Notebooky pro profíky

Notebooky pro profíky | foto: Jiří Zahrádka

Test notebooků pro profíky. Poslední šance koupit kvalitní stroj místo křápu

  • 367
Otestovali jsme to nejkvalitnější, co lze v dnešní době koupit. Poctivé firemní notebooky. Mají dokovací konektory, matné displeje, jsou vyrobené z pořádných materiálů. Poslední Mohykáni na dnešním trhu, který je zaplněn plastovou spotřebkou.

Drtivou většinu produkce dnes tvoří naleštěné slečinky. Notebooky z lesklých plastů, které jsou po roce používání nevzhledně poškrábané, spoje prapodivně povolené a tu a tam správně nefunguje i nějaká část elektroniky.

To však není případ strojů z dnešního testu. Jsou navržené pro firemní použití, mají pevné konstrukce a promyšlené detaily. Ne nadarmo se jim říká pracovní stanice. Jsou dražší, ale neplatíte za design a pozlátka. Platíte za vyšší kvalitu. Po testu můžeme potvrdit, že jsou to i v dnešní době úsporných opatření ty nejlepší notebooky, které můžete koupit.

Jak jsme vybírali

Notebooky na práci mohou mít mnoho podob. Od kancelářských strojů za pár korun (Acer Extensa, HP ProBook) až po výkonné mašiny nahrazující desktop (Dell Precision). Pro náš test jsme si vybrali střední třídu, tedy notebooky s vysokým výkonem, ale stále ještě přijatelnou cenou. Průvodcem při výběru vám může být článek Vybíráme notebook pro profíky. Na plasťáky za 15 tisíc rovnou zapomeňte. Ten vám zároveň vysvětlí mnoho použitých výrazů.

Jak poznat firemní notebook

  • Design je druhořadá věc, přednější je praktičnost. Použité materiály bývají matné, odolné proti poškrábání, většinou z měkčených plastů odolávajících nárazům.
  • Šasi je vyrobené z kovu, nejčastěji hořčíkové slitiny.
  • Notebook má dokovací port, který usnadňuje časté přenášení.
  • Displeje bývají matné, dobře čitelné na slunci. Mají vyšší rozlišení, aby byla pracovní plocha co největší.
  • Notebooky zpravidla bývají vybaveny trackpointem, se kterým se v terénu pracuje lépe než s touchpadem.
  • Jsou zabezpečeny proti krádeži dat šifrovacími TPM moduly, kartami Smart Card a čtečkami otisků prstů.
  • Volitelně nabízejí připojení přes 3G.
  • Některé mají optickou mechaniku v šachtě, kterou lze zaměňovat za druhou baterii.
  • Výrobci na pracovní notebooky poskytují rozšíření záruky s možností opravy u zákazníka druhý pracovní den (On-Site NBD).

Chtěli jsme výkonný notebook pro práci s CADem nebo videem v terénu. Vybírali jsme proto z 15,6" modelů s diskrétními grafickými kartami. Ve většině případů byly z profesionální kategorie, konkrétně se setkáte s kartami Nvidia Quadro. Důležitým kritériem bylo také rozlišení displeje. Požadovali jsme minimálně HD+ (1600 × 900), protože nejrozšířenější rozlišení 1366 × 768 je pro práci na úhlopříčce 15,6" nedostatečné. Je to také důvod, proč se do testu nedostali Acer a Asus, kteří jinak pracovní notebooky s dokovacími porty vyrábějí. Otestovali jsme je v samostatném článku Asus vs. Acer: souboj levných pracovních notesů o fous vyhrál Asus

Nejvíce jsme se zaměřili na ergonomii, mechanické provedení, hlučnost, kvalitu displeje a klávesnice. Výkon a výdrž nás zajímaly jen okrajově, na trhu je totiž velké množství konfigurací, a tak oba parametry nelze vztahovat na celou řadu a dělat podle nich závěry. Testované konfigurace jsou dostupné i s úspornou integrovanou grafickou kartou GMA HD.

Notebook Cena vč. DPH* Hodnocení
Dell Latitude E6510 od 29 000 Kč chvalitebný
Fujitsu Lifebook E780 od 28 000 Kč výborný
HP EliteBook 8540p/w od 27 000 Kč výborný
Lenovo ThinkPad T510 od 26 000 Kč -
Toshiba Tecra S11 od 19 000 Kč dobrý

*Cena je uvedena pro nejnižší model s nízkým rozlišením displeje a základní grafickou kartou. Konfigurace splňující podmínky testu je dražší.

