Test: Nová čtečka knih Kindle je fantastická, levná a lepší, než iPad

  • 1
Kindle 3 od firmy Amazon je konečně čtečka, kterou můžeme s klidným svědomím doporučit. Fantastický displej, dobré ovládání, tři tisíce korun včetně dopravy a statisíce dostupných titulů v angličtině, to jsou pádné argumenty. Škoda, že s českými knížkami je to zatím komplikovanější.

Letos poprvé jsme prodali víc elektronických knih než papírových knih v pevné vazbě, chlubí se Amazon . A ani nemusí dodávat, že je to především díky vlastní čtečce Kindle. Tenkému přístroji dělá Amazon, největší prodejce knih na světě, masivní reklamu už přes dva roky. A výsledek se dostavuje: číst v elektronické podobě přestává být výstřelkem technonadšenců. Nový Kindle (třetí generace) je toho skvělým příkladem: jeho ovládání je jednoduché a přístupné každému, jeho displej fantastický a nákup knih snad až příliš snadný.

Elektronická čtečka Amazon Kindle třetí generace se příjemně drží i v jedné ruce. To byste s iPadem moc často zkoušet neměli

Elektronická čtečka konečně dosáhla parametrů, které si nezadají s běžným paperbackem. Placička, do které se vejde tisíce knih, je totiž menší, lehčí a tenčí než drobná knížka. Výrazně se tím zlepšila mobilita a ergonomie. Kindle vám v rukou se svými 240 gramy neztěžkne ani po dlouhém čtení. Oproti první verzi navíc výrazně zhubl a tloušťka 8 mm už je skutečně příjemná, vhodná i pro kabelku nebo kapsu u kabátu.

K listování slouží dvojice tlačítek na boku přístroje

Displej je jasně čitelný i na prudkém světle

Matný, pogumovaný černý plast je příjemný na pohled i na dotek. Mastné prsty na něm samozřejmě dočasně zanechají skvrny, ale na rozdíl od iPadu a jiných tabletů to vůbec nevadí, protože prsty se displeje nikdy nedotýkají. Ovládání: trocha zvyku a máte to v prstech

V době, kdy se dotykové ovládání stává naprostou samozřejmostí, může jeho vytrvalá absence u čtečky Kindle překvapit. Po zralé úvaze ale musíme uznat, že u e-ink displeje by dotykové ovládání mohlo být nepohodlné. Nemluvě o rušivých otiscích prstů. Místo toho zde najdeme černobílé menu, ne nepodobné operačnímu systému Xerox z konce 80. let, tedy z doby, kdy byly černobílé monitory standardem.

Screenshot displeje: slovník a menu

Screenshot displeje: článek na blogu

Struktura menu je sice někdy překvapivá, celkově ale musíme ovládání pochválit. Možná není tak intuitivní jako dotykové ovládání iPadu, ale na několik zmáčknutí se vždy dostanete k tomu, co potřebujete.

Klávesnice má dostatečný zdvih a stisk tlačítek je jistý a pohodlný. Na psaní románů to není, na psaní poznámek a vyhledávacích dotazů zcela dostačuje.

Veškeré ovládání je pomocí tlačítek. Mají příjemně jistý zdvih a odlišují se na dotek svou mírnou "hrubozrností", což jejich užívání zpříjemňuje. Zpočátku nám vadilo, že QWERTY klávesnice nedodržuje úplně klasické rozložení, klávesy písmen Q, A a Z jsou přesně pod sebou, namísto posunutí řad.

Pokud jste zvyklí psát poslepu všemi desíti, překlepům se zpočátku nevyhnete. Nemáte ale důvod tvořit na Kindle dlouhé texty a na ty krátké (vyhledávání, poznámky nebo hry) je klávesnice bezproblémová.

Tlačítka na klávesnici (zleva): mezerník, Možnosti zobrazení, Domů, Zpět, navigační tlačítko, kontextové menu

Kromě písmenkových kláves tu máme funkční klávesy Menu, Home a Back, které dělají za všech okolností přesně to, co jejich název říká. Používání je velice intuitivní, navigace nepřekáží, ale je vždy po ruce. Menu zobrazí kontextovou nabídku funkci použitelných v dané situaci. Home vás přesměruje na domovskou stránku s přehledem všech stažených položek. Back vás vrátí o obrazovku či nabídku zpět. Často vás zachrání od zdlouhavého hledání v menu nebo v knize.

