Otestovali jsme nejlevnější notebooky na trhu. Příjemně nás překvapily

Otestovali jsme osm nejlevnějších notebooků a zjistili, zda má vůbec smysl je kupovat. Nejméně zaplatíte za Asus, nejvyšší výkon nabídl Packard Bell. Největší výdrž na baterii předvedl Fujitsu, matný displej dostal jen Samsung a elegánem testu je Sony.

Test nejlevnějších notebooků: Acer, Asus, Fujitsu, Lenovo, Packard Bell, Samsung, Sony, Toshiba | foto: Technet.cz

Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci. Platí takové pořekadlo i pro notebooky? Po skončení testu musíme říci, že platí jen částečně. I levný notebook dokáže plně uspokojit nároky a potřeby mnoha uživatelů. Jen po něm nesmíte chtít něco, pro co nebyl stvořen.

K čemu se levný notebook nehodí? Ke každodennímu nošení do práce. Jsou zbytečně těžké, konstrukce těla je navíc kompromisní a některé testované modely by to nemusely dlouho vydržet. Nehodí se ke hraní náročných 3D her nebo editaci HD videa, na to opravdu nemají výkon.

K čemu se laciný notebook naopak hodí? Pro běžné domácí činnosti jako brouzdání po internetu, mailování, prohlížení fotek nebo přehrávání hudby a filmů. Pokud stráví většinu času na stole, občas jej převezete na chatu a dvakrát do roka s vámi absolvuje dovolenou, nemusí vám méně robustní konstrukce dělat vrásky.

Startovní listina

Do testu jsme dostali celkem osm notebooků, dodaly je Acer, Asus, Fujitsu, Lenovo, Packard Bell, Samsung, Sony a Toshiba. Vybrali jsme ty modely, které samotné firmy označují za nejlevnější ve svých aktuálních nabídkách a které budou na trhu ještě delší dobu. Nedodal Dell, který v této cenové hladině aktuálně nic nenabízí, a HP, který to s modelem 630 do testu nestihl.

Nejlevnější notebooky - čela 1/2
Nejlevnější notebooky - čela 2/2

Na levé hromádce, ze shora dolů: Acer, Asus, Fujitsu, Lenovo. Na pravé hromádce: Packard Bell, Samsung, Sony, Toshiba

Všechny mají 15" obrazovku, pevný disk s kapacitou 320 GB až 1 TB, 3–4 GB operační paměti, DVD vypalovačku, webovou kameru, vestavěný mikrofon, čtečku SD karet, alespoň 2 USB 2.0 vstupy a samozřejmě wi-fi kartu. A hmotnost mezi 2,3 a 2,6 kg.

"Hlavně, aby byl rychlej..."

Zřejmě nejčastějším přáním při výběru nového notebooku je, aby byl rychlý a při práci nezdržoval. Z obchodu si pak zákazník zpravidla odnese stroj s procesorem Core i5, jehož výkon pak drtivou většinu času nevyužívá ani z deseti procent.

Nejlevnější notebooky - levý bok 1/2
Nejlevnější notebooky - levé boky 2/2

Na levé hromádce, ze shora dolů: Acer, Asus, Fujitsu, Lenovo. Na pravé hromádce: Packard Bell, Samsung, Sony, Toshiba

Ano, testované levné notebooky s procesory Intel B950, B960 a AMD E-450 jsou o poznání pomalejší než stroje s Intel Core i5. Ale co to reálně znamená? Jak dlouho budete čekat při běžných úlohách? 

Vyzkoušeli jsme to na noteboocích Fujitsu LifeBook se slabším Intelem B950 a Asus K53U s AMD E-450.

Test první. Originální DVD s filmem Sedmý hřích (112 minut, 6,25 GB) jsme v programu HandBrake převedli do MKV (obraz do H.264, zvuk do AAC, výsledná velikost 350 MB). Notebooku s E-450 trval převod 1 hodinu 19 minut, počítači s B950 pak pouhých 23 minut, s průměrnou rychlostí 119 FPS. K přepočtu byl využit jen hlavní procesor, grafická jádra CUDA u notebooku Fujitsu se do výpočtu nezapojila.