Výkon vs. marketing

Procesory
Všechny notebooky v testu byly osazeny novými procesory Core i5 / i7. Jsou tišší, úspornější a výkonnější než starší Core 2 Duo. V grafu lze vidět celkem překvapivé výsledky, kdy třeba méně taktovaný procesor (Core i5-540M v HP EliteBooku) poráží papírově silnějšího kolegu (Core i7-620M ve Fujitsu). Kromě taktu totiž záleží na tom, jak si výrobce poradil s chlazením a jak moc omezuje zahřívání a hlučnost. Pokud se procesor zahřívá moc, nedovolí mu funkce Turbo Boost maximální přetaktování. Zákazník by si tak mohl připadat podvedeně, marketingové rozdělení neodpovídá výsledkům a pořizovací ceně.

Výkon procesorů

Celkově nám přijde rozumné koupit klidně níže taktovaný procesor. Při práci rozdíl nepoznáte a navíc ušetříte peníze a baterii notebooku.


Grafické karty
Profi grafiky Nvidia Quadro FX mají ovladače optimalizované a certifikované pro CAD a DCC (Digital Content Creation). Jejich výkon je velmi slušný i ve hrách, primárně jsou však určeny pro profesionální aplikace. Platí, že pokud má Quadro FX stejný výsledek ve 3DMarku jako GeForce, bude určitě výkonnější v profi aplikacích. Karty Quadro NVS jsou určeny pro business notebooky. Vychází z herní řady GeForce, mají ale většinou nížší takty, užší sběrnici a jejich ovladače jsou optimalizované pro vyšší stabilitu.

Výkon grafických karet

I u grafik je marketingové rozdělení dost nepřehledné. Kdo by třeba u NVS 3100M čekal podstatně vyšší výkon než u 2100M, pořádně by se zmýlil. V praxi je výkonnější jen o necelých deset procent, protože se kromě rozdílného taktu (535 vs. 600 MHz) v ničem neliší. V našem případě dokonce 2100M skončila lépe, protože využívala rychlejší paměti GDDR3 a notebook měl výkonnější procesor. Nvidia (a ATI) by měla do nabídky po letech zmateného číslování konečně zavést řád a logiku. Orientovat se jinak musíte podle recenzí, nebo třeba našeho Velkého přehledu grafik.


Rychlosti disků a propustnost paměti
Disky se 7200 ot/min mohou být oproti 5400 ot/min výkonnější až o 25 %, poznat to lze především při zápisu. Rozdíl v ceně tomu odpovídá, jsou to jen stokoruny. Kdo hledá opravdu vysoký výkon, měl by se podívat po SSD uložištích, která nabízejí zvýšení rychlosti zápisu i čtení až o 100 %. U nich však nezapomínejte na častou zálohu, pokud se vám totiž SSD poškodí, je naděje na obnovení dat velmi malá.

Dell

Dell dodal do testu tradičně nejnadupanější a také bezkonkurenčně nejdražší konfiguraci. Zatímco základní a hodně chudý model můžete pořídit za rozumných 29 000 Kč, náš notebook s Full HD displejem, diskrétní grafikou, čtyřjádrovým procesorem a 256GB SSD úložištěm stojí v konfigurátoru skoro 77 tisíc. Můžete připlácet i za služby, jakými jsou například záruka proti náhodnému poškození nebo obnova dat v případě havárie disku. Objednat lze podsvícení klávesnice, baterii s tříletou zárukou, kompletní systém pro dokování, tenký adaptér, originální brašnu... Co se týče možností konfigurace a rozsahu služeb, nemá Dell srovnatelnou konkurenci.

Dell Latitude E6510

Latitude nejspíše nemusíme dlouho představovat, vyrábí se už od roku 1997. Po letech vývoje, kdy výrobce zkoušel celoplastové provedení (řada C) i celokovové (řada D), vyhrál u současné řady E kompromis. Víko a klouby displeje jsou kovové stejně jako kostra notebooku, zbytek je z matných plastů. Jsou pevné a celkem pružné, takže ustojí nárazy bez rizika prasknutí. Plastu je však všude možná až moc. Situaci zachraňuje originální modré víko, v nabídce je ještě červená a stříbrná barva. Za zpracování jinak dáváme jedničku.

