Levné fotoaparáty barvami nešetří

Levné fotoaparáty barvami nešetří | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

TEST: Nejlevnější foťáky někdy páchají šílenosti, většina překoná mobil

  • 46
V rychlém testu se utkalo devět nejlevnějších fotoaparátů na českém trhu. Nejsou tak špatné, jak jsme čekali. Ale s téměř zimním odpoledním šerem jich měla většina docela problém. Sami se podívejte na originály fotek ať víte, co od nich můžete čekat.

Do rychlého testu jsme pozvali všechny výrobce, jejichž aparáty spadají do cenového limitu 2 500 korun. Dodali všichni mimo Nikonu, který o srovnávací test levných kompaktů neměl zájem.

Všechny aparáty jsme osadili paměťovými SDHC kartami Kingston 16 GB Ultimate 233 ×. Výjimkou byl přístroj Samsung který má microSDHC slot a Fujifilm, který si s touto kartou vůbec neporadil. Zde ji nahradila menší a pomalejší varianta.

Fotili jsme vždy na plné rozlišení, což v případě testovaných aparátů znamená buď 16 Mpix nebo 14 Mpix s poměrem stran 4:3. Velikost výsledných snímků tak byla 4 608 × 3 456, respektive 4320 x 3240 obrazových bodů. Tento parametr není potřeba brát při výběru v potaz - rozdíl je to nevelký a v porovnání s rozdíly vlivem různých objektivů a interním zpracováním obrazu zanedbatelný. Výjimkou byl Genius, který má 5 Mpix čip a nejvyšším rozlišením je interpolací vypočítaných 12 Mpix.

Ukázkové fotky

ze všech testovaných aparátů

v původní kvalitě si stáhněte ZDE. (ZIP, 220 MB)

Jako přílohu testu si můžete stáhnout ZIP archiv s ukázkovými snímky - jsou v plné kvalitě, tak, jak jsme je stáhli z paměťových karet fotoaparátů. Podívat se tak můžete na jičínské náměstí zalité zimním poledním sluncem a na přiblížení Valdštejnské brány si můžete porovat transfokační rozsahy.

Maximální transfokace. Vše foceno ze stejého místa (Panasonic)
Maximální transfokace. Vše foceno ze stejého místa (Casio)
Maximální transfokace. Vše foceno ze stejého místa (Fujifilm)

Vliv nejdelšího ohniska na záběr: Panasonic (20 mm), Casio (23 mm) a Fujifilm (36 mm)

Naleznete zde noční portrét s bleskem a vánoční zátiší se svíčkou, které jsme fotili naopak bez blesku a při citlivosti ISO 800. Oříškem se ukázal portrét v exteriéru, kdy díky nízké světelnosti objektivů chtěly automatiky některých aparátů i za velmi solidních světelných podmínek použít blesk. To jsme nechtěli a tak jsme je přepnuli do režimu bez blesku. V některých případech se snímky povedly, občas vznikly nepříjemné přepaly v obličeji (na který jsme ostřili a exponovali).

Posledním snímkem je odpolední záběr na Ďáblickou hvězdárnu, přičemž v popředí je opadaný strom, na kterém jsou v některých případech patrné známky aberace.

Zkoušeli jsme fotit i rychlejší pohyb, ale to nemá s testovanými aparáty smysl - na to jsou pomalé. Nejlépe se nám v takové situaci osvědčil Panasonic.

Vliv šířky ohniska na záběr. Vše foceno ze stejého místa (Genius)
Vliv šířky ohniska na záběr. Vše foceno ze stejého místa (Canon)
Vliv šířky ohniska na záběr. Vše foceno ze stejého místa (Fujifilm)

Šířka záběru v nejkratším ohnisku, vše foceno ze stejného místa. Genius (7.45 mm), Canon (5 mm), Fujifilm (4.5 mm)

Kousek závěru pro nedočkavé

Jedna ze základních otázek, kterou jsme tímto rychlým testem chtěli zodpovědět, zní - má cenu kupovat takto levný aparát, když "nějak" umí fotit v podstatě každý telefon? A odpověď je snadná - pokud nemáte opravdu perfektní fotomobil, tak ano.