Nejlevnější notebooky - pravý bok 1/2
Nejlevnější notebooky - pravý bok 2/2

Na levé hromádce, ze shora dolů: Acer, Asus, Fujitsu, Lenovo. Na pravé hromádce: Packard Bell, Samsung, Sony, Toshiba

Test druhý. Originální CD Bratři Ebenové - Chlebíčky (12 skladeb, 44 minut, 443 MB) jsme v programu CDex převedli do MP3 (Lame, VBR, 128–320 kbit/s). Procesor od AMD měl hotovo v čase 5 minut 37 sekund, Intel za 3 minuty 17 sekund.

Test třetí. Hromadná konverze 200 JPG fotografií ze 16Mpix foťáku na webové rozlišení 2 200 ×1 466 pixelů, kvalita 85 % – v Irfan View. E-450 zmákne za 7 minut 22 sekund, B950 to zvládl za 3 minuty 28 sekund.

Test čtvrtý. Komprese 100 MB dat (směs PDF, DOC, TXT, MP3, WMV...) do ZIP prostřednictvím nástroje ve Windows 7. Fujitsu s Intelem počítal devět sekund, Asus s AMD o 11 déle.

Oba notebooky bez potíží přehrály HD video s rozlišením 720p, na výkonový strop jsme narazili při populárním "Samsung Oceanic Test" - HD video s plným rozlišením a extrémním datovým tokem 40 MBit/s notebook s E-450 nepřehrál vůbec, B950 s drobným zadrháváním. A jen pro doplnění - při kopírování dat ze síťového uložiště prostřednictvím wi-fi jsme u Asusu dosahovali rychlosti kolem 4,8 MB/s, u Fujistu 7,2 MB/s.

Nejlevnější notebooky - zadní1/2
Nejlevnější notebooky - zadní 2/2

Na levé hromádce, ze shora dolů: Acer, Asus, Fujitsu, Lenovo. Na pravé hromádce: Packard Bell, Samsung, Sony, Toshiba

A zcela subjektivně. Při práci v redakčním systému, psaní ve Wordu, surfování po internetu a poslechu internetového rádia (vše dohromady) jsem na B950 nepociťoval žádné dramatické zpomalení oproti redakčnímu stroji s i5. Výkonový rozdíl pocítíte až při náročnějších úlohách, jako je práce s databázemi, grafikou a videem, nebo instalacemi programů. U E-450 byly pomalejší reakce patrné i při běžné práci. Velmi nízká cena může být pro mnoho zákazníků dostatečnou omluvenkou.

Pojďme na ně, podle abecedy.

Acer Aspire 5750G

Cena: 12 990 Kč

Již u prvního notebooku se potvrdil rozumný a dříve ne často viděný trend - ústupek od lesklých plastů. Jak palmresty a okolí klávesnice, tak kryt displeje tvoří matný plast s jemným vroubkováním. To je jednak příjemnější na pohmat a hlavně povrch nebude neustále "utlapkaný", jak tomu je u lesklých plastů.

Acer

Acer vždy tlačil na pilu ohledně ceny, a tak jako jediný (spolu se stájovým kolegou Packard Bellem) dostal do levného notebooku výkonnější procesor Core i3. Konkrétně i3-2330M na frekvenci 2,2 GHz. Systém má k dispozici 4 GB operační paměti od Micron Technology a výkonnější grafický čip HD3000 - kterému alternuje výkonnější Nvidia GeForce GT520M. O přepínání se stará technologie Optimus. Výsledek zobrazí zobrazovač od společnosti LG Philips Display. Pevný disk s kapacitou 1 TB (nejvíce v testu) dodala Toshiba, vypalovací DVD mechanika pochází od Pioneeru. Akumulátor s kapacitou 47 Wh vyrobil Panasonic.

Vybavení přípojnými místy nepřineslo žádná překvapení. Na bočních stranách naleznete tři USB 2.0 porty, HDMI a VGA výstup, konektory Jack 3,5 mm pro sluchátka a mikrofon a také čtečka SD karet. Připojení k síti má na starosti 1Gbit ethernetový adaptér a wi-fi karta podle standardu "N".

Acer

Webová kamera nabízí hodně nadstandardní obraz, je hezky ostrý, v tmavších partiích jej ale kazí mírný šum. Celkově však nemáme ke kameře výhrad. Vestavěný mikrofon má trochu plechový zvuk, ale vokál je dobře srozumitelný a citlivost velmi slušná. Zvuk reproduktorů má solidní středy, výšky nejsou příliš agresivní a maximální hlasitost je lehce nadprůměrná. Takže pochvala.