Dell Latitude E6510

Testovaný kus byl osazen čtyřjádrovým procesorem, což je u 15,6" notebooků téměř nevídaná věc. V nabídce má čtyřjádro již jen HP (8540w) a Lenovo (W510). S chlazením si nakonec Dell poradil velmi dobře a že máme čtyřjádrový notebook, jsme věděli jen díky rychlé odezvě při práci. Povrch se totiž nijak zvlášť nezahříval a hlučnost při kancelářských úkolech byla naprosto srovnatelná s dalšími notebooky v testu. Hlučnější byl až při konvertování videa, tedy hodně vysoké zátěži. Spotřeba se vyšplhala až k 80 wattům a větráček v chladiči měl plné lopatky práce. Notebook se hodně zahřál a byl dost slyšet. Na druhou stranu, počítač na tento úkol potřeboval o třetinu času méně než ostatní. Celkově lze nová čtyřjádra doporučit.

Dell musíme hlavně pochválit za dvě věci. Zaprvé má skvělý displej, subjektivně měl lepší obraz již jen HP EliteBook. Zadruhé se nám hodně líbila klávesnice. Jako jediná může mít za příplatek podsvícení, je tichá, tvrdě podložená a má velmi dobré rozložení. Vadil nám jen špatně přístupný Del.

Dell Latitude E6510

Notebook nás kromě výkonu uhranul také velkým množstvím rozhraní. Jejich rozmístění však není úplně šťastné, porty jsou dost blízko u sebe a konektory si mohou překážet. Příliš se nepovedla ani optická mechanika v šachtě, kterou můžete vyměnit jen za jinou optickou mechaniku. Dell totiž již v této šachtě nepodporuje sekundární baterii, ta se nově připojuje na spodní stranu k dokovacímu konektoru. Na sekundární disk jsme zase nenašli na webu výrobce adekvátní rámeček.

Celkově od nás Dell Latitude dostal dvojku, protože za srovnatelné peníze můžete od konkurence dostat víc. Výhodou Dellu je individuální přístup ke každé konfiguraci a velké množství služeb. ZPĚT

Dell Latitude E6510Dell Latitude E6510Dell Latitude E6510Dell Latitude E6510Dell Latitude E6510

Dell Latitude E6510
  • čtyřjádrový procesor Intel Core i7-820QM (1,73 až 3,06 GHz Turbo Boost, 8 MB Smart cache, TDP 45 W)
  • paměť 4 GB, 1333 MHz, max. 8 GB
  • disk 256 GB SSD
  • optická mechanika DVD SuperMulti, ve výměnné šachtě
  • grafika Nvidia Quadro NVS 3100M, 512 MB DDR3
  • displej 15,6", 1920 x 1080, matný
  • rozhraní: 3× USB + 1× USB eSATA combo, Firewire, DisplayPort, VGA, ExpressCard/34, PCMCIA I/II, čtečka 6 v 1, Smart Card, dokovací konektor + konektor na sekundární baterii
  • konektivita: wi-fi a/b/g/n, Bluetooth 3.0, HSPA, gigabitový ethernet
  • baterie a výdrž: 62 Wh, maximum 4h 10m, průměr 2h 45m
  • hmotnost: 2,52 kg + 279 gramů příplatkový slim adaptér
  • cena uvedené konfigurace: 77 653 Kč
  • cena základní konfigurace od 28 000 Kč
  • cena dokovací stanice od 4 300 Kč
  • cena náhradní baterie od 3 200 Kč
  • cena On-Site servisu: už v základní ceně je tříletý On-Site NBD

Fujitsu

Velkým překvapením testu bylo Fujitsu. Společně s HP EliteBook dostalo naše nejvyšší ocenění. Již při prvním kontaktu na vás dýchnou staré časy, kdy byl pracovní notebook velký, těžký a bytelný. Možná právě vyšší hmotnost měla na svědomí drobné příčné kroucení a občasné prohýbání plastů. Takto se však chovaly i starší Lifebooky a jsou to dodnes jedny z nejspolehlivějších strojů.