Ještě je tu textové menu, dostupné pod klávesou "Aa". Umožňuje především zvolit velikost textu. Narozdíl od knih zde totiž nelistujete po stránkách, ale "Locations", a to právě proto, že si každý může zvolit jinou velikost textu. I při nejmenším písmu je jemný displej dostatečně čitelný, nejvíc se nám ale osvědčilo čtvrté nejmenší písmo. Čte se velmi pohodlně a přitom se na obrazovku vejde nějakých 120 slov, nemusíte tedy listovat každých pár sekund.

V "textovém menu" můžete vybrat velikost a typ písma, řádkování, natočení displeje, a dokonce i překvapivě dobrou syntézu řeči (anglicky). Máte na výběr mezi mužským a ženským hlasem. Existují sice lepší umělé hlasy, ale přesto je to funkce celkem použitelná. Syntézu řeči lze zapnout pro celou čtečku (Home, Menu, Settings, Voice Guide), pak čte každou vybranou položku v menu apod. Hodí se tak i pro uživatele s postižením.

Displej: kdo neviděl, neuvěří

Když poprvé vidíte Kindle, máte dojem, že je to maketa, která má místo displeje papír s natištěným ukázkovým textem. Ve skutečnosti je to vynikající aplikace technologie e-ink (elektronický inkoust). Zatímco u barevného LCD displeje je nutné podsvětlení, e-ink displej si podobně jako papír vystačí s dopadajícím světlem. Kresba je jemná, ostrá, pro oči příjemná, čitelnost vynikající.

Kindle 3

Tyto chvály mohou nezasvěcenému připadat nesmyslné. Proč opěvujete displej, který zvládá pouze 16 stupňů šedi? Vždyť překreslování mu trvá půl sekundy a problikne při tom jako nějaký zastaralý počítač nebo hráčka pro děti. Ano, pro většinu mobilních zařízení by e-ink opravdu znamenal ztrátu funkčnosti. Pro elektronickou čtečku knih je to naopak ideální technologie. Displej je jednoduše krásný.

Rozlišení 167ppi (600 x 800) je zcela dostatečné pro pohodlné, příjemné čtení. Všechna písmena jsou pěkně vykreslená a vyhlazená, spíše než LCD displej skutečně připomínají papír potištěný laserovou tiskárnou, přikrytý matnou folií. Narozdíl od LCD displeje je na slunci perfektně čitelný, samozřejmě bez jakéhokoli podsvětlení.

Naopak ve tmě si na Kindle nic nepřečtete, stejně jako byste si nic nepřečetli v papírové knížce. Pro náruživě čtenáře Amazon připravil kožené pouzdro se zabudovanou lampičkou (netestovali jsme). Nemožnost číst za tmy je ale vyvážená tolika výhodami elektronického inkoustu, že ji zmiňujeme spíše pro úplnost.

Jako každý e-ink displej, i tento je relativně pomalý. Obnovení obrazovky typickým probliknutím přes černou barvu trvá asi 0,6 sekundy, překreslení menší části obrazovky (například při psaní nebo posunu kurzoru) o něco méně. Amazon ale zvolil přehlednou strukturu menu v kombinaci s jasné definovanými tlačítky a klávesovými zkratkami, takže je čtečka velice dobře ovladatelná. Stačí si přečíst stručný návod, nebo si s přístrojem pět minut hrát, a brzy vám navigace přejde do krve. Čtení: skoro jako skutečná kniha, navíc se slovníkem

Možná si nedokážete představit, jak se na elektronické čtečce dá dlouhodobě číst. Naše odpověď zní: překvapivě dobře. Díky skvělému displeji se oči nemusí vypořádávat s nepříjemným zářením a listování mezi stránkami je tak akorát rychlé.

Screenshot displeje: domovská stránka a menu

Screenshot displeje: slovník a menu

Screenshot displeje: vlastnosti sbírky knih

Vynikající je neustálá přítomnost výkladového slovníku. Používali jsme "The New Oxford American Dictionary", který je v Kindle předinstalován spolu s britskou verzí. Kdykoli během čtení můžete najet na libovolné (anglické) slovo a okamžitě se vám zobrazí jeho stručný překlad. Pro podrobný výklad stačí stisknout Enter a jste v příslušné kapitole obsáhlého výkladového slovníku. Pokud se učíte anglicky, tak si tento přirozený a pohodlný způsob studia dost možná zamilujete.