Klávesnice je stejná jako u Packard Bellu. Píše se na ní hezky, ale díky bezrámové konstrukci budou pod tlačítka padat smítka a drobečky. S touchpadem se pracuje dobře, pomocí dotyků dvěma prsty lze zvětšovat a zmenšovat text i obrázky, "myší" tlačítka jsou příjemně tichá.

Acer

Notebook je při běžné práci téměř úplně tichý, bohužel palmresty (plochy pod klávesnicí, kde během psaní opíráte zápěstí) jsou nepříjemně teplé.

Při běžném kancelářském provozu Acer vydržel na baterie 3 hodiny 32 minut.

Výkony se Acer umístil na druhém místě, díky procesoru i3 se není čemu divit. Silný byl ve výpočetním výkonu a rychlosti práce s pevným diskem, výkon grafiky i rychlosti operační paměti byly spíše průměrné.

Asus K53U

Cena: 9 437 Kč

Nejlevnější notebook v testu nás hned na úvod potěšil povrchovou úpravou. Místo obligátních lesklých plastů zvolil mat s jemným vroubkováním - nedrží se na něm otisky prstů a je příjemnější i na dotek.

Asus

Asus je, jako jediný v testu, postaven na platformě AMD Vison. Jeho srdcem je procesor AMD E-450 na frekvenci 1,65 GHz, k dispozici má 3 GB operační paměti, bohužel rozdělené ve dvou slotech - přidání paměťového modulu tedy musíte řešit výměnou jednoho paměťového modulu. Zpracování grafiky má na starosti ATI Radeon HD 6250 s 384 MB vlastní paměti. Monitor pochází od stejného výrobce jako u Sony, je to tchajwanský Chi Mei. Data ukládáte na 320GB disk od Seagate, vypálit je můžete v DVD vypalovačce Lite-On. Akumulátor s kapacitou 56 Wh vyrobila Toshiba.

Vybavení porty je víceméně tradiční, najdete zde trojici USB 2.0 portů, HDMI a D-SUB pro připojení zobrazovače. K síti jej připojíte gigabitovým ethernetem nebo "enkovým" wi-fi adaptérem. Na čelní hraně naleznete i čtečku paměťových SD karet.

Asus

Webová kamera docela šumí, obraz není příliš ostrý a barvy jsou trochu přehnané. Na druhou stranu si rozumně poradí i s nižší hladinou okolního světla. Její činnost indikuje dioda. Mikrofon hodně mění barvu hlasu, ale je rozumně citlivý a hlas je dobře srozumitelný.

Spokojeni jsme byli s klávesnicí, má příjemnou odezvu a navzdory menší vzdálenosti mezi hmatníky jsme neměli moc překlepů. Pochvalu si zaslouží touchpad, dobře se s ním pracuje a ovládání více prsty funguje docela dobře - jak pro skrolování, tak třeba pro změnu velikosti. Velké minus jde ale na vrub "myším" tlačítkům - hlasitě cvakají, takže pokud začnete surfovat v ložnici, partnera či partnerku jistě vzbudíte.

Konstrukce notebooku je pevná, nic se neprohýbá, ani nevrže. Poměrně měkčí je ale víko displeje, které se snadno prohne a torzně kroutí a při vyšším tlaku tlačí na podsvětlení displeje.

Notebook je při běžné práci úplně studený a jen mírně hučí. Odvod tepla je vyřešen širokým ventilačním otvorem. Ani v zátěži není hluk nijak dramatický.

Displej má solidní pozorovací úhly, kvůli lesklé povrchové úpravě odráží všechna okolní světla. Barvy jsou živé, rastr displeje je viditelný.

Asus

Výkon je bohužel slabou stránkou tohoto Asusu, oproti druhému nejslabšímu, Samsungu, ztrácí v NovaBench 105 bodů. Nejvíce ztrácí na výpočetním výkonu procesoru, velmi nízké jsou přenosové rychlosti pevného disku i operační paměti. V čem je kombinace od AMD poměrně silná, je grafický výkon - ten je druhý nejvyšší v testu, hned po Sony. Většinu peletonu tak nechávají za sebou s poměrně velkým náskokem.