Fujitsu Lifebook E780

Psaní na klávesnici je doslova zážitek, vydává totiž zvuk, který u žádného jiného notebooku neuslyšíte. Je to těžko popsatelné slyšitelné cvakání, které nám znovu připomnělo staré časy v dobrém slova smyslu. Klávesnice je tvrdě podložená, nikde se neprohýbá. Až na příliš zhuštěné klávesy u šipek a špatně umístěný Del má i velmi dobré rozložení. Za mínus považujeme hrubší touchpad, po kterém se neklouže moc dobře. Nakonec jsme víc využívali trackpoint. Tomu však zase nefunguje rolování, které je řešeno přes čtečku otisků prstů. Podle našeho názoru to není praktické.

Fujitsu Lifebook E780

U starých časů zůstaneme i nadále, Fujitsu jako jediný pracovní notebook z testu stále zachovává funkčnost výměnné šachty. Můžete do ní umístit optickou mechaniku, sekundární baterii nebo externí disk.

Výrobce také ponechal na spodní straně oblasti pokryté semišem. Původně měly izolovat horké části od uživatele, například při psaní na klíně. Oceníte je ale i proto, že znesnadňují klouzání notebooku. Výborným detailem jsou rovněž krytky u chladičů, které fantasticky usnadňují jejich čištění od prachu. Oceňujeme rovněž velmi snadnou výměnu paměti a disku, vše je dobře přístupné. Za mínus v oblasti ergonomie považujeme příliš těsné rozmístění některých portů.

Fujitsu Lifebook E780Fujitsu Lifebook E780

Fujitsu nám při běžné práci příliš netopilo, nicméně bylo znát, že používá běžnou hráčskou kartu řady GeForce. Ostatní notebooky s profi kartami, které jsou méně taktované, byly přece jen chladnější a ve výsledku o něco tišší. V zátěži byl notebook celkem hlučný, ale pokud přihlédneme k nadprůměrnému výkonu, dají se nad tím přivřít oči.

Fujitsu Lifebook E780

Jako poslední položku jsme si nechali displej, který měl celkem živé barvy a slušné podsvícení. Na lesklé displeje sice nemá, na práci je ale ideální.

Fujitsu odhlédlo od trendů a vyrábí stále stejně dobré pracovní notebooky jako před lety. Nedělá změny v koncepci jako Dell, nesnaží se měnit design jako Toshiba. Změnila se jen konfigurace, která je nyní výkonná a cenově přijatelná. Testování Lifebooku byla radost a dostává proto jedničku. ZPĚT

Fujitsu Lifebook E780Fujitsu Lifebook E780Fujitsu Lifebook E780Fujitsu Lifebook E780Fujitsu Lifebook E780

Fujitsu Lifebook E780
  • dvoujádrový procesor Intel Core i7-620M (2,66 až 3,33 GHz Turbo Boost, 4 MB Smart cache, TDP 35 W)
  • paměť 4 GB, 1066 MHz, max. 8 GB
  • disk 500 GB, 7200 ot/min
  • optická mechanika DVD SuperMulti, ve výměnné šachtě
  • grafika Nvidia GeForce GT 330M, 1 GB DDR3
  • displej 15,6", 1600 × 900, matný
  • rozhraní: 4× USB, eSATA, Firewire, DisplayPort, VGA, PCMCIA I/II, ExpressCard/54, sériový port, čtečka 4 v 1, Smart Card, dokovací konektor
  • konektivita: wi-fi a/b/g/n, Bluetooth 2.1, UMTS, gigabitový ethernet
  • baterie a výdrž: 84 Wh, maximum 5 hodin, běžně 3,5 hodiny
  • hmotnost: 2,98 kg + adaptér 464 g (opt. mechanika 174 g)
  • cena uvedené konfigurace: 42 000 Kč
  • cena základní konfigurace od 28 000 Kč
  • cena dokovací stanice od 2 600 Kč
  • cena náhradní baterie od 3 700 Kč (do šachty, 41 Wh)
  • cena On-Site servisu: už v základní ceně je tříletý On-Site NBD

Hewlett-Packard

Od HP jsme otestovali EliteBook 8540w a považujeme ho za jeden z nejlepších notebooků současnosti. Je fantasticky zpracovaný, všechny díly do sebe přesně zapadají. Až na volnější baterii nikde nic nevrzalo a všechno perfektně sedělo i při mechanickém namáhání. Není divu, povrch kolem klávesnice není plastový, ale kovový. Tradiční výjimkou je část u optické mechaniky, kde se při uchopení notebooku prohýbal spodní plastový díl. Nadprůměrně pevné je také víko displeje, ani při velkém tlaku se na LCD neobjevily mapy. Chválíme rovněž pevné klouby displeje a jeho robustní zámky. Takto by měl vypadat notebook pro každodenní používání.

