Fotoaparát Olympus SP-565UZ

Fotoaparát Olympus SP-565UZ | foto: Olympus

Test: Olympus SP-565UZ - jednoduché a příjemné ovládání i pro začátečníky

  • 1
Značku Olympus v našem testu ultrazoomových digitálních fotoaparátů zastupuje přístroj třetí generace modelů v řadě „SP“. Ten uspokojí náročné uživatele, ale současně umožňuje příjemné fotografování i nezkušeným – s využitím inteligentní automatiky a praktických, jednoduše použitelných funkcí a nabídky průvodce a nápovědy.

Olympus letos již představil model SP-590UZ, ovšem na možnost otestovat jej si ještě musíme počkat.

Co nabízí?

SP-565UZ je malý, výborně tvarovaný fotoaparát s jednoduchým a příjemným ovládáním, který nabízí vše, co od takového přístroje uživatel očekává. Fotografovat můžeme v plně automatickém režimu, vybírat z bohaté nabídky scénických režimů (SuperMakro od 1 cm), použít flexibilní Program AE, programy s prioritou clonového čísla (2,8–8), nebo času expozice (1/2000–1 s), anebo nastavit vše ručně. Opět jsou k dispozici 4 paměti pro uživatelská nastavení.

Kromě snímků ve formátu JPEG můžeme ukládat i data RAW (a třeba je i přímo ve fotoaparátu zpracovat). Lze se spolehnout na důležité systémy, zejména zaostřovací s detekcí kontrastu a se 143 volitelnými zónami AF, možné je ale i ostřit ručně a využít řadu praktických funkcí podle fotografovaného žánru, jako je pokročilá technologie rozeznání tváří v záběru (až 16), prediktivní AF, technologie korekce stínů pro realističtější a detailněji prokreslené snímky i ve stínech, autobracketing (5 snímků), BrightCapture pro snadnější snímání za špatného světla, histogram nebo intervalové snímání.

Fotoaparát Olympus SP-565UZ

Můžeme regulovat intenzitu blesku anebo využít doplňkový záblesk pro přisvícení tmavých objektů v popředí, zejména v protisvětle (blesk lze použít jako řídicí pro systém externích zábleskových jednotek).

SP-565: Jaké jsou hlavní změny oproti SP-560?

Na první pohled jsou vidět tři: na zadní stěně přibylo tlačítko s uživatelsky volenou funkcí (aktivace zámku expozice, nebo zaostření, anebo AE+AF-L, volba kvality obrazu, nebo velikosti snímku a komprese, detailní zoom a digizoom, režim AF a režim ostření, stabilizace obrazu, režimy blesku, audio a redukce šumu); tlačítka nad a pod multifunkčním voličem mají jiný tvar a úchyty pro popruh jsou protáhlé a mají nové umístění.

Fotoaparát Olympus SP-565UZ

Ovšem podstatnější jsou změny, které nejsou vidět: SP-565 UZ je vybaven 10 Mpix snímačem CCD (560 má 8 Mpix), který je opět součástí systému stabilizace obrazu (CCD-Shift), a objektivem s 20násobným optickým zoomem Olympus AF ED 4,6–92 mm 1:2,8–4,5, který u 35mm formátu odpovídá rozsahu 26–520 mm (560 má 18× s rozsahem 27–486 mm). SP-565UZ má také o trošku silnější výklopný blesk (max. dosah cca 6,4 m) a drobné odlišnosti najdeme i u rozměrů a hmotnosti.

Některé další základní parametry

Snímky (JPEG i RAW) mají maximální rozlišení 3648 × 2736 pix a základní poměr stran obrazu 4:3 lze změnit na 16:9. Ozvučené video AVI M-JPEG má maximum 640 × 480 pix á 30 obr./s. Data se ukládají na paměťové karty xD, případně do vnitřní 48MB paměti.

Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je v základu 64–1600 plus 3200 a 6400 ISO při rozlišení sníženém na 3 Mpix.

Pro vyvážení bílé barvy je kromě automatiky k dispozici 6 přednastavených režimů a také možnost vyvážit ručně.
Autofokus TTL iESP má celkem 143 bodů, k dispozici je i bodové ostření a můžeme vybírat libovolný bod. Nechybí ani možnost ručního zaostřování.

Exponometrický systém nabízí kromě vícebodového ESP také režimy vyvážení na střed a bodový.

Přístroj je vybaven elektronickým hledáčkem s blíže nespecifikovanými parametry a „protisluneční“ 2,5" TFT HyperCrystal LCD s rozlišením 230 kpx, upravitelným jasem a cca 97% zobrazením.
Jako zdroj energie slouží 4 tužkové napájecí články (AA).

Obrazová kvalita

Vyvážení bílé u fotoaparátu Olympus SP-565UZ
Plně odpovídá kategorii. Barevné podání v plenéru je realistické. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s mírným posunem k teplejšímu podání (spolu s modelem Fuji měl posun nejmenší), odpovídající režim byl poměrně přesný až lehce chladnější.

Šum u fotoaparátu Olympus SP-565UZ
Šum (zejména barevný) je patrný u 400 ISO a spolu s vyšší citlivostí roste. U 3200 ISO je vysoký a u 6400 ISO velmi vysoký a vede až ke změkčení kresby.

Zkreslení obrazu u fotoaparátu Olympus SP-565UZ
Zkreslení obrazu v obou mezních polohách zoomu je velmi výrazné; samozřejmě vzhledem k obrovskému rozsahu zoomu není možné čekat, že nebude žádné, ale je přeci jen výraznější.

Artefakty u fotoaparátu Olympus SP-565UZ

Výběr ze zkušebních snímků

Minimální přiblížení fotoaparátu Olympus SP-565UZ Poloviční přiblížení fotoaparátu Olympus SP-565UZ Maximální přiblížení fotoaparátu Olympus SP-565UZ
Makro fotoaparátu Olympus SP-565UZ

Originální nezkomprimované fotografie najdete zde, zde, zde a zde.

Podrobné specifikace modelu naleznete v katalogu fotoaparátů zde

Zpět na hlavní článek se dostanete tudy.