Na jedno nabití Asus vydržel 3 hodiny 45 minut. Při běžné práci se zapnutou wi-fi.

Velmi levný a docela dobře postavený notebook. Na mailování, brouzdání po internetu a zpravodajských serverech, psaní ve Wordu a pouštění filmů SD a 720p rozlišení stačí. Na náročnější práci a multimédia bychom ale raději volili jiný procesor a čipovou sadu.

Fujitsu LifeBook AH531

Cena: 10 599 Kč

Fujitsu dorazilo v lesklých plastech, které se upatlají raz dva. Nesmyslným designovým prvkem je velké světelné okruží tlačítka pro spouštění notebooku - zářivé modré kolo pod displejem ruší při práci.

Fujitsu

Notebook je postaven na dvoujádrovém procesoru Intel Pentium E2100 (B950) taktovaném na 2,1 GHz, doplněný 4GB DDR3 operační paměti od Samsungu. Grafiku zajišťuje intelovský čip HD2000, v případě potřeby vyššího výkonu Nvidia GeForce GE 525. LCD monitor s LED podsvětlením má rozlišení 1366 x 768 bodů a pochází od Samsungu. Pevný disk Seagate s rychlostí 5 400 otáček za minutu má kapacitu 500 GB. Akumulátor má kapacitu 62 Wh a vyrobila ho tchajwanská společnost Simplo.

Vybavení porty je víceméně standardní, najdeme trojici USB 2.0 portů, HDMI a D-SUB výstupy pro připojení televize či monitoru. Je zde gigabitový ethernetový port, wi-fi karta umí standardy B, G a N. Notebook umí bezdrátový přenos obrazu a zvuku přes WiDi. Pro připojení telefonu nebo myši je připraven Blue-tooth adaptér, potěší vestavěná čtečka SDHC, SDXC a MS paměťových karet.

Fujitsu

Vestavěná webová kamera má průměrný obraz s trochu mdlými barvami a nižší ostrostí. Na Skype komunikaci plně stačí. Zvuk mikrofonu je ostřejší a laděný spíše k vyšším frekvencím, srozumitelnost byla slušná, byť ne tak suverénní jako třeba u Toshiby.

Klávesnice je v podstatě standardní, bez podsvětlení, průměrně hlučná, psalo se nám na ní dobře. Samostatná numerická část je standardem. Touchpad funguje dobře, registruje však jen jeden dotek - na triky s ovládáním více prsty musíte zapomenout. Tlačítka patří ke spíše tišším.

Konstrukce plastového těla je robustní, nic nevrže, ani se nekroutí. Slabší je (tradičně) kryt displeje, který se snadněji kroutí a při silnějším tlaku prohýbá - a displeji se to zjevně moc nelíbí. Notebook hřeje hlavně vespodu, i při běžné kancelářské práci jsou palmresty vlažné, hlavně v levé části. Při běžné práci je notebook zcela tichý.

Fujitsu

Displej nabízí solidní pozorovací úhly a celkově dobrý obraz se sytými barvami. Kvůli lesklé úpravě hodně odráží okolní světla. Zvuk notebooku je docela špatný. Je totiž soustředěný především do vysokých kmitočtů a jakékoli hloubky nebo středy prakticky chybí. Pro hlasovou komunikaci použitelný, jinak ne.

Fujitsu se blýskl dlouhou výdrží na baterie, při běžné práci vydržel 4 hodiny 20 minut.

Výkonem to není žádný drak, má v benchmarku NovaBench o šest bodíků více než Lenovo, o devět méně než Toshiba. Shodně s Lenovem má slabou grafiku, podobný výpočetní výkon a o trochu pomalejší sběrnici a paměti. Při běžné práci ale tak malý rozdíl nepocítíte. 

Lenovo G570

Cena: 9 960 Kč

I Lenovo dorazilo v neprakticky lesklých plastech, na rozdíl od Fujitsu si ale výrobce odpustil světelné efekty.