HP EliteBook

Samotný displej patřil k nejlepším v testu, má silné podsvícení a velmi dobrý kontrast. HP dodává několik konfigurací, my měli tu nejlepší s displejem 1920 × 1080. Dodává se ještě verze 1600 × 900 a v modelu 8540p také 1366 x 768. 8540p je chudší příbuzný testované konfigurace, obsahuje nižší třídu grafických karet NVS a plochy pod klávesnicí má plastové.

HP EliteBook

Co se nám nelíbilo, byla špatně umístěná čtečka otisků prstů v pravém rohu. Přesně v tomto místě mnoho uživatelů notebook zvedá, takže dochází k nechtěnému dotyku. Nelíbil se nám ani software HP, který se má starat o údržbu systému. Tvářil se sice profesionálně a psal, že máme systém aktuální, nicméně například aktualizace ovladače pro trackpoint, který nás zlobil, byla vydána už v květnu tohoto roku. Instalaci nového ovladače jsme si tak museli stáhnout manuálně z webu výrobce.

Výkon patřil k nejlepším v testu, odezva na jakoukoli akci byla blesková. V zátěži se ale notebook značně zahříval. Potěšující je, že teplo bylo cítit jenom na spodní straně, plochy pro opření zápěstí i samotná klávesnice zůstávaly chladné. Hlučnost je při běžné kancelářské práci na velmi dobré úrovni, HP si jen tak tiše šumí. Při vyšší zátěži už je notebook dost slyšet, skoro jako nejhlučnější Dell. V noci může být zvuk rušivý.

HP EliteBookHP EliteBook

Z dalších vlastností jmenujme dotykové ovládání hlasitosti a některých funkcí umístěné pod displejem. Konečně se HP poučilo a vše funguje na jemný dotyk. Škoda, že ovladače svítí a mohou v noci rušit. Pochvalu si určitě zaslouží příjemně tvarovaná klávesnice, navíc tvrdě podložená. Brzy jsme si na ni zvykli a psaní bylo velmi komfortní. Jestli ji lze něco vytknout, je to hlučnější zvuk při stisku, dutý a celkem hlasitý. Klávesnice není podsvícená ani za příplatek, k nasvícení slouží malá předpotopní výklopná dioda v rámu displeje.

HP EliteBook

Ergonomii hodnotíme lépe než u Dellu a Fujitsu. Audio konektory jsou na levém boku, takže před vámi nepřekáží kabel externích reproduktorů. Další porty jsou sice blízko u sebe, ale přeci jen mají kolem sebe více místa než zmiňovaní konkurenti.

HP EliteBook 8540wHP EliteBook 8540w

HP má možnost vyměnit mechaniku jen za druhý disk, šachtu není možné použít pro sekundární baterii. K celé operaci navíc potřebujete šroubovák. Pokud chcete sekundární baterii, připojuje se ze spodní strany do speciálního konektoru a zvedá zadní část notebooku.

Cena 42 400 Kč nám přijde vzhledem k prvotřídnímu zpracování, špičkové výbavě obsahující nové USB 3.0, Blu-ray mechaniku a výkonnou grafiku, naprosto adekvátní. Udělili jsme HPčku jedničku a při výběru bychom se rozhodovali mezi ním a Fujitsu. ZPĚT