Srovnání se snímky pořízenými například novým Nokia 603 (za cca 4 tisíce) hovoří většinou jasně ve prospěch testovaných aparátů. Tedy s jednou výjimkou, kupovat Genius G-Shot 507 nemá smysl v žádném případě. Výsledné fotografie z tohoto přístroje vás vrátí na začátek éry digitálních fotoaparátů. K fotografickým výsledkům Nokie však musíme podotknout, že předvedla velmi vyvážený výkon. Bylo znát kvalitní zpracování obrazu, lepším výsledkům bránila především maličká plastová optika. 

Když dva dělají totéž, není to totéž (Fujifilm)
Když dva dělají totéž, není to totéž (Genius)

Když dva dělají totéž, není to totéž. Levý snímek vytvořil aparát Fujifilm, pravý Genius. Pro lepší porovnání rozklikněte.

Nejvyváženější výsledky předvedly Canon PowerShot A2400 IS a Sony Cyber-shot DSC-W630. S nimi budete mít v rámci možností a utracených peněz jistotu, že zhotoví použitelný snímek za téměř jakýchkoliv světelných podmínek. Velmi dobrou volbou je také Panasonic Lumix DMC-FS28 a Fujifilm FinePix JZ100.

Benq AE220

Cena: 1 749 Kč

Foťáček od výrobce počítačových periferií patří v testu mezi nejmenší. Nudnou šeď čelního krytu docela elegantně rozbíjí vybroušená struktura malých střídajících se čtverečků. Takový povrch je navíc odolný proti otiskům prstů.

BenQ AE220

Aparát startuje rychle, ostří docela rychle, jen snímaná data déle zpracovává a ukládá - zhruba dvě sekundy. Pokud fotíte s bleskem, musíte déle počkat na jeho nabití, průměrně kolem pěti sekund. Transfokaci řídíte klasickým okružím kolem spouště. Překvapila nás jeho vysoká rychlost: zastavit ve chtěné mezipoloze chce dost cviku a postřeh. Pokud využijete rychlostní sekvenční snímání, musíte počítat pouze s VGA rozlišením.

Objektiv nabízí rozsah ohnisek 4.6 - 23 mm (5× zoom) při nepříliš lichotivé světelnosti 1:3.2 - 6.4. Snímací čip má rozlišení 16 Mpix, citlivost lze nastavit v rozsahu ISO 100 až 6 400.

Fotit můžeme v plně automatickém režimu, s programem s ručním nastavením parametrů, automatickým výběrem scén, nebo manuálním výběrem jedné z šestadvaceti scén. Vzhledem k ceně nás překvapila opravdu fungující detekce úsměvu a především funkce diktafonu. Praktické. Můžete fotit i s efektem rybího oka, vodových barev, nebo "skicář".

BenQ
BenQ

Video nahrává v režimech HD 720p nebo VGA, v obou případech s rychlostí 30 snímků za vteřinu. Umí doostřovat a při transfokaci vypíná mikrofony, aby nesnímaly hluk motorku. Nevím, co je horší - jestli brukot, nebo ticho. Nahrávat můžete i s efektem malování.

Jak fotí? Průměrně. Fotka na dobrém světle vypadá dobře, při větším přiblížení je ale patrné vyhlazování maskující šum - tedy zásah procesoru aparátu. V portrétu v exteriéru došlo k nehezkému přepalu, v interiéru ve tmě se mu moc nedařilo zaostřit. Výrazné je moiré a nepřirozené zbarvení do fialova. Výsledky nejsou vzhledem k ceně úplně špatné.

Canon PowerShot A2400 IS

Cena: 2 190 Kč

Jednoduché, konzervativní a čistě zpracované tělo by slušelo i dražšímu modelu. Pochválit musíme AV výstup pro připojení televizoru, který je kombinovaný v USB konektoru.