Lenovo

Notebook je postaven na dvoujádrovém procesoru B950 od Intelu, taktovaném na frekvenci 2,1 GHz a disponuje 4 GB operační paměti DDR3 od společnosti Ramaxel. Grafcký čip HD2000 od Intelu dodává obrazová data do displeje s LED podsvětlením a rozlišením 1 366 × 768 pixelů od společnosti AU Optronics. Pevný disk z produkce Western Digital má kapacitu 500 GB a rychlost ploten 5 000 otáček za sekundu. Síťová karta pro metalické připojení je jen 100 MB/s, bezdrátová karta splňuje i standard N. Akumulátor s kapacitou 48 mWh nese značku Compal.

Notebook je vybaven čtveřicí USB 2.0 portů, zobrazovač můžete připojit do analogového D-SUB nebo digitálního HDMI rozhraní. Samozřejmostí je 100 MB/s ethernetová karta, "enková" wi-fi a čtečka SD karet. Bluetooth chybí. Pro připojení sluchátek a mikrofonu slouží dva Jack 3,5 mm konektory.

Lenovo

Vestavěná webová kamera patří spíše k horším, v obraze je více šumu a pohyb je trochu rozmazaný. I v nižším osvětlením je barevné podání příjemné, pro běžné videohovory mezi počítači postačí. Její aktivaci oznámí dioda. Zklamal nás vestavěný mikrofon, hlas je zahuhlaný a "jako ze sudu". Zvuk vestavěných reproduktorů je ale slušný, středy i výšky zní příjemně, hlas je srozumitelný.

Ke klávesnici nemáme negativní připomínky, hmatníky mají příjemné rozestupy, a tak se na ní dobře píše. Pozitivně hodnotíme i touchpad, tedy pokud nebereme v potaz multidotekové dovednosti. Scrollovat sice jde, ale třeba zvětšování je spíše náhodný jev než ovládaná funkce. "Myší" tlačítka jsou příjemně tichá.

Konstrukce celoplastového šasi je přiměřeně pevná, pokud notebook chytnete za roh, mírně se celé prohne. Kryt displeje se sice poměrně ochotně torzně ohýbá, ale i při vyšším tlaku jsme nepozorovali žádné změny v obraze - občasnou tlačenici v batohu by měl zvládnout bez újmy.

Notebook se při běžné práci nezahříval a byl prakticky tichý. Výfuky horkého vzduchu jsou z boku šasi, díky jejich velkorysému průřezu není při aktivovaných ventilátorech aerodynamický hluk nijak velký. Palmresty zůstávají chladné.

Lenovo

Lesklý LCD displej s LED podsvětlením nabízí průměrné pozorovací úhly v horizontálním směru a velmi dobrý z podhledu, z nadhledu je velmi omezený. Kvůli lesklému povrchu trpí odlesky. Barvy jsou syté a výrazné, stále je patrný rastr.

Lenovo patřilo výkonově k těm slabším, za sebou nechal jen Samsung a superlevný Asus. Výsledky benchmarku byly veskrze vyrovnané, velmi nízké hodnocení dostal za výkon grafiky.  

Potěšila nás výdrž na baterie, notebook se vypnul po 4 hodinách a 5 minutách běžné práce.

Na kancelářskou práci dobře připravený notebook, který působí solidně, hezky se na něm pracuje, ale těžko u něj najdete vysloveně silnější stránky.

Packard Bell EasyNote TK

Cena: 11 990 Kč

Matné tělo zdobené vlnkovým vroubkováním se účinně brání otiskům a zašpinění, "parádně lesklý" je ale rámeček kolem displeje, zde si otisky ulpívají jedna dvě.

Packard Bell

Výrobci se podařilo do základního modelu dostat výkonnější procesor Core i3, jinak je konfigurace téměř standardní - 4 GB DDR3 operační paměť Nanya Technology, 750GB pevný disk od Western Digital a DVD vypalovací mechanika Pioneer. Pomalý grafický čip HD Graphics (Ironlake) alternuje s GeForce GT520M od Nvidie - díky technologii Optimus systém sám pozná, která aplikace jaký výkon potřebuje. Obrazová data doputují do LCD displeje s LED podsvětlením od AU Optronics. Akumulátor s kapacitou 47 Wh vyrobila společnost Sanyo (tedy vlastně Panasonic).

EasyNote nabízí tři USB 2.0 porty, HDMI a VGA výstup, čtečku SD karet a dvojice konektorů pro mikrofon a sluchátka. Připojení k síti zajišťuje gigabitový ethernet a "enková" wi-fi.