HP EliteBookHP EliteBookHP EliteBookHP EliteBookHP EliteBook 8540w

HP EliteBook 8540w
  • dvoujádrový procesor Intel Core i5-540M (2,53 až 3,06 GHz Turbo Boost, 3 MB Smart cache, TDP 35 W)
  • paměť 4 GB, 1066 MHz, max. 8 GB
  • disk 500 GB, 7200 ot/min
  • optická mechanika Blu-ray, lze vyměnit za druhý pevný disk
  • grafika Nvidia Quadro FX 880M, 1 GB GDDR3
  • displej 15,6", 1920 x 1080, matný
  • rozhraní: 3× USB 2.0, 2× USB 3.0, eSATA, Firewire, DisplayPort, VGA, ExpressCard/54, čtečka 6 v 1, Smart Card, dokovací konektor + konektor na sekundární baterii
  • konektivita: wi-fi a/b/g/n, Bluetooth 2.1, gigabitový ethernet, modem
  • baterie a výdrž: 68 Wh, maximálně 4h 30m, běžně okolo 2h 30m
  • hmotnost: 2,96 kg + 532 gramů adaptér
  • cena uvedené konfigurace: 42 400 Kč
  • cena základní konfigurace od 27 000 Kč
  • cena dokovací stanice od 2 300 Kč
  • cena náhradní baterie od 1 700 Kč
  • cena On-Site servisu: příplatek 1 579 Kč za rozšíření ze standardních 2 let Carry-In na 3 roky On-Site NBD

Firemní řada probook

HP má nejspíše nejrozsáhlejší nabídku notebooků na světě a podmínky testu tak splnily ještě některé modely z řady ProBook. Otestovali jsme ProBook 6540b, který je v současné době nahrazován novějším 6550b. Oba se liší jen v detailech, například jiným modelem grafické karty (ATI 540v). Obě však mají stejný výkon.

HP ProBook 6540bHP ProBook 6540b

Notebook má při ceně okolo 25 000 Kč fantastickou výbavu a splní požadavky nejednoho firemního zákazníka. Kromě dokování a matného displeje 1600 × 900 u něj najdeme disk se 7200 ot/min, čtyři USB, Firewire, VGA, DisplayPort, čtečku 5 v 1 a ExpressCard/54. Výrobce šetřil na materiálu, všude najdeme jen jednolitý měkký plast. Šasi je sice pevné a nekroutí se, častá práce v terénu by se na něm ale mohla podepsat. Dokážeme si jej představit především na kancelářskou práci. Problém u našeho modelu byl se zvýšenou hlučností, už při prohlížení internetu budete o větráčku vědět. Náročné aplikace provázelo mocné hučení, notebook se na druhou stranu nepřehříval. Nakonec nás ProBook překvapil skvělou výdrží, dokázal běžet téměř 4,5 hodiny. Při náročnější práci vydrží okolo 2,5 hodin. V poměru cena / výkon těžko najdete lepší pracovní notebook. Není dokonalý, ale rozhodně jej lze doporučit ke koupi.

Lenovo

Legendární pracovní notebooky ThinkPad vyrábělo americké IBM od roku 1992. Vývoj provázely desítky patentů, které ovlivňovaly podobu notebooků až dnešní podoby. Od roku 2005 výrobu převzalo čínské Lenovo a podle názorů mnohých majitelů již ThinkPady nedosahují dřívějších kvalit, nicméně stále platí za jedny z nejlepších pracovních nástrojů.

Kritéria našeho testu splnil model T510, který se v nejslabších konfiguracích prodává už od 25 tisíc korun. V požadované konfiguraci by stál okolo 41 000 Kč. Jak je na tom s tolik diskutovanou kvalitou se nám bohužel nepodařilo ověřit v praxi, Lenovo se odmítlo srovnání zúčastnit. ZPĚT

Lenovo

Lenovo ThinkPad L512 (model 4314-8GG)
  • dvoujádrový procesor Intel Core i7-620M (2,66 až 3,33 GHz Turbo Boost, 4 MB Smart cache, TDP 35 W)
  • paměť 4 GB, 1066 MHz, max. 8 GB
  • disk 500 GB, 7200 ot/min
  • optická mechanika DVD SuperMulti, není ve výměnné v šachtě
  • grafika Nvidia Quadro NVS 3100M, 512 MB DDR3
  • displej 15,6", 1600 x 900, matný
  • rozhraní: 2× USB + 1× USB eSATA combo, DisplayPort, VGA, ExpressCard/34, čtečka 5 v 1, dokovací konektor
  • konektivita: wi-fi a/b/g/n, Bluetooth 2.0, gigabitový ethernet
  • baterie a výdrž: nenaměřeno
  • hmotnost: nenaměřeno
  • cena uvedené konfigurace: 42 839 Kč
  • cena základní konfigurace od 26 000 Kč
  • cena dokovací stanice od 3 700 Kč
  • cena náhradní baterie od 2 700 Kč
  • cena On-Site servisu: příplatek 900 Kč za rozšíření ze standardních 3 let Carry-In na 3 roky On-Site NBD