Canon PowerShot A2400

Rychlostí startu se řadí spíše k průměru, stejně tak i rychlostí ostření. Při běžných světelných podmínkách však nebude zdržovat. Transfokaci řídíte okružím kolem spouště, její rychlost je "tak akorát". Ostření pomáhá přisvětlovací dioda, takže dokáže zaostřit i v tmavém prostředí. Potěší i docela rychlé nabíjení blesku.

Objektiv má rozsah ohnisek 5 - 25 mm, světelnost pak 1:2.8 - 6.9. Snímač s rozlišením 16 Mpix pracuje v rozsahu citlivosti ISO 100 - 1 600. 

Mezi čtrnácti fotografickými režimy a efekty najdete diskrétní režim bez zvuku a blesku, časovač s rozpoznáním nové tváře (vaší), nebo efekt "miniatury".

Canon
Canon

Nahrává se zvukem i při transfokaci, zoom je v tu chvíli totiž pouze digitální. Při záznamu ovšem nepřeostřuje. Umí rozlišení 720p nebo VGA.

Jak fotí? Canon předvedl asi nejpřirozenější výsledky ve všech kategoriích. Spolehlivě ostří i v horších světelných podmínkách, post processing za sebou nezanechává nepřirozené stopy a v žádném ze zkušebních snímků nevytvořil zásadní chyby. Kresba je trochu měkčí, nepůsobí tak ostře jako kupříkladu Sony, které to však dohání právě razantnějším zpracováním obrazu. Černí puntík získává za výrazný šum při vysoké citlivosti. Barevné podání je celkově více do žluta, teplejší, saturovanější.

Casio Exilim EX-N1

Cena: 2 290 Kč

Roztomilý elegantní oblý kompakt je, především v zapůjčené červené variantě, jako dělaný do dívčí kabelky.

Casio Exilim EX-N1

Bohatý je výběr režimů: Auto (plná automatika), Premium Auto (automatická volba scénického režimu) a 23 scénických režimů. Praktická je funkce "vlastní portrét" pro jednu nebo dvě osoby. Automatika pohlídá, že je v záběru celý jeden, nebo dva obličeje a pokud tato podmínka není splněna, snímek nevytvoří.

Zajímavou funkcí je "make up", která docela efektivně vyhladí drobné nedostatky pleti. To funguje i na mužích. Potěší předvolba videa pro YouTube (nemusíte pak konvertovat) a především funkce diktafonu.

Objektiv nabízí ohniskový rozsah 4,6 - 23 mm, světelnost pak 1:3.2-6.5. Snímač má rozlišení obligátních 16 Mpix a citlivost můžete nastavit v rozpětí
ISO 64 - 1 600.

Rychlost aparátu je průměrná, srovnatelná s canonem. Blesk nabíjí o trochu pomaleji. První tři záblesky docela rychle (zhruba dvě sekundy) a pak to již trvá déle. Nechybí časovat až na 10 sekund. Zoom ovládáte tlačítka na zadní straně aparátu, ale rychlost i citlivost je rozumná.

Casio
Casio

Video natáčí i se zoomem, který je digitální a působí trochu "skokově". Bohužel během záznamu neostří. Na výběr máte HD (720p) a VGA kvalitu.

Jak fotí? Docela dobře. Na snímcích je znát výrazný post processing, vždy doostření a při nižším osvětlení i maskující šum. V případě portrétu s bleskem je skoro neuvěřitelný - obličej vypadá jako malovaný. Pozitivně hodnotíme šikovnou automatiku, většina snímků je rozumně vyvážená a málo kdy vytvoří "něco na Facebook nepoužitelného". ISO 800 se projevuje výrazným šumem. 

Fujifilm FinePix JZ100

Cena: 2 490 Kč

Elegantní foťáček s mírně vystouplou objektivovou částí dorazil v netradiční fialové barvě. Také na něm na první pohled nepoznáte, že je to nejlevnější model v nabídce značky.

Fujifilm FinePix JZ100

Foťák startuje hodně rychle, mezi jednotlivými snímky je však prodleva zhruba 2 - 3 sekundy. Potěší blesk s docela rychlým nabíjením, který se navíc neunaví ani při opakovaném použití. Ve tmě potěší i přisvětlovací dioda.