Webová kamera nabízí perfektně ostrý a čistý obraz, nemá potíže ani s rychlými pohyby. Potíže měla jen přepaly na více nasvícených místech. Mikrofon je hodně citlivý, hlas však zní trochu šustivě. Kritiku si zaslouží zvuk - hraje ho jen jeden reproduktor z pravé strany, víc než telefonní komunikaci po něm nechtějte.

Packard Bell

Klávesnice má zajímavě vysoká tlačítka, což vypadá elegantně, ale snadno se pod hmatníky zakutálí všechny drobečky a nečistoty. Je tichá a píše se na ní dobře. Touchpad zvládá více dotyků najednou, mimo zvětšování nám fungovala i rotace. Ne vždy však spolehlivě. "Myší" tlačítka jsou příjemně tichá.

Tělo notebooku je průměrně pevné, vizuálně se moc neprohýbá, ale při uchopení za roh trochu vrže. Měkčí je i kryt displeje, ale ani při silném tlaku se nedotýká zobrazovače. Obraz je velmi dobrý, stejně jako pozorovací úhly. Odlesky okolních světel jsou nepříjemné.

Packard Bell

Chlazení notebooku je příjemně tiché, ale i při běžné práci se nepříjemně zahřívají palmresty. To je docela velké minus.

Packard Bell dosáhl druhé nejkratší výdrže na baterie: 3 hodiny 15 minut.

Výkonově se notebooku dařilo výborně, dosáhl nejvyššího výkonu v testu. Exceloval hlavně výkonem procesoru a rychlostí práce s diskem, průměrné hodnoty dosáhl v rychlosti operační paměti a grafickém výkonu.

Samsung NP-300E

Cena: 11 790 Kč

Samsung je postaven na slabším procesoru Intel B950 na frekvenci 2,1 GHz, od Intelu je i grafický čip HD2000. Jinak je většina instalovaných komponentů výrobce vybral z vlastní stáje.

Samsung

Operační paměť DDR3 o velikosti 4 GB, LCD displej s LED podsvětlením a rozlišením 1366 na 768 pixelů, pevný disk s kapacitou 500 GB i akumulátor s kapacitou 48 Wh - to vše nese značku Samsung. A vlastně i DVD vypalovací mechanika, ta je od TSST, tedy Toshiba Samsung Storage Corporation.

Konektivitou patří "třístovka" k průměru, nabízí tři USB 2.0 vstupy, HDMI a D-SUB výstupy pro zobrazovače a dvojici Jack 3,5 mm konektorů - jeden pro sluchátka, druhý pro mikrofon. K internetu vás připojí gigabitová ethernetová karta, wi-fi modul splňuje normu "N". Nechybí ani čtečka SD karet.

Pochvalně musíme hovořit o webové kameře, poskytuje nečekaně ostrý a kontrastní obraz, který v tmavším prostředí trochu kazí šum. Problém jí nečiní ani rychlejší pohyby. Má ale trochu potíže s bílými přepaly. Signalizační dioda bohužel chybí, a tak nevíte, kdy je kamera zapnutá a kdy ne. Mikrofon chválíme méně, hlas je sice srozumitelný, ale zní ostře a plechově. Zvuk reproduktorů patří k těm lepším v testu - je zbytečně šustivý a plechový, ale nechybí středy a při poslechu neuráží. Podání vokálu je dobré.

Samsung

Na klávesnici se dobře píše, hmatníky jsou dostatečně daleko od sebe. Kritiku zaslouží lesklý plast mezi tlačítky, během pár minut jej upatláte a nikdy pořádně nevyčistíte. S multidotekovým touchpadem se pracuje dobře, i když u testovaného kusu trochu zlobil.

Konstrukce notebooku je spíše měkká, při uchopení za roh se prohne a občas i trochu zavrže. Kryt displeje je měkký, snadno se prohýbá, ale na zobrazovač netlačí ani při větším tlaku. Při běžné práci je počítač tichý, palmresty vždy chladné.

Tleskat musíme LCD displeji. Má totiž matnou povrchovou úpravu, což je v segmentu levných notebooků unikát. Obraz tak netrpí odlesky okolních světel, proto na něm můžete pracovat i venku nebo třeba zády k oknu. Displej jinak nabízí solidní pozorovací úhly, struktura zobrazovače je patrná.