Toshiba

Stejně jako překvapilo Fujitsu svým novým modelem E780, překvapila nás i Toshiba novou Tecrou S11. V tomto případě ale spíše negativně. Oproti starým řadám je Tecra civilnější a hodně připomíná Toshiby Satellite pro domácí uživatele. Není špatná, ale zmizela bytelnost, kterou Tecra kdysi měla a kterou jsme dnes chválili třeba u Fujitsu. Nicméně i když je povrch plastový a notebook si občas někde zavrže, pevnost zůstala zachována. Šasi se neprohýbá, pevné je i víko displeje. Povrch notebooku není leštěný, ale z praktického zvrásněného plastu, na kterém nejsou vidět otisky prstů (a snad ani škrábance).

Toshiba Tecra S11

Parádní je klávesnice, má velmi dobré rozložení a je pevně podložená. Podobně jako u HP nám vadil dutý zvuk při stisku, při psaní všemi deseti je klávesnice hlučnější. Stejně jako u Fujitsu nemá podsvícení ani za příplatek. Touchpad nám přišel zoufale malý, a spíše jsme tak používali trackpoint. Neumí ale rolovat.

Toshiba Tecra S11

Testování probíhalo většinou v největších letních vedrech a Tecra tak měla ztíženou práci při chlazení procesoru a grafiky. V zátěži větráček hučel jako při startu letadla, při běžné práci ale otáčky padaly na přijatelnou úroveň a notebook byl celkem tichým společníkem. EliteBook ale nepřekonává.

Z dobrých vlastností musíme vyjmenovat velké množství portů. Vzhledem k nejnižší ceně nás překvapil mini DisplayPort, sériový port a čtečka karet Smart Card. Dodaný disk měl jen 5400 ot/min, na trhu jsou však i rychlejší verze. Disk měl ochranu proti poškození pádem. Chválíme USB s funkcí Sleep & Charge, kdy vypnutý notebook může dobít třeba mobil nebo mp3 přehrávač. Potěšil nás rovněž matný displej patřící k dobrému průměru na trhu.

Toshiba Tecra S11

Toshiba nabízí slušný notebook, do společnosti notebooků od Dellu, HP a Fujitsu však nepatří. Je to samozřejmě dáno také nižší cenou. Je škoda, že je nová Tecra civilnější než předchozí generace a působí bakelitově. Pod plastovým kabátkem se jinak ukrývá slušný stroj. ZPĚT

Toshiba Tecra S11Toshiba Tecra S11Toshiba Tecra S11Toshiba Tecra S11Toshiba Tecra S11

Toshiba Tecra S11 (model 11h)
  • dvoujádrový procesor Intel Core i5-520M (2,4 až 2,93 GHz Turbo Boost, 3 MB Smart cache, TDP 35 W)
  • paměť 4 GB, 1066 MHz, max. 8 GB
  • disk 320 GB, 5400 ot/min
  • optická mechanika DVD SuperMulti, není ve výměnné šachtě
  • grafika Nvidia Quadro NVS 2100M, 512 MB GDDR3
  • displej 15,6", 1600 × 900, matný
  • rozhraní: 3× USB + 1× USB eSATA combo, mini DisplayPort, VGA, ExpressCard/54, čtečka 5 v 1, sériový port, Smart Card, dokovací konektor
  • konektivita: wi-fi a/b/g/n, Bluetooth 2.0, gigabitový ethernet
  • baterie a výdrž: 55 Wh, maximálně 4h 15m, běžně okolo 2h 15m
  • hmotnost: 2,43 kg + 376 gramů adaptér
  • cena uvedené konfigurace: 26 000 Kč
  • cena základní konfigurace od 19 000 Kč
  • cena dokovací stanice od 3 200 Kč
  • cena náhradní baterie od
  • cena On-Site servisu: příplatek 1 400 Kč za rožšíření ze standardních 2 let Carry-In na 2 roky On-Site NBD, popř. 2 800 Kč na 3 roky

Za zapůjčení notebooku HP děkujeme e-shopu Alza.cz.