 002 gramů a notebook opravdu v ruce působí překvapivě lehce. Další první dojmy jsou méně nadšené: širokánský rámeček kolem displeje vypadá dnes poměrně nepatřičně, překvapí i relativně drobný (byť multidotykový) touchpad. Výraznější nepříjemností je však absence elektronického, a tedy i možnosti využít například systém Windows Ink. Pero je možné dokoupit za zhruba 1 200 korun, ale u konvertibilního notebooku prémiové třídy by mělo být součástí balení.

Klávesnice má netradiční „zlatavou“ barvu, pokud při psaní potřebujete vidět znaky na klávesnici, musíte si vypínat její podsvětlení - jinak bílé znaky nepříjemně splývají. V noci pak podsvětlení naopak odvádí dobrou práci.

Slušný výkon a výdrž akumulátoru

V tenoučkém šasi notebooku nalezneme pasivně (a tedy zcela bezhlučně) chlazený procesor Intel Core m7-6Y75 taktovaný na 1,2 GHz, 8 GB DDR3 operační paměti a 512 GB SSD úložiště (Samsung, M.2 slot, rychlost čtení až 1637 MB/s, zápisu 597 MB/s). O zobrazení se stará výborný IPS displej s rozlišením 2 560 x 1 440 obrazových bodů z produkce Sharpu, jehož použití kazí jen výrazně lesklá povrchová úprava.

Výkonové testy
PC Mark - Creative OpenGL 3 209 bodů
PC Mark - Creative 2 138 bodů
PC Mark - Home Open GL2 681 bodů
GeekBench 2.45 586 bodů
GeekBench 3.0 - jedno jádro2 354 bodů
GeekBench 3.0 - všechna jádra4 619 bodů
CineBench 11.5 - OpenGL18,76 fps
CineBench 11.5 - CPU1,97 bodu
CineBench 15 - OpenGL25,01 fps
CineBench 15 - CPU182 bodů
3D Mark - Sky Diver1 775 bodů
3D Mark - Cloud Gate3 414 bodů
3D Mark - Ice Storm Extreme20 972 bodů
3D Mark - Ice Storm 31 179 bodů

Napájení má na starosti 53 Wh akumulátor z továrny Simplo, který při běžném (výkonově nepříliš náročném) provozu notebook utáhne po dobu zhruba osmi hodin (pohybovali jsme se mezi 7:30 a 9:50) na 75% jasu a s použitím wi-fi. Při práci s grafikou a výpočetně náročných úlohách výdrž samozřejmě rychle klesá.

Reproduktory hrají ze spodní části notebooku, tedy odrazem o pracovní desku, nebo šasi notebooku v režimu tablet. Pokud ale opřete notebook například o peřinu, pak potřebujete sluchátka. Zvuk reproduktorů je výrazný, vokál je srozumitelný, ale hudba příliš ostrá a bez náznaků hloubek (ačkoli se reproduktory snaží a dokážou šasi notebooku jemně rozvibrovat).

Lenovo Yoga 900 S
Lenovo Yoga 900 S

Kvalita webové kamery je poměrně slušná, obraz relativně málo šumí a zároveň není vyžehlen přílišnou snahou o jeho vyčištění - při videotelefonii odvede dobrou práci. Mikrofon není příliš citlivý, ale při nastavení „na maximum“ lze pro komunikaci použít.

S porty šetří

Yoga 900S má dva USB 3.0 porty, jeden však poměrně netradičně slouží i jako napájecí, takže buď jedete z akumulátoru a máte porty dva, nebo ze síťového zdroje a pak je port pouze jeden.

Na boku najdete i jeden USB-C port, který umí pracovat v režimu USB 3.1 a DisplayPort 1.2, a můžete jej tak s patřičným kabelem použít po připojení monitoru. Bohužel režim Thunderbolt podporován není, a tak na extrémně rychlé dokovací stanice, disky nebo externí grafické jednotky můžeme zapomenout. Škoda.

Posledním nejmenovaným je klasický kombinovaný sluchátkový/mikrofonní konektor Jack 3,5 mm.

Povedený, jen škoda lesklého displeje a teplejší klávesnice

Yoga 900S zaujme především kombinací nízké hmotnosti a dlouhé výdrže na akumulátor. Výkonem stačí pro svižnou běžnou práci, k čemuž jsou úsporné „m“ procesory určeny. I tak není zcela ideálně vyřešen odvod tepla, palmresty a touchpad jsou sice stále chladné, klávesnice se však při větším vytížení zahřívá, což zejména v létě příjemné není.

Potěší kvalitní displej s velmi dobrým podáním černé a sytými barvami, který však kazí lesklá povrchová úprava, takže obraz trpí odlesky.

Cena testované konfigurace je 41 990 korun, variantu s procesorem m5 a polovičním SSD úložištěm pořídíte za 35 990 korun.