Samsung

Velmi solidní byla výdrž na baterie - 4 hodiny 10 minut.

Výkonově se Samsungu moc nedařilo. Slabší byl už jen Asus s AMD, těsně před ním je Lenovo s náskokem deseti bodů - především za práci s diskem v této disciplíně dosáhl Samsung poměrně špatného výsledku.

Takřka ve všech ohledech lehce podprůměrný notebook, který však exceluje matným displejem a velmi slušnou webovou kamerou.

Sony Vaio VPC-EH3S6E

Cena: 12 081 Kč

Sony do testu dorazil v atraktivním dívčím bílošedém provedení a musíme uznat, že vypadá jako o třídu dražší stroj. Povrch víka i palmrestu není hladký, ale je tvořen malými plastickými šestiúhelníčky - jednak je příjemný na pohmat, jednak to na lesklém plastu dobře maskuje otisky prstů.

Sony

Ačkoli provedením je to spíše notebook pro holky, výkonem to není žádné ořezávátko. Je postaven na procesoru Intel B960 taktovaném na frekvenci 2,2 GHz, k dispozici má 4 GB DDR3 paměti od Kingstonu. O grafiku se stará grafický čip nVIDIA GeForce 410M s 512 MB vlastní paměti, displej s tradičním rozlišením 1 366 × 768 bodů pak překvapivě nepochází od Sony, ale od tchajwanského výrobce Chi Mei. Data ukládáte na 320GB pevný disk od Western Digital s rychlostí ploten 5400 rpm. DVD vypalovací mechanika je Optiarc (společný brand Sony a NEC). Li-Ion akumulátor s kapacitou 45 mWh pochází z továren Sony.

Notebook je vybaven čtyřmi USB 2.0 porty, má HDMI a D-Sub výstup pro připojení zobrazovače. Připojení k síti slouží gigabitový ethernetový adaptér a "N" wi-fi karta od Atherosu, potěší Bluetooth adaptér. Standardem je čtečka SD karet, u Sony samozřejmě i MemoryStick.

Zklamala nás webová kamera, obraz je sice bez šumu, ale dovolenou si vzala i ostrost. Barevně je trochu přepálený, obličej jsem měl zbarven trochu do fialova. Funkce je indikována diodou. Mikrofon je méně citlivý, aby druhá strana dobře slyšela, musíte hovořit hlasitěji. Projev vestavěných reproduktorů se soustředí spíše na výšky a vyšší středy, nižší středy a basy v reprodukci nenajdete. Vokál je srozumitelný, na hudbu ale připojte externí reproduktory. Byť maličké.

Sony

Klávesnice je perfektní, zde nemáme jakékoli výhrady. Hezky se na ní píše, s minimem překlepů, navíc je rozumně tichá. K úplné spokojenosti chybí jen její podsvětlení, ale jsme v kategorii nejlevnějších notebooků, a tak nemůžeme takovou výbavu očekávat. Touchpad rozpozná jen jeden prst, ale jinak se s ním pracuje perfektně, tlačítka jsou tichá.

Konstrukce notebooku je vzhledem k ceně opravdu pevná, ani při uchopení za roh se nic neohýbá a nevrže. Kryt displeje se sice pod tlakem prohýbá, ale do zobrazovače nešťouchá - občasný tlak v batohu bez problémů ustojí.

Palmresty a celý povrch notebooku je během práce studený, při kancelářské činnosti je notebook téměř úplně tichý.

Displej nabízí solidní pozorovací úhly, lesklá povrchová úprava odlesky okolních světel. Barvy jsou výrazné, maximální jas vysoký, v obraze je patrná struktura displeje (rastr).

Sony

Sony nabídlo třetí nejvyšší výkon v testu, výkonnější jsou jen modely osazené procesorem i3. Velkou pochvalu si zaslouží grafický výkon, která ostatním testovaným doslova "nakopala šasi". Naopak slabší výsledek vykázaly přenosové rychlosti pevného disku. Ostatní parametry jsou vyrovnané a odpovídají velmi dobrému výsledku.

Vysoké výkony si vybraly daň v nižší výdrži na baterie, stále je to však docela slušných 3 hodiny 40 minut.