Fuji přístroj osadil docela schopnou optikou, která má nejdelší rozsah transfokace 4,5 - 36 mm (což je 8× zoom) a světelnost 1: 2.9 - 5.9. Snímač má rozlišení 14 Mpix a pracuje v rozsahu citlivosti ISO 100 - 1600 (případně ISO 3 200 s nižším rozlišením snímku).

Uživatel má na výběr automatický výběr scénických režimů, plně automatický režim, program s manuálním nastavením parametrů, nebo zajímavý režim, ve kterém aparát vždy pořídí dva snímky: jeden s bleskem a jeden bez blesku. Na výběr má i 12 scénických režimů.

Menu je velmi bohaté na různá nastavení, včetně takových drobností, zda při videu využívat optický nebo elektronický zoom. Časovač pozdrží závěrku o 2 nebo 10 sekund.

Fujifilm
Fujifilm

Video natáčí včetně zoomu a ostření. Digitální zoom je však velmi skokový, tedy nepoužitelný. Natáčet lze v kvalitě HD, VGA a CGA. Displej má propálené barvy a obraz nepůsobí dvakrát ostře.

Jak fotí? Snímky působí hezky kontrastně a poněkud líbivě dobarveně. Patrné je výraznější elektronické doostřování. Velmi dobře dopadl venkovní portrét bez blesku, hůře pak interiérový s bleskem - šum a stopy elektronického "vylepšování" jsou docela výrazné. Při ISO 800 je šum příjemně nízký, ale třeba na plameni svíčky se elektronika opravdu vyřádila.

Genius G-Shot 507

cena: 990 Kč (zlevněno z cca 1500 Kč)

Tady nevím, jak začít. Foťák po všech stránkách působí, jako by výrobce "vykuchal" nějakou svou starší webovou kameru a nacpal ji do pouzdra, které tvarem připomíná kompaktní fotoaparát. Před pěti lety to mohlo fungovat, dnes těžko.

Genius G-Shot 507

Kvízová otázka: Co se stane, když tento foťák postavíte na pevnou podložku? 
Odpověď: Přepadne dozadu na displej.

A protože jako jediný v testu nemá závit na přichycení ke stativu, tak na focení celé skupiny na časovač (2, 5, 10 sekund) z pařezu nebo lavičky můžete zapomenout.

Objektiv je fixní, takže přiblížit vzdálené předměty nedovede. Tedy, digitální zoom aparát umí, ale výsledek nestojí za stažení z karty, natož za prohlížení. Ohnisková vzdálenost 7,45 mm není zrovna praktická. Od focené skupiny, nebo objektu musíte stát o poznání dále než s ostatními aparáty. O tom se můžete přesvědčit i na přibalených ukázkových fotografiích. Nezachrání to ani v kontextu testu rozumná světelnost 3.0.

Obraz snímá 5Mpix čip, který v režimu interpolace vytváří 12Mpix snímky. Snímky ovšem tomuto rozlišení kvalitou rozhodně neodpovídají. Pracovat dokáže v rozsahu citlivosti ISO 100 - 400. Zátiší se svíčkou tedy jako jediný nesnímal při ISO 800. Vzhledem k tomu, že aparát neostří (na boku má mechanický přepínač "makro" - "nekonečno"), jsou reakce na stisk spouště velmi rychlé. Tedy pokud fotíte bez blesku. Mimo pomalého nabíjení zdržuje nutnost blesk pokaždé znovu aktivovat.

Genius
Genius

Aparát nabízí osm scénických režimů a plnou automatiku. V menu nabízí i detekci obličejů a čekání na úsměv, ale nepodařilo se mi to úspěšně využít. I když jsem se šklebil jako po obědě v naší firemní kantýně, aparát na úsměv nikdy nepočkal a okamžitě fotil.

Jak fotí? V podstatě vždy blbě. Nic není pořádně ostré, nic není pořádně exponované, nic není prokreslené. Je to jako základní foťák ve starém mobilu. Nebo stará webová kamera. Z 900 Kč je skoro zázrak, že to vůbec fotí. Cena je však jediným kladem. No, podívejte se sami.