Screenshot displeje: slovník je vždy na dosah na dvě kliknutí, výborně se používá a jeho rozsah je pro běžné potřeby více než dostatečný

Kromě toho můžete při čtení vytvářet záložky, poznámky nebo podtržení. Zajímavou (volitelnou) funkcí je možnost nechat si zobrazit "oblíbené pasáže", tedy přerušovaně podtrhnout místa, která si podtrhlo mnoho čtenářů před vámi.

Kde vzít knihy? V angličtině cokoli, v češtině zatím ne

Vyrobit kvalitní, snadno použitelný přístroj je u elektronických čteček jen prvním krokem ke komerčnímu úspěchu. Kindle by si nepodmanil čtenářský svět, kdyby bylo obtížné nahrávat do něj knihy a další obsah. Amazon ale v této oblasti nelenil a naplno využil svojí prominentní pozici na trhu. Výsledkem je, že v nabídce Kindle Store naleznete téměř jakoukoli anglickou knihu, na kterou si vzpomenete, a k tomu i další magazíny, blogy nebo aplikace. A vše je okamžitě ke stažení.

Nakupování je skutečně snadné, někdy až příliš snadné. Jakožto nakupující u Amazonu již při objednávce Kindle 3 souhlasíte s tím, že bude přístroj spárován s vaším účtem (toto spárování lze později kdykoli zrušit v menu). Když vám tedy čtečka přijede až před dům a vy ji vyjmete z krabice, můžete ihned nakupovat.

Screenshot displeje: wi-fi připojení je bezproblémové, poradí si s většinou sítí (kromě některých ad-hoc hotspotů, například WM tethering)

Připojení k internetu probíhá přes wi-fi, u dražší verze i přes mobilní 3G internet (Amazon jej nazývá Whispernet). Nakupovat můžete přímo na displeji svého Kindlu, případně o trochu pohodlněji přes stránky amazon.com, kde se vám aktivuje možnost nechat si knížku poslat do čtečky. Celý proces je snadný, rychlý a trvá necelé dvě minuty. Zakoupenou knihu si můžete stáhnout kromě fyzického Kindle i do čtečky v PC nebo na mobilu, knihu platíte jen jednou.

Kromě nákupu celé knihy si můžete stáhnout i ukázku (Sample), většinou úvodní kapitolu. Pak můžete knížku koupit kliknutím na odkaz na konci ukázky.

Ale pozor, kliknutím na odkaz knížku rovnou kupujete, žádné "Opravdu chcete knížku koupit?" se neobjeví, místo toho se dozvíte, že "Kniha je zakoupena a během okamžiku bude dokončeno její stažení do vaší čtečky."

Screenshot displeje: Na konci ukázky je samozřejmě odkaz na zakoupení

Screenshot displeje: Koupení knížky je otázkou několika sekund, což je dobrá i špatná zpráva

Z pohledu prodejce to dává smysl. Jakmile už knížku "máte", je menší šance, že se jí vzdáte, takže i když máte možnost knihu vrátit a získat své peníze zpět, váš sběratelský pud nebo zvědavost nejspíš převládnou. Takže pozor, abyste to s nakupováním knížek nepřehnali.

Existuje mnoho propočtů zamýšlejících se nad tím, kolik knih musíte koupit, aby se vám díky uspořeným penězům Kindle vyplatil. Čísla jsou vždy poněkud zavádějící (koupil byste si stejné knížky, kdybyste neměl Kindle?), ale v zásadě lze říci, že díky Kindlu skutečně můžete na knihách i magazínech výrazně ušetřit. Knihy bývají o několik dolarů (někdy i desítek dolarů) levnější, předplatné magazínů je pro Kindle klidně i čtvrtinové. Nemluvě o nabídce knih, které pro Kindle stáhnete zcela zdarma, ať už z Kindle Store, nebo třeba z Projektu Gutenberg .

A co české knihy?

Nabídka anglických textů je obrovská a stále se rozrůstá. Podobně je to s knihami ve španělštině, němčině, francouzštině nebo portugalštině. S nabídkou českých titulů to zatím tak růžové není. Možnostem, jak toto omezení obejít, věnujeme některý z dalších článků.