Ačkoli patří k těm dražším, považujeme jej za dobrou koupi. Nabízí relativně vysoký výkon, kvalitní zpracování, dobře se s ním pracuje a navíc opravdu dobře vypadá.

Toshiba Satellite L750

Cena: 11 590 Kč

Srdcem notebooku je dvoujádrový procesor Intel Pentium E2200 (B960) na frekvenci 2,1 GHz, k dispozici má 4 GB DDR3 operační paměti od Samsungu.

Toshiba

Grafický čip je klasický HD2000 od Intelu, zobrazovací LCD panel s LED podsvětlením a rozlišením 1 366 × 768 bodů dodal Samsung. Pevný disk od Toshiby má kapacitu 640 GB a rychlost ploten 5 400 otáček za minutu. Baterie má kapacitu 53 Wh a pochází z továren Panasonic.

Vzhledem k ceně notebook příjemně překvapil konektivitou, mimo dvou USB 2.0 portů naleznete i jeden USB 3.0 konektor s možností nabíjení zařízení, i když je notebook v režimu spánku. K připojení zobrazovače poslouží analogový D-SUB nebo digitální HDMI. Připojení k síti zajistí pouze 100 MB/s ethernetový port, wi-fi karta splňující standard B, G a N a také Bluetooth 3.0 modul. Vestavěná čtečka zvládne SDHC a MS paměťové karty.

Samozřejmostí je webová kamera s operační diodou a mikrofonem. Kamera má slušný obraz s minimem šumu, mikrofon nezní moc přirozeně, ale srozumitelnost je výborná a potlačení okolních ruchů velmi slušné - mimo doteků na šasi notebooku. Pomocí dvojice Jack 3,5 mm konektorů lze připojit sluchátka a externí mikrofon.

Toshiba

Na klávesnici se píše hezky, je průměrně hlučná, díky minimálním vzdálenostem mezi tlačítky jsem zaznamenal více překlepů. Numerická část je zvlášť. S touchpadem se nám pracovalo dobře, je multidotekový, tlačítka patří k hlučnějším. Stiskem tlačítka lze vypnout. Klávesnice bohužel není podsvětlená.

Notebook topí na spodní straně, i při delší práci byly palmresty chladné. Plastové tělo působí pevným dojmem, nic nevrže, ani se neprohýbá. Platí to i pro víko displeje, při větším tlaku na střed se však dotkne zadní strany displeje.

Toshiba

Displej má výborný obraz a výrazné barvy, díky lesklé úpravě samozřejmě odráží okolní světla. Potěší docela rozumnými pozorovacími úhly. Reproduktory má na svědomí společnost Onkyo, vyznačují se plným vokálem a docela vyrovnaným přednesem. Bohužel také nízkou maximální hlasitostí a mírnou "chrchlavosatí".

Toshiba se výkonem dostala těsně před polovinu testovaného peletonu, výsledek jí kazí především výkon grafického čipu - se 14 body je nejnižší v testu.

Nepotěšila nás výdrž na akumulátor, hodnota 3 hodiny 6 minut je nejnižší v testu.

Satellite L750 je za dané peníze velmi dobře postavený a vybavený notebook. Celkový dojem trochu kazí slabší zvuk.  

Závěr

Má smysl si koupit levný notebook? Po skončení testu musíme říci ano, má.

Pokud většinu času trávíte surfováním po internetu a psaní ve Wordu, občas prohlédnete fotky a podíváte se na film, pak vám levný notebook poskytne dobrou službu. Díky pomalejším procesorům B950 nebo B960 vás notebooky potěší tichostí a chladem provozu.

Pokud od notebooku potřebujete především vysoký výkon a nízkou hmotnost pro větší mobilitu, je nutné si připlatit.

A vítěz? Záleží na tom, které vlastnosti jsou pro vás důležité a u kterých naopak přijmete kompromis. Ale "suma sumárum", nejlepší "mix" vlastností v testu nabízí Sony.

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 56 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Z letadla vypouštějí chemikálii do mraků. Takto v Emirátech vládnou dešti

v diskusi je 8 příspěvků

19. března 2024  10:40

Spojené arabské emiráty ve spolupráci s americkým Národním výzkumem atmosféry již třetí dekádu...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 18 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 56 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...