Olympus VH-210

Cena: 1 990 Kč

Elegantní obyčejný střih je ozvláštněn neokoukanou kombinací "žlutozelené", hnědé a černé barvy.

Olympus VH-210

Olympus potěší rychlým startem a především velmi rychlým nabíjením blesku, který se neunaví ani po několika fotkách. Více jak jeden za dvě sekundy ovšem nepořídíte. Takovou pauzu totiž aparát žádá na zpracování předchozího obrázku a jeho uložení na kartu. U blesku si jen musím postěžovat na jeho umístění, protože jej snadno zastíníte "uklizeným" prostředníčkem.

Objektiv nabízí rozsah ohnisek 4,7 - 23,5 mm a světelnost 1:2.8 - 6.5. Rozsah citlivosti 14Mpix snímače lze nastavit v rozsahu ISO 80 - 1600.

Bohatá je nabídka fotografických režimů. Mezi speciality patří anaglyfické 3D, které vytvoří ze dvou snímků (s jejich korektním pořízením pomůže nápověda posunu na displeji) během několika sekund. Z vyšších modelů přebral i devět magických efektů pro kreativní focení. Nechybí plná automatika a čtrnáct scénických režimů.

Olympus
Olympus

Video natáčí v HD, ale bez transfokace a bez ostření.

Jak fotí? Docela hezky, pokud si nezobrazíte 100% velikost. Post processing je vskutku ďábelský. Při "normálním" prohlížení na monitoru nebo tabletu vypadají dobře, i když třeba oproti Fuji méně kontrastně. Při ISO 800 je patrný vysoký šum, dobře se povedl snímek s bleskem - je vyhlazenější (redukce šumu), ale jinak vypadá dobře. Neuspokojila nás kresba objektivu. V porovnáním se Sony nebo Canonem neobstojí.

Panasonic Lumix DMC-FS28

Cena: 1 990 Kč

"Chceš černý, nebo růžový?" zeptal se mně zástupce výrobce. "Růžový, ať je tam něco pro holky," odpověděl jsem. Navzdory "pink" na škatuli dorazil aparát v elegantní červené, za kterou se nemusí stydět ani vedoucí pracovník s koženou aktovkou.

Panasonic Lumix DMC-FS28

Lumix startuje průměrně rychle, ale procesor stihne rychle zpracovat a uložit obrazová data, takže mezi jednotlivými snímky je sotva sekundová prodleva. To je velmi dobrý výsledek. Rychlé je i ostření a nabíjení blesku. Naopak skoro až příliš pomalá je rychlost transfokace.

Objektiv pracuje v rozsahu ohnisek 5,0 - 20,0 mm, což je 5× zoom. Hodnoty světelnosti činí spíše lehce podprůměrných 1:3.1 - 6.5. Snímači s rozlišením 14 MPix můžete měnit citlivost v rozmezí ISO 100 - 1600.

Nejčastěji budete fotit s inteligentní automatikou, ale k dispozici je i patnáct scénických režimů a "normální" režim, kde lze ručně upravovat parametry snímání.

Panasonic
Panasonic

Ve videu nefunguje transfokace.

Jak fotí? Výborně si poradil s portrétem s bleskem, na pokožce jsou patrné detaily, nesou zbytečně "vyhlazené". Na snímku se svíčkou se objevil barevný defekt "lens flare" a docela výrazný šum. Jinak vše spíše průměrné. Pochválit musíme dobrý kontrast a syté barvy.

Samsung ST77

Cena: 2 090 Kč

Drobné tělo je velmi hezky zpracováno, aparát rozhodně nevypadá jako "foťák za pár kaček". Výrobce se pokusil i o vytvoření iluze jakéhosi gripu pro lepší držení přístroje, mě však na omak spíše rozčiloval.