Do čtečky si naštěstí můžete nahrát svůj vlastní obsah, stačí si jej poslat na e-mail něco@kindle.com (ten svůj najdete v Nastavení). Automatická konverze si poradí s PDF, DOC, JPG, HTML, PDF a dalšími formáty.

Kromě toho funguje čtečka po připojení k počítači jako mass storage, takže můžete nahrát příslušné soubory .MOBI přímo přes USB kabel. Právě v tomto formátu se knihy na Kindle čtou nejlépe. Při konverzi pomocí Amazonu můžete využít tyto formáty: DOC, DOCX, HTML, RTF, PDF, JPG, BMP, GIF, PNG. Dále je tu třeba Calibre pro konverzi z formátů CBZ, CBR, CBC, CHM, EPUB, FB2, HTML, LIT, LRF, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, TCR, TXT.

Screenshot displeje: na výběr máte z desetitisíců blogů, které můžete odebírat. Většinou ale zaplatíte kolem dvou dolarů měsíčně. Prohlížení blogů přes experimentální webový prohlížeč je samozřejmě zdarma

Screenshot displeje: na výběr máte z desetitisíců blogů, které můžete odebírat. Většinou ale zaplatíte kolem dvou dolarů měsíčně. Prohlížení blogů přes experimentální webový prohlížeč je samozřejmě zdarma

Screenshot displeje: wi-fi připojení je bezproblémové, poradí si s většinou sítí (kromě některých ad-hoc hotspotů, například WM tethering)

Screenshot displeje: slovník je vždy na dosah na dvě kliknutí, výborně se používá a jeho rozsah je pro běžné potřeby více než dostatečný

Screenshot displeje: hra Every Word výborně využívá klávesnici, zároveň jí nevadí pomalejší odezva displeje

Screenshot displeje: obrázky v textu lze kliknutím zvětšit na celý displej

Screenshot displeje: zobrazení PDF a textové menu

Screenshot displeje: Vyhledávání a zpráva o nutnosti dobít baterii

Screenshot displeje: Čtení textu

Screenshot displeje: Pro fanoušky sociálních sítí je zde možnost okamžitě sdílet své poznámky s on-line přáteli

Screenshot displeje: Obsah knihy s klikatelnými odkazy

Screenshot displeje: Na konci ukázky je samozřejmě odkaz na zakoupení

Screenshot displeje: Nákup v Kindle Store

Screenshot displeje: PDF

Screenshot displeje: PDF

Screenshot displeje: PDF

Doplňující funkce

Amazon Kindle 3 sice slouží především ke čtení, zvládne ale i několik dalších drobnůstek. Nedoporučujeme, aby byly tyto funkce primárním důvodem ke koupi, což ale neznamená, že nejsou užitečné. Prohlížeč - pokud vám nevadí, že se stránky vykreslují pomalu, posouvání není plynulé a místo barevného webu vidíte jen šeď, tak je web skrze Kindl přístupný. Není to pohodlné, ale pro čtení článků celkem použitelné. Prohlížeč docela dobře podporuje JavaScript a poradí si s většinou stránek. Hudební přehrávač - jestli chcete při čtení poslouchat hudbu, nahrajte si oblíbené skladby v MP3 formátu do složky "music". Přehrávač nemá žádné uživatelské rozhraní, ovládáte ho pouze přes klávesové zkratky. Reproduktorky samozřejmě audiofily neuspokojí, ale na běžné poslouchání v tiché místnosti postačí.

Navíc je Kindle vybaven standardním jackem 3,5 mm. Syntéza řeči - prakticky kterýkoli anglický (a s trochou smyslu pro humor i třeba český) text vám může strojově přečíst umělý hlas, mužský nebo ženský. Přes občasné chyby a nemístné pauzy je syntéza velice dobrá a v praxi použitelná. Pokud se učíte angličtinu, může to být dobrý doplněk, který vám pomůže naučit se správnou výslovnost.

Přestože je to jen jedna z mnoha čteček, myslíme si, že právě Kindle 3 má šanci oslovit širokou vrstvu čtenářů. V jeho podání totiž elektronické knihy nevypadají jako hudba budoucnosti nebo podivínská úchylka, ale jako naprosto běžná, užitečná a praktická věc. Netvrdíme, že Kindle nahradí knihy tak, jak je známe. Ale pro vášnivé čtenáře bude Kindle věrným a užitečným společníkem.