Samsung ST77

Rychlostí se řadí k průměru. Na zpracování fotky v plném rozlišení potřebuje trochu přes dvě sekundy. O trochu déle trvá i nabíjení blesku. Není to žádný šnek, ale žádnou "závěrkovou smršť" od něj rozhodně nečekejte. Transfokaci řídíte prstencem kolem spouště a její rychlost je tak akorát.

Samsung se chlubí nelepší světelností na krátkém ohnisku - 1:2.5 při 4,5 mm. Na opačném konci je to již docela špatných 1:6.3 při 22,5 mm. Snímač s rozlišením 16 Mpix pracuje v rozsahu citlivostí ISO 80 - 3200.

ST77 v sobě skrývá docela zajímavé funkce. U foťáčku za necelé dva tisíce bychom asi nečekali automatickou tvorbu panoramatu (ručním posuvem aparátu a průběžným snímáním) nebo komponované fotky "obraz v obraze". Šikovných je i 13 "magických rámů", které obrázek zarámují jako fotku na titulní stránce novin, jako obrázek na tričku na prádelní šňůře a podobně.

Samsung
Samsung

Při natáčení videa nelze zoomovat ani ostřit.

Jak fotí? Rozhodně patří mezi ty lepší, ale myslíme, že výsledek nejvíce kazí optika. Portrét s bleskem je trochu "vyretušovaný", ale je ostrý a působí živým, docela přirozeným dojmem. Snímky v exteriéru mají trochu mdlý kontrast, s poněkud vyšší světelností. Snímek s ISO 800 dopadl prazvláštně. Nemá moc velký šum, ale úplně postrádá sváteční atmosféru - poměrně nešťastně zasáhlo vyvážení bílé.

Sony Cyber-shot DSC-W630

Cena: 2 490 Kč

I Sony se podařilo nízkou cenu docela rozumně zamaskovat. Malé tělo je příjemně oblé a precizně zpracované.

Sony CyberShot DSC-W630

Není to žádný rychlík. Více než dvě sekundy trvá zapnutí a zhruba tři sekundy čekáte mezi jednotlivými snímky. Kupodivu moc nezdržuje použití blesku, normální čekací dobu již prakticky neprodlouží.

Objektiv Carl Zeiss nabízí rozsah ohnisek od 4,5 do 22,5 mm se světelností od 2.6 do 6.3.

Mimo inteligentní automatiky a programového režimu s vlastním nastavením parametrů můžete vybrat z deseti scénických režimů a čtyř obrazových efektů. Nejzajímavější je focení s jednou vybranou barvou (červená, modrá, zelená, žlutá). Ostatní jsou v tomto režimu desaturované do černobíla.

Ocenit můžete i funkci automatického panoramatu. Pokud aparát kupujete dětem nebo starým rodičům, potěší režim "Easy". V něm se menu zobrazují větším písmem a s přístupem pouze k základním funkcím.

Sony
Sony

Video se natáčí v HD, ale zoom je slyšet do zvuku. Při natáčení umí i průběžně ostřit.

Jak fotí? Velmi dobře. Portrét s bleskem dopadl výborně, nechybí detaily a kresba kůže, obrázek je hezky kontrastní a barevně živý. Snímky - například z náměstí - nesou stopy (jak je u Sony zvykem) razantnější postprodukce, ale celkově vypadají opravdu dobře. U snímku na ISO 800 je patrný šum (žádná katastrofa) a podobně jako Samsung se automatika pokusila razantně vyvážit bílou, což trochu zabilo sváteční atmosféru.

Sony s bleskem: na levný kompakt to rozhodně není špatný výsledek.

Ukázkové fotky

ze všech testovaných aparátů

v původní kvalitě si stáhněte ZDE. (ZIP, 220 MB)

Závěr na konec

Od levných aparátů nesmíte čekat perfektní fotky. Pokud je hezký slunný den, budete spokojeni. V šeru je to horší, především kvůli nízké světelnosti. Dobrou zprávou je, že většina z nich umí rozumně fotit s bleskem, což dříve opravdu nebylo samozřejmé. Suma sumárum, nejlepších výsledků jsme dosáhli se Sony a Canonem.